Úvod Správy Mládež Aj mládež zažila úspešný rok

Aj mládež zažila úspešný rok

So šéftrénerom mládeže Vladimírom Gálom hodnotíme jesennú časť sezóny 2019/20.

Rok 2019 bol vydarený nielen z pohľadu A-mužstva, úspechy totiž dosiahli aj naše mládežnícke výbery. Ešte v sezóne 2018/19 získali starší dorastenci i starší žiaci majstrovské tituly, na jeseň 2019 starší dorast úspešne účinkoval v UEFA Youth League, mládežníckej obdobe Ligy majstrov. Jesennú časť bilancujeme v rozhovore so šéftrénerom mládeže ŠK Slovan Vladimírom Gálom.

Starší dorast (U19) je po jesennej časti v ligovej súťaži v podobnej pozícii ako pred rokom. Vtedy belasí tiež po jeseni strácali na lídra štyri body. V aktuálnej sezóne však na jeseň odohrali aj štyri náročné duely v mládežníckej Lige majstrov, mali viacerých reprezentantov a celkovo absolvovali náročnejší program než najbližší konkurenti. „Prebiehajúca sezóna je veľmi náročná, no zároveň pekná. Odohrali sme 17 kôl v lige a 4 zápasy v mládežníckej Lige majstrov, ktoré boli výzvou z pohľadu kvality súperov i cestovania. Základ úspechu sa zrodil ešte v lete, keď sme absolvovali dôkladnú prípravu. Naším cieľom bolo prejsť v prvom kole Ligy majstrov cez Ludogorec Razgrad, čo sa nám po dvoch výborných výkonoch aj podarilo. Čo sa týka domácej súťaže, tak nás mrzia straty bodov v Poprade či Trnave, naopak, teší dôležité víťazstvo v Žiline. Niektoré bodové straty vyplynuli aj z náročného programu, keď prišli aj karty a zranenia. Jeseň však celkovo môžeme hodnotiť pozitívne a verím, že na jar na tieto výkony nadviažeme a dosiahneme ešte lepšie výsledky,“ povedal šéftréner mládeže Vladimír Gála, ktorý je zároveň trénerom výberu do 19 rokov.

Belasá „devätnástka“ zimuje v lige na treťom mieste, na druhú Dunajskú Stredu stráca dva body a na lídra zo Žiliny štyri body. Na jar sa hrá ešte 16 kôl. Veľmi cenné bolo novembrové víťazstvo v Žiline 2:1, pričom Žilinčanov privítajú naši mladíci na jar v domácom prostredí. „Liga je oveľa vyrovnanejšia než po minulé roky. Počas zimnej prípravy urobíme všetko pre to, aby sme na jar zopakovali stíhaciu jazdu z minulého roka. Chalanom zdôrazňujeme, že len z našej súťaže vedie cesta do Európy a veľkých zápasov,“ pokračoval Vladimír Gála. Naši mladíci si v tejto sezóne premiérovo zahrali v mládežníckej Lige majstrov a urobili si výborné meno. V prvom kole po výsledkoch 1:0 doma a 0:1 vonku a úspešnom penaltovom rozstrele vyradili bulharského majstra Ludogorec Razgrad, v druhom kole po výsledkoch 0:2 vonku a 1:2 nestačili na Rangers FC. „Získali sme výborné skúsenosti a v súbojoch s kvalitnými európskymi mužstvami sme sa rozhodne nestratili. Veľmi si vážim postup cez Ludogorec, žiaľ, Rangers bol potom už nad naše sily. Odohrali sme však s nimi dva vyrovnané zápasy v ktorých rozhodovali detaily. Aj účinkovanie v Európe však môžeme hodnotiť pozitívne, i keď vždy je priestor na zlepšenie.“

Aké boli v podaní staršieho dorastu najvýraznejšie pozitíva jesennej časti a naopak, aké boli negatíva? „Potešilo ma účinkovanie v Lige majstrov i v mnohých ligových dueloch, kde sme sa prezentovali kolektívnymi výkonmi. Výrazný progres urobili kľúčoví hráči ako Filip Lichý, Samuel Lavrinčík, Alexander Tóth či sčasti Roman Čerepkai i ďalší chalani v tíme, avšak sami vedia, že musia na sebe pracovať. Nepotešila ma kolísavosť výkonov, chápem, že hráči sú mladí, no nedokázali sme si udržať stabilnú výkonnosť, z čoho plynuli bodové straty,“ doplnil Vladimír Gála.

