Úvod Správy Fortuna liga Najväčším prianím spokojnosť fanúšikov na Tehelnom poli

Najväčším prianím spokojnosť fanúšikov na Tehelnom poli

Generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml. v rozhovore na začiatku zimnej prípravy belasých.

Stalo sa už tradíciou, že vám na klubovom webe pravidelne prinášame rozhovory s viceprezidentom klubu Ivanom Kmotríkom ml., ktorý odpovedá na aktuálne a pre fanúšikov zaujímavé témy. Inak tomu nie je ani počas úvodného týždňa zimnej prípravy nášho prvého tímu. S generálnym riaditeľom ŠK Slovan sme sa rozprávali o zimnej príprave i plánoch do roka 2019. 

Ako ste hráčov privítali na štarte zimnej prípravy?

Hráčom som zaželal všetko dobré do roka 2019, ktorý bude pre všetkých slovanistov výnimočný. Teším sa, že som v kabíne opäť mohol privítať našich kľúčových hráčov ako Andraž Šporar či Moha, ktorí napriek záujmu zo zahraničia prejavili túžbu naďalej bojovať za naše farby. Rovnako som v mužskej kabíne rád videl ďalších mladých futbalistov z našej akadémie. So všetkými hráčmi absolvujeme spoločné stretnutie, kde si povieme, čo chceme zlepšiť počas zimnej prestávky a aké sú ciele na najbližšie obdobie.

Čo môžete povedať k prípadnému posilneniu kádra počas zimného prestupového obdobia?

Vytvorili sme silnú kostru tímu, takže neplánujeme žiadne radikálne zásahy. Radi by sme však zvýšili konkurenciu na určitých postoch. Prioritou je stopérsky post, chceme priviesť kvalitného stredného obrancu, ktorý by bol zdravou konkurenciou Kenanovi Bajričovi a Vasilovovi Božikovovi. V horizonte najbližších šiestich mesiacov by sme sa radi posilnili aj v krídelnom priestore. Momentálne disponujeme tromi krídelníkmi (Čavrič, Dražič a Moha), no na zdvojenie postov nám ešte chýba jeden hráč. Naším cieľom je získať skutočnú kvalitu. Ak by to počas zimy nebolo možné, tak radšej zostaneme pri terajšom kádri, než vziať niekoho, kto nebude spĺňať kvalitatívne parametre. V súčasnosti máme rozbehnuté rokovania s viacerými hráčmi, ale zatiaľ by som nerád predbiehal vývoj udalostí.

Presne pred rokom sme uverejnili rozhovor, kde ste vyhlásili, že pri výbere hráčov je prvoradá kvalita bez ohľadu na národnosť. Čo klubu toto smerovanie za rok prinieslo?

Najviac ma teší, že ľudia začínajú chápať našu cestu. Zo začiatku bolo náročné vysvetliť fanúšikom, že Slovan sa vydal medzinárodnou cestou. Som presvedčený, že ak chceme byť úspešní, tak potrebujeme rozdielových hráčov a nemá zmysel riešiť, akej sú národnosti. Ak chcete uspieť v Európe, musíte získať tú najlepšiu dostupnú kvalitu. Preto sme sa zamerali aj na zahraničné trhy a pri prestupoch nás zaujíma jedine kvalita bez ohľadu na národnosť. Myslím si, že výkony z jesennej časti ukázali, že naša cesta je správna. Fanúšik chce vidieť pútavý futbal a víťazstvá, a práve to sme mu ponúkli a budeme ponúkať aj na novom štadióne. Nie je dôležité, akej národnosti hráči sú, ale aký futbal predvádzajú a ako sú ochotní pobiť sa za Slovan.

Okrem stavby kádra prvého tímu však klub investuje nemalé prostriedky aj do Akadémie...

Áno, snažíme sa vytvárať čo najlepšie podmienky pre našich mladých hráčov. Šiesti mladíci v dorasteneckom veku sa zapoja do prípravy s prvým tímom a budem len rád, ak zvládnu vyšší level a vybojujú si svoje miesto v tíme. Nie som zástanca toho, čo odznelo v jednom rozhovore, že Slováci musia byť lepší než zahraniční hráči. Práve naopak. Zahraniční hráči musia byť lepší než tí naši. Preto sme sa rozlúčili s legionármi, ktorí nás svojimi výkonmi nepresvedčili a radšej dáme priestor hráčom z našej akadémie. Takto napríklad dostal šancu David Strelec, ktorý dosiahol už aj svoj premiérový ligový gól.

Okrem výchovy mladých hráčov klub investuje aj do prestupov. Stále platí pri transferoch fakt, že pri pohľade na vynaložené náklady a kvalitu je výhodnejšie získavať hráčov zo zahraničia?

Pri pohľade na pomer cena – kvalita je momentálne výhodnejšie získavať hráčov zo zahraničia než ich kupovať zo slovenských klubov. Zaujímavé je, že veľa hráčov zo zahraničia má väčší rešpekt pred menom klubu než hráči zo Slovenska a Slovan uprednostnia aj pred inými, možno finančne lukratívnejšími ponukami.

