Úvod Správy Fortuna liga Do novej sezóny s najvyššími cieľmi

Do novej sezóny s najvyššími cieľmi

Exkluzívny rozhovor s viceprezidentom klubu Ivanom Kmotríkom ml.

Stalo sa dobrým zvykom, že po určitom čase vám na našej oficiálnej stránke prinášame rozhovor s viceprezidentom klubu Ivanom Kmotríkom ml., v ktorom sa venujeme aktuálnym témam. Najúspešnejší slovenský klub sa po všetkých stránkach pripravuje na sezónu 2018/19, ktorá bude výnimočná. Práve o novej sezóne sme sa rozprávali s viceprezidentom klubu.

Káder prvého tímu je stabilizovaný, vykryštalizovala sa silná kostra, každá formácia má svojho pomyselného lídra. Spĺňa súčasné mužstvo vaše predstavy po viacročnej obmene kádra?

Prestavba kádra sa začala pred dva a pol rokom, priemerný vek mužstva bol vtedy oveľa vyšší než teraz. Dá sa povedať, že príchod Mitcha Apaua bol posledným kúskom do skladačky, ktorú sme budovali dva a pol roka. Našou víziou na začiatku obmeny kádra bolo, aby mal Slovan kvalitné mužstvo, ktoré bude konkurencieschopné na európskej scéne. A áno, nevyhnutná bola určitá internacionalizácia tímu, pretože pri angažovaní hráčov musí v prvom rade rozhodovať kvalita bez ohľadu na národnosť. Najmä posledné posily sú dôkazom toho, že táto cesta môže byť a aj bude úspešná. Samozrejme, priznávam, že počas obmeny kádra sme urobili aj chyby. Všetko chce čas, zmeny sa nedajú urobiť zo dňa na deň. Teraz však máme mužstvo finálne doplnené tak, ako sme si predsavzali. V tíme je veľká kvalita a som presvedčený, že sme pripravení na to, aby sme naplnili ciele na domácej i európskej scéne.

Počas leta nastali v kádri zatiaľ minimálne zmeny. Odišli hráči, ktorým sa končila zmluva, pribudli traja novici (Matúš Ružinský, Mitch Apau a Dejan Dražič). Nastanú v kádri ešte zmeny, alebo v tejto podobe vstúpi tím do novej sezóny?

Minulotýždňový príchod Mitcha Apaua bol posledným v rámci tohto prestupového obdobia. Jednotlivé posty máme zdvojené, čo je do budúcna veľmi dôležité, pretože naším cieľom je pravidelne hrávať európske súťaže. Ak chceme byť úspešní na všetkých frontoch, musíme mať dostatok kvalitných hráčov. Na pozícii útočníka dnes disponujeme dokonca tromi hráčmi, pričom každý z nich má rozdielnu charakteristiku – je tam potenciálny Cmiljanič, vo výbornom veku Andraž Šporar a skúsený Filip Hološko. Mužstvo je z tohto pohľadu vhodne poskladané, máme v ňom mix mladších a skúsenejších futbalistov. Disponujeme skúsenými hráčmi ako Božikov, Hološko či Saláta, potom sú tu futbalisti v najlepšom veku 22 až 25 rokov, ktorí majú potenciál sa zlepšovať. A v neposlednom rade do kádra postupne zapracovávame mladíkov z našej akadémie. Čo sa týka odchodov, tak evidujeme ponuky na niektorých hráčov, ktorí však nefigurujú v našich dlhodobých plánoch. Rovnako môžem potvrdiť, že hosťovanie Vernona de Marca v Lechu Poznaň sa predĺži o ďalšiu sezónu.

Zaznamenali ste počas leta ponuky na kľúčových hráčov?

Zahraničné kluby prejavili enormný záujem o našich nosných hráčov. Dovolím si povedať, že v prípade realizácie transferu by to bola ešte vyššia prestupová suma než pred rokom pri predaji Soumaha. Všetci naši kľúčoví hráči však disponujú dlhodobými kontraktmi. Ponuky sme odmietli, pretože s nimi máme dlhodobé plány. Moja vízia je jasná – nikdy nepredáme hráča tak, že by sme stratili na kvalite. O predaji sa môžeme baviť jedine v prípade, ak budeme mať k dispozícii minimálne rovnako kvalitnú alternatívu. Naším cieľom je však vybudovať kvalitné mužstvo a byť úspešní, a preto kľúčoví hráči zostávajú v Slovane aj na novú sezónu.

S témou doplňovania kádra úzko súvisí skauting...

