Úvod Správy Niké liga Chceme potvrdiť jesenné prvenstvo

Chceme potvrdiť jesenné prvenstvo

Slovanisti sa v sobotu o 13:45 stretnú s Trenčínom.

Pred belasými sú záverečné dva jesenné zápasy. V 17. kole Fortuna ligy sa predstavia v Myjave, kde má náš sobotňajší súper AS Trenčín v tejto sezóne prechodné domáce prostredie. Úvodný výkop je o 13:45, zápas naživo odvysiela Orange Sport. Klub v dôsledku trestu od DK SFZ (U530) dostal zákaz objednať vstupenky pre fanúšikov Slovana do sektoru hostí.

Stretáva sa prvý tím tabuľky s ôsmym, súperov delí 22 bodov. Slovan má najlepšiu ofenzívu v súťaži (39 strelených gólov), Trenčín sa zatiaľ strelecky presadil 22-krát.

Naše mužstvo ťahá 18-zápasovú sériu bez ligovej prehry a zároveň sme vyhrali posledných osem vonkajších zápasov. Naopak, Trenčín naposledy zvíťazil ešte 22. septembra (1:0 nad Zlatými Moravcami) a po sérii nepriaznivých výsledkov klesol do spodnej polovice tabuľky. Pred týždňom však podal bojovný výkon v Dunajskej Strede, kde hral viac než 70 minút v početnom oslabení a z horúcej pôdy si odviezol bod za bezgólovú remízu. AS tým ukončil sériu siedmich prehier v rade.

Belasí sa v prípade akéhokoľvek bodového zisku môžu definitívne stať jesennými majstrami. Imperatívov, ktoré motivujú náš tím pred zápasom s Trenčínom, je teda viac než dosť. „Máme veľkú motiváciu odohrať jeseň bez prehry, potvrdiť prvenstvo po jesennej časti a zároveň natiahnuť sériu víťazstiev z vonkajších zápasov. Proti Trenčínu nás nečaká nič jednoduché. Náš súper síce nemá za sebou najlepšie obdobie, výsledky však môžu byť klamlivé, keďže Trenčín viackrát nebol horším tímom, ale doplatil na efektivitu. Posledný zápas odohrali v Dunajskej Strede v početnom oslabení a vybojovali bod, čím ukázali svoju silu. Musíme byť obozretní a predviesť hru, ktorá nám priniesla úspech v predchádzajúcich dueloch na ihriskách súperov,“ povedal tréner Martin Ševela.

Bratislavčanov počas týždňa potrápilo chladné počasie. Ako sa s ním vyrovnal aktuálny líder Fortuna ligy? „Tréningy sme sčasti prispôsobili klimatickým podmienkam. Úvodnú časť v podobe rozcvičky sme absolvovali vnútri v hale a hlavnú, hernú časť, sme následne absolvovali vonku. Udržali sme potrebnú tréningovú intenzitu, dôležité bolo, aby hráči boli vo fyzicky dobrom stave a aby nikto neochorel. Teraz už myslíme na to, aby naša týždenná príprava vyústila do úspešného výsledku v zápase s Trenčínom.“

Belasí sa vrátia na Myjavu, kde počas tohto roka odohrali už dva zápasy. V tom prvom vo februári deklasovali Žilinu 6:0, v marci zase zdolali Nitru 1:0. „V Myjave sme odohrali výborné zápasy a budem šťastný, ak sa nám to podarí aj do tretice. Na tamojšom štadióne sú vytvorené ideálne futbalové podmienky, takže aj terén by mal priať dobrému futbalu,“ hovorí Martin Ševela, ktorý práve s Trenčínom získal dve double. Ako tréner Slovana však už absolvoval štyri zápasy proti Trenčínu, v ktorých raz vyhral, dvakrát remizoval a raz prehral. „Na Trenčín mám veľmi pekné spomienky, ale to už je minulosť. Teraz som na lavičke Slovana Bratislava a myslím len na to, ako víťaziť s týmto klubom.“

