Úvod Správy Liga Majstrov Tešíme sa na premiérový európsky večer na Tehelnom poli

Tešíme sa na premiérový európsky večer na Tehelnom poli

Tréner belasých Martin Ševela o letnej príprave i blížiacom sa prvom zápase novej sezóny.

Už sa to blíži, o tri dni vstúpia slovanisti do sezóny 2019/20. Po majstrovskom ročníku sú na nich prirodzene kladené ešte vyššie očakávania, čomu sa prispôsobila aj letná príprava. Naše mužstvo začalo prípravu ako prvé zo všetkých slovenských tímov, hráči trénujú už od 5. júna. O letnej príprave, adaptácii posíl i blížiacom sa prvom súboji v kvalifikácii najprestížnejšej európskej súťaže sme sa rozprávali s Martinom Ševelom.

Ako prebiehajú u belasých posledné dni pred štartom novej sezóny?

Od soboty sme nabehli na štandardný tréningový mikrocyklus, ktorý je oproti domácej lige posunutý o tri dni dopredu. Včera sme trénovali dvojfázovo, oddnes už máme až do zápasu na programe vždy jednu tréningovú jednotku. V sobotu sa zároveň celé mužstvo zúčastnilo na autogramiáde s fanúšikmi, ktorá vyvolala veľký záujem, čo nám tiež dodalo veľa pozitívnej energie a síl pred prvým súťažným zápasom sezóny.

Vieme, že do zápasu ešte zostávajú tri dni a určite nechceme, aby ste prezrádzali konkrétne mená. Ale – máte už v zostave prakticky jasno, alebo riešite určité otázniky?

Pri skladaní zostavy mám v tejto chvíli len pozitívne starosti. Viacerí hráči, ktorí zasiahli do posledného prípravného súboja so St. Pöltenom, ktorý nás naozaj dostatočne preveril najmä po stránke zdravej agresivity, mi príjemne zamotali hlavu. Určitá os mužstva sa však musí zachovať. Tím si sadol, je vidno zohratosť či už formácií alebo krajných vertikál v spolupráci obranca-krídlo. Letné posily Myenty Abena či Erik Daniel vytvárajú silnú konkurenciu na svoje pozície, hráči vedia, že v každom tréningu musia odviesť maximum, aby si vybojovali miesto na ihrisku. Uvidíme, ako sa hráči budú ukazovať v tréningovom procese, do stredy je ešte dostatok času. Tí, ktorí sa budú javiť najlepšie, dostanú priestor v základnej jedenástke.

Po žrebe ste sa s hráčmi zhodli, že FK Sutjeska Nikšić bola ako čiernohorský majster menšou neznámou. Mali ste však dostatok času, aby ste si súpera zmapovali. Čo nás teda čaká v prvom kvalifikačnom kole Ligy majstrov?

Samozrejme, súpera sme si analyzovali prostredníctvom videa a dvaja členovia realizačného tímu si boli Sutjesku osobne pozrieť v minulotýždňovom prípravnom zápase so srbskou Surdulicou. Ich hra je postavená na dobrej organizácii a defenzíve, odkiaľ sa snažia vyrážať do rýchlych protiútokov. Sú nebezpeční z ofenzívnych štandardných situácii, pri ktorých využívajú vysokých a dobre stavaných hráčov. Bolo by nesprávne si myslieť, že nás čaká niečo jednoduché. Na druhej strane, kvalita je na našej strane a naplno pôjdeme za tým, aby sme ju preniesli aj na ihrisko. Dá sa predpokladať, že my budeme tí dominantní a budeme mať častejšie loptu na kopačkách. Treba však byť trpezliví, postupne nájsť cestu cez obranu súpera a využiť príležitosti, ktoré sa určite naskytnú. Myslíme aj na pohárovú matematiku, takže našou ambíciou je neinkasovať a streliť čo najviac gólov, aby sme si vytvorili výhodnú pozíciu do odvety.

V čom je príprava tímu na európsky zápas odlišná než v prípade domáceho ligového duelu?

Dôležité je oboznámiť hráčov so štýlom, ktorým sa súper prezentuje. V našej lige samozrejme tiež musíte rozobrať súpera a poukázať hráčom jeho silné a slabé stránky, no tie tímy už poznáte, pretože s nimi hráte niekedy aj štyrikrát do roka. Ale európsky súper je pre nás vždy niečo nové. Upozorníme hráčov na individuality, ktoré má súper vo svojich radoch, na jeho silné stránky i slabiny. Potrebujeme ísť cez video, ukázať hráčom, na čo si majú dať pozor a následne tieto veci preniesť aj do tréningového procesu pred zápasom.

V príprave sme dosiahli päť víťazstiev a jednu remízu. Určite nie je správne tieto výsledky preceňovať, no zrejme je potešujúce, že tím pokračuje na víťaznej vlne z majstrovskej sezóny...

