Úvod Správy Fanúšikovia Na oslavách storočnice premiérovo zaznie nová hymna ŠK Slovan

Na oslavách storočnice premiérovo zaznie nová hymna ŠK Slovan

Predstavujeme novú klubovú hymnu ŠK Slovan Bratislava.

Tak ako má HC Slovan má hymnu „Bratislava volá“ či Liverpool FC slávnu „You´ll Never Walk Alone,“ tak aj ŠK Slovan Bratislava bude mať svoju charakteristickú hymnu, ktorá sa zaradí k ďalším klubovým symbolom. Novú hymnu odprezentujeme symbolicky – v sobotu 11. mája na domácom zápase so Žilinou pri príležitosti osláv klubovej storočnice. Viac o tom, na čo sa môžete tešiť, prezradil v rozhovore marketingový riaditeľ Tomáš Straka.


Prečo sa vlastne ŠK Slovan rozhodol pre vznik klubovej hymny? Pri akých príležitostiach sa bude hymna hrať?

Vznik hymny prišiel úplne prirodzene. Pociťovali sme absenciu klubovej hymny a už počas pôsobenia na Pasienkoch sme sa zamýšľali nad novou hymnou, no rozhodli sme sa, že takúto významnú udalosť treba načasovať na nové Tehelné pole. Tešíme sa, že novom štadióne zaznie aj nová hymna, a to pri príležitosti oslavách storočnice nášho klubu. Hymnu plánujeme hrať vždy pri nástupe hráčov na domáci zápas a samozrejme pri rôznych špeciálnych podujatiach pre fanúšikov.

Vychádzali ste aj z podnetov od fanúšikov?

Približne pred dvanástimi rokmi bývalý fanklub Belasá Šlachta vytvoril nádherný text k známej piesni Najkrajší kút v šírom svete. V roku 2008 zorganizoval fanklub v spolupráci s ŠK Slovan festival SLOVAN SUMMER FEST, kde vystúpil operný spevák Ján Babjak, ktorý zaspieval spomenutú pieseň s novým textom ušitým na mieru pre Slovan. Fanúšikovia si túto pieseň veľmi obľúbili. Pôvodne sme plánovali oživiť túto pieseň a vytvoriť z nej hymnu v orchestrálnej verzii. Žiaľ, napriek veľkej a dlhotrvajúcej snahe sa nám nepodarilo získať autorské práva. Preto sme sa rozhodli osloviť renomovaných hudobníkov, akými sú spevák slovenskej filharmónie a textár Peter Kollár, hudobný producent Matej Drlička a hudobný skladateľ Oskar Rózsa, a práve od nich prišiel nápad, že je vhodné vytvoriť hymnu na základe známej ľudovej piesne. Skúšali sme si v klube predstaviť, ako by táto hymna vyznela na štadióne, a veľmi sa nám to páčilo. Čiže prvotný podnet prišiel ešte dávno od fanúšikov, my sme ho následne skombinovali s hudobnými odborníkmi.

Môžete teda ešte pred premiérou hymny prezradiť, z čoho vychádza jej motív?

Ako som už vyššie spomenul, motív vychádza zo známej slovenskej ľudovej piesne. Táto pieseň je svojím spôsobom pýchou Slovenska. Dovolili sme si spojiť ju s najúspešnejším slovenským klubom.

Prečo ste sa pri rozhodovaní o motíve hymny vybrali touto cestou?

Náš zámer bol jasný – vytvoriť hymnu na známu melódiu, ktorú budú ľudia poznať, a vytvoriť k nej fanúšikovsko-umelecký text ušitý na mieru pre Slovan. Dôležité bolo, aby bola melódia svojím spôsobom ťahavá, ale aj spevavá. Ťahavá preto, že keď si predstavíte, ako časom túto hymnu zaspieva 10 000 fanúšikov, tak to bude nádhera ako napríklad na Liverpoole, kde fanúšikovia spievajú svoju „ťahavú“ hymnu You´ll Never Walk Alone. Zároveň sme chceli, aby bola spevavá, prajeme si, aby si fanúšikovia hymnu osvojili a mohli si ju bez problémov zaspievať na štadióne, na oslave, v bare či kdekoľvek, kde budú chcieť.