Môžete túto myšlienku rozviesť?

Meno klubu stále rezonuje a hráči chcú hrať o trofeje, pričom ich samozrejme láka aj nový štadión. Preto sme dokázali pritiahnuť hráčov ako Andraž Šporar, ktorý síce mal ponuky zo zahraničných klubov, no sám povedal, že je tu šťastný, váži si klub a nechce odísť. Naopak, keď som osobne oslovil niektorých hráčov zo Slovenska, tak váhali a nevedeli jasne povedať, či chcú nosiť belasý dres. V takom prípade sa nemáme o čom baviť, ak niekto nechce hrať za Slovan, nemá zmysel s ním rokovať. A čo sa týka čísel, stále platí, že slovenské kluby si často vypýtajú aj o 40 % vyššiu sumu, než je reálna trhová hodnota hráča. Ceny sú často premrštené, preto sa musíme pozerať aj po iných krajinách. Zo zahraničia sme pri lepšom pomere ceny a kvality schopní priviesť futbalistov ako Šporar, Moha, Božikov či Holman. Keď sa riadime len podľa kvality a nie podľa národnosti, tak nájdeme aj lepší pomer vynaložených nákladov a toho, čo nám hráč prinesie.

Fanúšikovia sa často pýtajú, či v Slovane uvidia slovenských reprezentantov ako Marek Hamšík, Róbert Mak či Vladimír Weiss. Je možné, že títo hráči nastúpia za najúspešnejší slovenský klub?

Bolo by krásne, ak by Marek Hamšík, Róbert Mak či Vladimír Weiss raz nosili dres Slovana. Pre nás je podstatné, aby prišli vo veku, v ktorom ešte môžu hrať na špičkovej úrovni. Napríklad Vlado Weiss má v Katare zmluvu do leta 2020 a ak by sme počkali do konca jeho kontraktu, tak by k nám prišiel vo veku, keď by ešte dve-tri sezóny mohol hrať na vysokej úrovni. V takom prípade by som ho veľmi rád privítal v Slovane a mal by nám určite čo ponúknuť. Samozrejme závisí na tom, ako sa Vlado Weiss rozhodne a či bude mať záujem prísť do Slovana. Rovnako je to pri Marekovi Hamšíkovi či Róbertovi Makovi, ktorý je náš odchovanec a sám sa vyjadril, že by si chcel raz zahrať za Slovan na Tehelnom poli.

Je v ekonomických možnostiach klubu udržať súčasný káder pokope?

Nevidím dôvod, prečo by to tak nemalo byť. S kľúčovými hráčmi máme podpísané dlhodobé kontrakty a nie sme tlačení do žiadneho predaja. Ešte budeme rokovať o ďalšej spolupráci s dvomi hráčmi, ktorým v lete vypršia zmluvy. Naším cieľom je získať titul a vrátiť Slovan na mapu európskeho futbalu. Predaj niektorého z kľúčových hráčov si viem predstaviť len v prípade skutočne lukratívnej ponuky a len vtedy, ak by sme mali pripravenú minimálne rovnako kvalitnú alternatívu. V zime však nikto neodíde, čo je pre nás veľmi podstatné.

Na záver – čo by vás najviac potešilo po skončení prebiehajúcej sezóny?

Zisk titulu, plný štadión a taktiež Andražovi Šporarovi by som doprial korunu pre kráľa strelcov. Ešte viac než výsledky ma však poteší, ak ľudia budú na novom štadióne spokojní, budú mať radosť z futbalu i ponúknutého komfortu a radi sa na Tehelné pole opäť vrátia. Niekoľko rokov sme tvrdo pracovali, aby sme išli domov so silným mužstvom, ktoré bude dominantné na Slovensku a úspešné v Európe. Dnes sme prví v lige, máme najlepšieho strelca a hráme futbal, ktorý môže prilákať fanúšikov do hľadiska. V Európe nám to v tejto sezóne nevyšlo, avšak aj v odvetnom zápase vo Viedni sme dlho držali šance na postup, o ktorý sme žiaľ prišli vlastnou vinou a možno aj v dôsledku menších skúseností. Budúce leto budeme opäť zohranejší, skúsenejší a silnejší. Urobíme maximum, aby sme fanúšikom ponúkli na Tehelnom poli taký zážitok, po ktorom sa radi budú vracať a zároveň budú spokojní s našou hrou a výsledkami.

Slovan TV
Aktuálne novinky
Sledujte priamy prenos z prípravného zápasu.
Belasí sa v 1. kole kvalifikácie Ligy majstrov stretnú s FK Sutjeska Nikšić.
Pohár Ferdinanda Daučíka pokračuje druhým ročníkom.

Neprehliadnite

Pohár Ferdinanda Daučíka pokračuje druhým ročníkom.
Majstrovská sezóna ŠK Slovan pokračuje.
Klubová hymna ŠK Slovan Bratislava - Na Tehelnom poli

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

© 2019 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.