Áno, sme radi, že aj v príprave ukázali hráči víťaznú mentalitu. Nesmieme však tieto výsledky preceňovať alebo sa nimi nechať uspokojiť. Naopak, hráčom sme poukázali na nedostatky, ktoré sa v zápasoch vyskytli, a ktorých sa budeme musieť vyvarovať v ostrých zápasoch. V Európe napríklad nemôžeme dostať v závere zbytočný gól, ako sa nám to stalo v prípravnom súboji s Bohemians. Alebo sa nesmie zopakovať chvíľkový výpadok v zápase so Slaviou, také niečo by nás mohlo stáť postup. Príprava nám samozrejme ukázala aj pozitíva. Úmyselne sme hrali s českými tímami, ktoré sa vyskytujú vyššou mierou zdravej agresivity, a podobne ladený bol aj posledný súper St. Pölten. Veľmi si cením víťazstvo nad Slaviou Praha. Tréner Chelsea Maurizio Sarri po štvrťfinálovom dvojzápase Európskej ligy povedal, že ešte nevidel lepšie fyzicky pripravené mužstvo. My sme sa Slavii aj po tejto stránke vyrovnali a dosiahli sme výsledok, ktorý nám ešte zvýšil zdravé sebavedomie pred štartom nového ročníka.

Často spomínate víťaznú mentalitu, akým spôsobom sa ju snažíte budovať v našom tíme?

Do tréningov pravidelne aplikujeme malé hry, keď mužstvá v počte päť-šesť hráčov + brankár hrajú proti sebe na malé ihrisko. Víťazné mužstvo si svoje odmakalo a môže sa tešiť, zdolaný tím ešte dostane niečo navyše, napríklad musí na konci tréningu behať. Všetci chalani idú na maximum, ale vyhrať môže len jeden. A o tom je budovanie víťaznej mentality, ktorú následne hráči prirodzeným spôsobom prenášajú aj do zápasov.

V lete pribudli do kádra novici Myenty Abena a Erik Daniel, z hosťovania sa vrátil Vernon de Marco. Čo môžete povedať na adresu týchto hráčov?

Ak pôjdem abecedne, tak Myenty Abena ukazuje potrebné parametre na to, aby bol platnou súčasťou Slovana Bratislava. Na svojej pozícii má silnú konkurenciu, ale je dôležité, aby hráči pracovali pod takýmto pozitívnym tlakom. Ten, kto bude lepší a odvedie lepšiu prácu, bude hrať. Myenty však veľmi rýchlo zapadol do tímu a pre náš tím bude určite ešte veľmi platný. Erik Daniel mal určitý zápasový výpadok, k tomu sa ešte pridružilo menšie zranenie. Ukazuje však veľkú túžbu a disciplínu, je to ctižiadostivý človek a som presvedčený, že sa vráti do formy, v ktorej patril k elite našej najvyššej súťaže. Budeme pri ňom trpezliví, každým tréningom sa však zlepšuje a vytvára konkurenciu na svojom poste. Vernon je tiež chlap do konkurencie, vnímam pozitívne, že po jeho príchode máme zdvojené všetky pozície v defenzívnej formácii. Tiež je len na ňom, ako sa pobije o svoje miesto.

Tehelné pole zažije v stredu európsku premiéru, fanúšikovia uvidia európsky pohár na tomto mieste takmer po desiatich rokoch. Ich podpora bude zrejme veľmi dôležitá...

Niektorí by si mohli povedať, že je to klišé, ale to nie je pravda. Naozaj sa vám hrá úplne inak, keď cítite podporu fanúšikov. Ľudia na tribúnach dodávajú hráčom motiváciu a extra silu aj v náročných situáciách. Radi by sme vytvorili z Tehelného poľa nedobytnú pevnosť, kam budú súperi neradi chodiť, a my sa tam budeme tešiť. Môžem povedať, že všetci budeme veľmi radi, ak v stredu večer príde čo najviac fanúšikov. Chceme zažiť spoločne tú neskutočnú emóciu, vášeň a atmosféru, vďaka ktorej sme tak silní po návrate na Tehelné pole. Verím, že fanúšikovia budú opäť naším dvanástym hráčom, a že opäť budeme spoločne vyhrávať a radovať sa z úspechov. Tešíme sa na tento európsky večer na krásnom Tehelnom poli.

Vstupenky na zápas ŠK Slovan Bratislava – FK Sutjeska Nikšić (streda 10. júla o 20:15) v predaji on-line na Ticketmedia.sk. Osobne si vstupenky môžete zakúpiť v každý pracovný deň od 10:00 do 18:00 v pokladnici štadióna Tehelné pole (na námestí štadióna od Bajkalskej ulice).

Slovan TV
Aktuálne novinky
Matúš Ružinský pri zatiaľ najväčšom zápase kariéry podržal belasých.
Názory trénerov po zápase 4. kola nadstavby Fortuna ligy o titul FC DAC 1904 Dunajská Streda – ŠK Slovan Bratislava (2:2).
FC DAC 1904 Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava 2:2

Neprehliadnite

Počas reprezentačnej pauzy sa do tréningového procesu zapojili traja dorastenci.
29 ročný rodák z Amsterdamu nám porozprával o celej doterajšej kariére, aj o tom, aký mal vzťah s Frankom de Boerom či s Marcom van Bastenom.
AS Trenčín - ŠK Slovan Bratislava 2:6.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Zlatí partneriGold partners

© 2021 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.