Ako prebiehala tvorba textu, nahrávanie hymny a celý proces jej tvorby?

Po výbere známej ľudovej piesne sa proces tvorby hymny skladal z troch základných krokov – tvorba textu, tvorba hudobnej nahrávky a spev. Text zložil textár a spevák slovenskej filharmónie Peter Kollár, ktorému sme zadali záchytné body, napísali predstavu a slová, ktoré by hymna mala obsahovať. Pán Kollár našu predstavu krásne zachytil do podoby textu, kde pridal svoj umelecký cit a vkus. Medzitým už uznávaný hudobný skladateľ a dirigent Oskar Rózsa pracoval na hudobnej nahrávke hymny, chceli sme, aby pripravil orchestrálnu nahrávku. Orchestrálnu preto, lebo hymna, ktorá zaznie pri storočnici Slovana Bratislava, musí mať vyslovene slávnostný charakter. Následne sme oslovili sólistu opery SND Jána Babjaka, aby pre Slovan naspieval novú hymnu v slávnostnej podobe. Výsledok si budete môcť vypočuť priamo na štadióne v sobotu 11. mája.

Ako sa budú môcť fanúšikovia naučiť text novej hymny?

Novú hymnu predstavíme pred zápasom približne o 14:50 v rámci predzápasového slávnostného ceremoniálu. Počas hymny premietneme text na LED reklamné panely a zároveň aj na veľkoplošné obrazovky. Text hymny sa bude nachádzať aj v zápasovom bulletine, ktorý zdarma distribuujeme pri bufetoch. Po zápase hymnu aj s textom zverejníme na webovej stránke.

Myslíte si, že orchestrálna nahrávka so spevom operného speváka bude spievateľná pre fanúšikov?

V prvom rade zopakujem, že naším cieľom bolo pripraviť k storočnici slávnostnú, ba až doslova honosnú hymnu. Každej hymne treba dať vždy čas a veriť jej. Základ je, aby sa fanúšikovia stotožnili s textom a som stopercentne presvedčený, že sa aj stotožnia. Text totiž zachytáva tri základné vlastnosti slovanistov: hrdosť, vernosť a súdržnosť. Ak však samotná slávnostná verzia bude pre fanúšikov „ťažká,“ máme alternatívu vytvorenia novej nahrávky. Hudobný skladateľ Oskar Rózsa nás uistil, že pieseň sa dá prepracovať do akejkoľvek formy, napríklad aj do rockovej.

Na záver, aké sú teda očakávania od novej hymny?

Tak ako sme sa míľovými krokmi posunuli v oblasti infraštruktúry štadióna a teraz sme doma na modernom krásnom štadióne na Tehelnom poli, potrebujeme sa posúvať vo všetkých oblastiach. Musíme sa učiť od tých, ktorí už tieto veci majú dávno za sebou. Nemôžeme si dávať nízke ciele, ale tie vyššie, no zároveň tie, ktoré sú naplniteľné. Preto sme presvedčení, že nová hymna je úplne iný level, než sme na Slovensku zvyknutí. Veľa ľudí bude možno zaskočených, ale keď si predstavíme, že ju bude spievať naraz tisícky fanúšikov Slovana, tak to bude jedna veľká paráda. Veríme a želáme si, aby sa medzi fanúšikmi chytila, aby ju fanúšikovia časom hrdo spievali pred každým domácim zápasom, aby ju vedeli spievať všetci naši mládežníci a všetci v klube a aby sa hymna stala neoddeliteľnou súčasťou Slovana Bratislava.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Vydražte si dresy a pomôžte dobrej veci.
Permanentky na novú sezónu 2024/25.
Viacero individuálnych ocenení pre belasých.

Neprehliadnite

Pozývame vás na Tehelné pole.
Vydražte si dresy a pomôžte dobrej veci.
Permanentky na novú sezónu 2024/25.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.