Úvod Správy Eventy Päťdesiat rokov od najväčšieho úspechu

Päťdesiat rokov od najväčšieho úspechu

ŠK Slovan Bratislava presne pred 50 rokmi zdolal slávnu Barcelonu a vyhral Pohár víťazov pohárov.

Rok významných udalostí pokračuje ďalším historickým míľnikom. Dnes si totiž pripomíname 50. výročie najslávnejšieho dňa našej histórie. Presne 21. mája 1969 zdolal ŠK Slovan vo finále Pohára víťazov pohárov slávnu Barcelonu a získal do klubovej vitríny doteraz najcennejšiu trofej. 

Klub si toto slávnostné jubileum pripomenul už na predchádzajúcom domácom zápase so Žilinou. Na hraciu plochu prišli všetci členovia tímu, ktorý vyhral PVP a rodinní príslušníci hráčov, ktorí sa tohto dňa žiaľ nedožili. Legendárna zostava na čele s kapitánom Alexandrom Horváthom si pamätný deň pripomenula pri priamej replike pohára PVP, ktorú Slovan získal od UEFA. Táto replika bude umiestnená v budúcej Sieni slávy na Tehelnom poli.

„Víťazstvo v PVP osobne považujem za najväčší úspech v histórii nášho klubu. Som rád, že päťdesiate výročie zisku PVP symbolicky zapadlo do významného obdobia, ktoré klub prežíva a toto jubileum sme mohli osláviť už doma na Tehelnom poli. Rovnako ma teší, že naše pozvanie na oslavy výročia prijali všetci žijúci hráči z víťazného tímu a rovnako aj rodinní príslušníci nežijúcich hráčov. Pre nás bolo cťou privítať týchto ľudí a vzdať im ešte raz poklonu a poďakovanie za úspech, ktorý dosiahli. Nie je veľa európskych klubov, ktoré môžu povedať, že vo finále prestížneho európskeho pohára zdolali slávnu Barcelonu. Som hrdý, že Slovan patrí medzi tieto kluby a pri príležitosti dnešného dňa ešte raz ďakujem všetkým, ktorí sa o tento úspech pričinili. Nikdy na vás nezabudneme a vždy si vás budeme patrične vážiť,“ vyhlásil generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.

Cesta za trofejou nebola jednoduchá. Belasí v prvom kole prešli cez NK Bor, následne ich čakalo FC Porto, ktoré vyradili po výsledkoch 0:1 vonku a 4:0 doma. Ďalší súper bol ešte náročnejší, veď AC Turín patril medzi talianske veľkokluby. V Taliansku vyhrali belasí po góle Karola Jokla 1:0, vedeli však, že súper ešte bude klásť tuhý odpor. V odvete aj napriek vylúčeniu Ivana Hrdličku zvíťazili slovanisti pred 22 000 divákmi po heroickom výkone 2:1.

V semifinále belasí prešli cez nepríjemný škótsky Dunfermline a v Bratislave zavládla obrovská radosť – Slovan sa prebojoval do finále PVP! A vyzývateľ bol z kategórie najnáročnejších. Súperom nášho tímu bola slávna FC Barcelona.

Zverenci Michala Vičana previedli jeden z najpamätnejších výkonov v histórii slovenského i československého futbalu. Ľudovít Cvetler expresne, už v prvej minúte, otvoril skóre a poslal Slovan do vedenia. Barcelona odpovedala o štvrťhodinu neskôr vyrovnávajúcim gólom, no prvý polčas patril našim hráčom, ktorým Michal Vičan naordinoval víťaznú taktiku. Ešte do prestávky skóroval Vladimír Hrivnák a na 3:1 upravil Ján Čapkovič. Ani kontaktný gól Barcelony v druhom polčase už nič nezmenil na tom, že „Jastrabi z Tehelného poľa bratislavského,“ ako ich nazval legendárny Gabo Zelenay, priviezli trofej do Bratislavy.

Kapitánom víťazov bol Alexander Horváth. „Aj keby na to človek nechcel myslieť, tak na tieto spomienky nikdy nezabudne. Často si doma pozerám záznam z tohto zápasu a obdivujem svojich spoluhráčov za to, čo sme spoločne dosiahli. Víťazstvo v PVP je nezabudnuteľné, som rád, že sme klubu dopriali tento úspech. A rovnako ma teší pozvanie pri príležitosti storočnice klubu i výročia PVP, veľmi rád som sa vrátil na Tehelné pole pred našich fanúšikov,“ povedal Alexander Horváth.

Medzi hráčov, ktorí zažili slávne finále, patrí aj klubová legenda Alexander Vencel. Ten má v pamäti stále živé spomienky na víťazný bazilejský večer. „V našich podmienkach sme dosiahli naozaj významný úspech, umocnený tým, že Barcelona už v tom čase mala veľký cveng. Silu tohto víťazstva sme si uvedomili až po príchode do Bratislavy, keď sme videli dav tisícok ľudí na uliciach, ktorí oslavovali zisk PVP. Vyvrcholením bolo stretnutie na Tehelnom poli, kam prišlo okolo 30 000 ľudí, aby sme im predstavili trofej. Slovan bol v tom čase medzi úzkou európskou špičkou, čo by sme si mali aj po rokoch vážiť,“ vyhlásil Alexander Vencel.

Česť a sláva belasým hrdinom z Bazileja!

 

Výsledky Slovana Bratislava v PVP 1968/1969:

1. kolo:

Prvý zápas:

Slovan Bratislava - NK Bor 3:0 (0:0)
Góly: 48. a 68. Cvetler, 79. Jokl

Odveta:

NK Bor - Slovan 2:0 (1:0)

 

2. kolo:

Prvý zápas:

FC Porto - Slovan 1:0 (1:0)

Odveta:

Slovan - FC Porto 4:0 (1:0)
Góly: 26. Ján Čapkovič, 48. Jokl, 85. Jozef Čapkovič, 88. Jokl (11 m)

 

Štvrťfinále:

Prvý zápas:

AC Turín - Slovan 0:1 (0:0)
Gól: 53. Jokl

Odveta:

Slovan - AC Turín 2:1 (1:0)
Góly: 24. Horváth, 60. Hlavenka

 

Semifinále:

Prvý zápas:

Dunfermline - Slovan 1:1 (1:0)
Gól: 78. Ján Čapkovič

Odveta:

Slovan - Dunfermline 1:0 (1:0)
Gól: 24. Ján Čapkovič

 

Finále:

Slovan - Barcelona 3:2 (3:1)
Góly Slovana: 1. Cvetler, 30. Hrivnák, 41. Ján Čapkovič

Zostava Slovana vo finále PVP 1968/1969: Vencel - Fillo, Hrivnák, Horváth, Ján Zlocha - Cvetler, Jozef Čapkovič, Hrdlička - Ladislav Móder (Bizoň), Jokl, Ján Čapkovič

 

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
PFC Ludogorec – ŠK Slovan Bratislava 1:0
Priamy prenos z prípravného zápasu.
Belasí v nedeľu o 17:30 vyzvú Ludogorec.

Neprehliadnite

Vstupenky na zápas Slovan - Struga už v predpredaji cez APPKU.
Od dnešného dňa si môžete stiahnuť našu novú mobilnú aplikáciu.
Prvý rozhovor s našou treťou letnou posilou.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.