Úvod Správy Niké liga Aj v ligovom šlágri bude dôležitá podpora z tribún

Aj v ligovom šlágri bude dôležitá podpora z tribún

Slovanisti v nedeľu o 17:30 privítajú Žilinu.

Belasí pokračujú v rýchlom tempe, v nedeľu odohrajú už svoje trináste súťažné stretnutie v ročníku 2019/20. V rámci 6. kola Fortuna ligy je na programe veľký šláger dvoch stopercentných mužstiev. Súboj Slovan – Žilina sľubuje atraktívne futbalové predstavenie, ktoré sa začína v nedeľu o 17:30 na Tehelnom poli.

Vstupenky sú v predaji on-line na Ticketmedia.sk, resp. v deň zápasu od 16:00 v pokladnici štadióna Tehelné pole (na námestí štadióna).

Slovan je prvý s plným počtom bodov a skóre 17:1, Žilina rovnako s plným počtom bodov a skóre 15:5 je na druhom mieste. Gólový priemer z posledných desiatich vzájomných duelov dosahuje výborné číslo 4,3. Belasí v posledných štyroch vzájomných dueloch, v ktorých boli vedení ako domáci tím, nasúkali Žiline 20 gólov, z toho dvakrát nadelili súperovi poltucet.

So Žilinou aktuálne ťaháme päťzápasovú víťaznú sériu, ktorá sa začala ešte v máji 2018.

Belasí sa po víťazstve 1:0 nad PAOK FC musia opäť nastaviť na domácu ligu. Nesú sa na pozitívnej vlne, čo môžu využiť aj v priamom súboji o čelo tabuľky. „Hráči sa musia tešiť na každý zápas. Čaká nás ligový šláger a priamy súboj o prvé miesto. Keď sa darí a sú dobré výsledky, tak aj čas potrebný na regeneráciu sa skracuje a hráči sú v hlavách pozitívne nastavení. Zápasy sú určite lepšie než tréningy. Preto sme radi, že máme nabitý program a urobíme maximum, aby sme uspeli aj v nedeľu. Vďaka lige hráme v Európe, preto musíme našu pozornosť venovať aj domácej súťaži,“ povedal tréner Ján Kozák ml.

Žilinčania v novej sezóne zdolali v lige Michalovce, Trnavu, Trenčín, Ružomberok a naposledy hladko Nitru (3:0). Prezentujú sa tradičným ofenzívnym poňatím hry, no oproti minulému ročníku zapracovali aj na defenzíve. „Žilina ešte nestratila body, určite prídu sebavedomí, v lete výrazne zapracovali na defenzíve. Čaká nás veľmi náročný zápas. Súboje so Žilinou boli vždy útočne ladené, aj my budeme hrať ofenzívnejšie než v Európe. Verím, že góly padnú, ale len do tej správnej brány,“ naznačil tréner belasých.

V piatok mali slovanisti tréningovú jednotku a trénovali aj v sobotu dopoludnia. Pred realizačným tímom je dilema, ktorá ale zase nie je tak náročná, ako by sa mohlo zdať. Veď aktuálne máme k dispozícii naozaj široký káder a aj hráči, ktorí napríklad dostávajú viac priestoru v lige a menej v Európe, príkladne bojujú o svoje miesta a ukazujú kvalitu. „Určite pristúpim k rotácii v zostave, ale rozhodnutie o tom, aká bude výrazná, urobím až v deň zápasu. Uvidíme aj podľa zdravotného stavu, niektorí hráči hlásili po pohárovom zápase určité ťažkosti.“

Belasí by radi predĺžili víťaznú sériu, tá aktuálne trvá v pohári a v lige 10 zápasov. „Verím, že tí fanúšikovia, ktorí boli na štadióne vo štvrtok proti PAOK, prídu aj v nedeľu na ligu a s ich pomocou a podporou zvládneme aj tento náročný duel. Chceme sa dobre naladiť na pohárovú odvetu,“ uzavrel Ján Kozák ml.

Vzájomné zápasy

Slovan a Žilina odohrali v lige 72 duelov. Belasí vyhrali 31-krát, Žilina dosiahla 26 víťazstiev a 15 duelov sa skončilo nerozhodne.

V uplynulej sezóne sme vyhrali všetky štyri vzájomné duely a zároveň sme sa v Žiline už šesť kôl pred koncom tešili z majstrovskej definitívy. Postupne sme uspeli v Žiline 1:0 (gól Saláta), v Bratislave 5:2 (Suchockij, Ljubičič, Šporar, Apau, Strelec), v Žiline 3:0 (Moha 2, Ljubičič) a pred vyše dvanásťtisícovou návštevou na Tehelnom poli pri oslavách storočnice 6:2 (Šporar 3, Holman, Dražič, Moha).

Dvaja hráči sa proti Žiline nedávno blysli hetrikom – Aleksandar Čavrič vo februári 2018 pri triumfe 6:0 a Andraž Šporar pri poslednom zápase a víťazstve 6:2.

Zaujímavosti

Belasí môžu prekonať najdlhšiu víťaznú šnúru zo začiatku sezóny z ročníka 2000/01, keď rovnako ako teraz vyhrali úvodných päť duelov. Žilina zažíva najlepší vstup do súťaže v histórii samostatnej slovenskej ligy.

Oba tímy majú výborné vstupy do stretnutí, v úvodných 15 minútach dali po tri góly. Žilina dosiahla 11 z 15 gólov v prvom polčase, belasí majú produktivitu rozdelenú rovnomerne (8 gólov v prvom polčase, 9 po prestávke).

Žilinčania inkasovali v lige všetkých päť gólov v druhom polčase, z toho štyri hneď v úvodnej štvrťhodine druhého dejstva.

Stretávajú sa dva najúspešnejšie kluby novodobej histórie slovenského futbalu. Belasí získali od roku 1993 deväť titulov, Žilinčania o dva menej. Celkovo má Slovan na konte 25 majstrovských titulov, Žilina 9 majstrovských trofejí.

Dôležité informácie

Zápas 6. kola Fortuna ligy ŠK Slovan Bratislava – MŠK Žilina sa začína v nedeľu 25. augusta o 17:30 a povedie ho rozhodcovská trojica Glova – Štrbo, D. Hrčka.

Vstupenky v predaji on-line na Ticketmedia.sk, resp. v deň zápasu od 16:00 v pokladnici štadióna Tehelné pole (na námestí štadióna).