Mladší dorastenci do 17 rokov zimujú na piatom mieste, keď v závere jesene získali cenné body za triumfy v Dunajskej Strede (4:2) i doma s Ružomberkom (3:1). Zverenci Michala Suchomela strácajú na druhú priečku štyri body a na lídra deväť bodov. „Sedemnástka sa nevyhla striedavým výkonom, no záver zvládli výborne, získali cenné body a na jar môžu reálne hrať o najvyššie priečky,“ hovorí Vladimír Gála.

V belasej U16 sú hráči, ktorí v minulej sezóne získali titul v kategórii starších žiakov. S mužstvom zostal aj tréner Ľubomír Kordanič, pričom slovanisti sú po jeseni siedmi so ziskom 22 bodov a skóre 26:19. „Mladší dorast do 16 rokov mal slabší vstup do súťaže, mladí hráči si museli zvyknúť na prechod do dorasteneckej kategórie, kde je všetko rýchlejšie a zložitejšie. Ich výkonnosť sa však stabilizovala a držia sa v strede tabuľky. Títo hráči určite majú potenciál a očakávame, že sa budú ďalej zlepšovať. Netreba prehnane dbať na výsledky a robiť vedu z toho, že sú v tabuľke siedmi. Prioritou je posúvať hráčov po futbalovej stránke, stabilizovať výkonnosť a pripraviť ich na prechod do vyšších dorasteneckých kategórií.“

Žiacke výbery ŠK Slovan majú za sebou vydarenú jesennú časť. Výber do 15 rokov zimuje na prvom mieste o skóre pred Trenčínom, U14 je na štvrtom mieste, U13 na druhej priečke a U12 je lídrom svojej súťaže. V nižších mládežníckych kategóriách však výsledky nie sú prioritou. „Dôležité je, aby sa hráči herne rozvíjali a zlepšovali. Celkovo môžeme vysloviť spokojnosť s tým, ako pracuje žiacka sekcia. Určite chceme, aby sa tím do 15 rokov prebojoval na finále majstrovstiev Slovenska, to sú vždy veľmi zaujímavé zápasy vo vysokom tempe,“ hovorí Vladimír Gála.

ŠK Slovan Bratislava v Akadémii poskytuje tréningový proces a zabezpečenie viac než štyristo deťom a mladým ľuďom. Klub sa snaží vytvárať pre mládež čoraz lepšie a kvalitnejšie podmienky. „Vedeniu klubu sa chceme poďakovať za podporu a vytvorené podmienky. Každým rokom sa z pohľadu zabezpečenia tréningov i zápasov posúvame v Akadémii ŠK Slovan na vyššiu úroveň. Snažíme sa rozvíjať mladých hráčov, aby nasledovali príklady Dominika Greifa či Davida Strelca, ktorí si našli uplatnenie aj v A-tíme. Máme vytvorené také podmienky, aby sme v rámci Slovenska dosahovali špičkové výsledky,“ uzavrel Vladimír Gála.

Foto: Zuzana Bilinová, Miro Gasidlo

Slovan TV
Aktuálne novinky
Aký program čaká belasých počas najbližších dní?
Názory trénerov po zápase 7. kola Fortuna ligy MŠK Žilina – ŠK Slovan Bratislava (2:2).

Neprehliadnite

Novým trénerom Slovana Bratislava sa stal Darko Milanič.
V 2. kole kvalifikácie Európskej ligy sa stretneme s KuPS Kuopio.
Naši hráči budú v akcii počas septembrového asociačného termínu.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Zlatí partneriGold partners

© 2019 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.