Slovan bude mať opäť k dispozícii najlepšieho strelca súťaže Andraža Šporara. „Andraž nám chýbal pre disciplinárny trest a z reprezentácie sa vrátil s ľahkým zranením. Momentálne s ním však už môžeme počítať a bude k dispozícii na zápas s Trenčínom. Vráti sa nám najlepší strelec, čo je výborné. Okrem Ibrahima Rabia, ktorý bude chýbať do konca jesene, budem mať k dispozícii všetkých hráčov, takže opäť nastúpime s tým najlepším,“ uzavrel Martin Ševela.

Vzájomné zápasy

Celková bilancia je absolútne vyrovnaná – Slovan a Trenčín odohrali 50 ligových zápasov, oba tímy získali po 21 víťazstiev a ďalších osem duelov sa skončilo nerozhodne. V posledných šestnástich meraniach síl platilo, že kto dá prvý gól, neprehrá. A zaujímavé je aj to, že v posledných piatich dueloch ani raz nevyhral domáci tím.

Stretnutia s Trenčínom sú tradične gólovo bohaté. V ôsmich z posledných desiatich zápasov padli minimálne tri góly, maximom je pamätný zápas z februára 2017, keď sme po veľkej dráme a hetriku Tamása Priskina zvíťazili doma 4:3.

V uplynulej sezóne bola bilancia absolútne vyrovnaná – v základnej časti sa najprv v Trenčíne zrodila remíza 2:2 (góly Hološko 2) a v Bratislave 1:1 (Mareš). Na jar v nadstavbe sme najprv doma podľahli 1:3 (Savičevič), v Trenčíne sme však o týždeň neskôr zvíťazili rovnako 3:1 (Šporar, Rabiu, Čavrič).

Vzájomný zápas z aktuálnej sezóny neprináša dobré spomienky. Belasí v auguste totiž viedli už 3:0, keď sa ešte v prvom polčase postupne presadili Andraž Šporar, Dejan Dražič a Mitch Apau. Trenčín však ešte do prestávke znížil a dvomi gólmi v samom závere vyrovnal na konečných 3:3.

Zaujímavosti

Slovan je gólovo najúdernejší v medzi 60. a 75. minútou, keď dal 9 gólov, čo je najviac v súťaži. V tomto úseku hry belasí v doterajšom priebehu ročníka ani raz neinkasovali. Zároveň máme najlepšie vstupy do zápasov, v úvodnej štvrťhodine sme sa presadili 8-krát. Naopak, Trenčín dal takmer tri štvrtiny gólov (16 z 22) v druhom polčase a je najnebezpečnejší v záverečnej štvrťhodine, keď skóroval sedemkrát.

Oba tímy sa najčastejšie presadzujú stredom ihriska. Slovanisti takto dali 13 z 27 gólov z hry, Trenčín stredom udrel pri ôsmich z osemnástich presných zásahov z hry.

Slovan má druhé najnebezpečnejšie štandardné situácie vo Fortuna lige (12 gólov), Trenčín je v tejto štatistike jedenásty.

Najlepším strelcom belasých i celej ligy je 13-gólový Andraž Šporar, v tíme Trenčína dal zatiaľ najviac gólov Chorvát Antonio Mance (7 presných zásahov).

Dôležité informácie

Zápas 17. kola Fortuna ligy medzi AS Trenčín a ŠK Slovan Bratislava sa začína v sobotu 1. decembra o 13:45 na štadióne v Myjave a povedie ho rozhodcovská trojica Prešinský – Vorel, Jenčura. Fanúšikom pripomíname, že z dôvodu trestu od DK SFZ sme dostali zákaz objednať vstupenky do sektora hostí. Zápas naživo odvysiela Orange Sport.

Ikona slovenského futbalu sa teší z druhého majstrovského titulu s ŠK Slovan.