Skauting je dôležitou súčasťou fungovania klubu. Naše oddelenie skautingu počas dvoch rokov vytvorilo širokú databázu hráčov, ktorých priebežne sledujeme. Práve z tejto databázy sme čerpali počas posledných prestupových období. Je dôležité predvídať minimálne krok dopredu, s čím súvisí aj práca našich skautov. Ak na prestupovom trhu rozmýšľate v predstihu pred ostatnými, môžete získať kvalitu za prijateľné podmienky. Takto sme získali viacero hráčov, ktorých sme si dopredu vytypovali a využili sme aktuálnu situáciu na trhu. Ako príklad uvediem Mohu. Tohto hráča naši skauti dlhodobo sledovali, v zime sme ho získali a sami vidíte, aké cenné služby odvádza.

Klub pripravil novinku aj na poli marketingu – dnes oficiálne spúšťame mobilnú aplikáciu. Môžete priblížiť túto marketingovú novinku?

Našou filozofiou je robiť maximum pre fanúšika a to aj na poli marketingu. Chceli sme, aby naši priaznivci našli informácie o klube v prehľadnej aplikácii vo svojich smartfónoch. Som veľmi rád, že sme aplikáciu vyvinuli, úspešne otestovali a dnes ju spúšťame do ostrej prevádzky. Pevne verím, že fanúšikom sa aplikácia bude páčiť a budú mať vďaka nej ešte užší kontakt s naším klubom. Môžem prezradiť, že do novej sezóny pripravujeme ďalšie novinky, ktoré odprezentujeme na predsezónnej tlačovej konferencii.

Do prípravy sa zapojili aj mladíci z našej akadémie. Budú títo hráči súčasťou kádra na nový ročník?

Mladíci majú otvorené dvere do prvého tímu. Ak si niektorý z nich vybojuje miesto v zostave, budem len rád. Títo mladí chalani zapadli veľmi dobre. Pravidelne sledujem tréningy a všimol som si, že ich tempo zvládajú bez väčších ťažkostí. Vo fyzických veciach nie sú natoľko odolní ako starší hráči, ale to postupne príde. Myslím si, že sa s tým popasovali solídne, budú súčasťou kádra a určite vytvoria zdravú konkurenciu.

Dorasty v tejto sezóne obsadili medailové priečky, výber U16 vyhral svoju súťaž. Panuje pri pohľade na vývoj mládeže spokojnosť?

Aj v mládeži sme v priebehu posledného dva a pol roka priebežne dopĺňali kádre jednotlivých mužstiev. Vytvorili sme veľmi silný výber U19, s ktorým chceme v budúcej sezóne zaútočiť na titul. Veríme trénerovi Vladimírovi Gálovi, ktorý s tímom môže dosiahnuť pomyselný strop. Veľkým lákadlom je určite aj mládežnícka Liga majstrov, tá môže byť skvelou skúsenosťou pre našich dorastencov.

V úvode prípravy visel otáznik nad budúcnosťou Erika Čikoša. Aká je situácia ohľadom tohto hráča?

Erik je správny chlap, stopercentný profesionál a pre Slovan vždy odviedol maximum. Čochvíľa však bude mať 30 rokov, pričom naším zámerom je mať na pozícii „číslo dva“ mladého potenciálneho hráča. Na jeho poste máme Jurija Medveděva, ktorý je vo výbornom veku a bude sa zlepšovať. Erikovi sa v júni končí zmluva, pričom sme sa s ním korektne rozlúčili a popriali mu všetko dobré v kariére i osobnom živote.

Koncom mája sa skončila zmluva Róbertovi Vittekovi. Čo môžete povedať k jeho budúcnosti?

V prvom rade chcem povedať, že Robo je veľkou osobnosťou klubu a tak k nemu budeme vždy pristupovať. Fakt je ten, že sa mu na konci mája skončila zmluva. Rovnakú situáciu sme riešili aj pred rokom, keď bol istý čas tiež bez zmluvy. Umožnili sme mu trénovať s mužstvom, čo využil, a o to ľahšie sa nám potom podpisoval nový kontrakt, keď sme vedeli, v akom je stave a kondícii. Očakával som, že aj teraz sa zapojí do tréningového procesu, počas toho by sme mohli priamo rokovať o pokračovaní spolupráce. Momentálne však neviem, v akej je forme a kondícii. Som otvorený rokovaniam, avšak za adekvátnych podmienok vzhľadom na Robovo zápasové vyťaženie v minulej sezóne.

Róbert Vittek sa viackrát vyjadril, že by si chcel ešte zahrať na Tehelnom poli...

Robo odmalička pôsobil v Slovane, v tomto klube vyrástol a dostal sa do sveta veľkého futbalu. Je teda prirodzené, že túži ďalej pokračovať. Spomenul som adekvátne podmienky pre obe strany. Hokejista Branko Radivojevič odohral uplynulú sezónu za Duklu Trenčín zadarmo, čím sa chcel poďakovať klubu, ktorý ho vychoval a vystrelil do medzinárodného hokeja. Nehovorím, že má Robo hrať zadarmo, to nie, ale k prípadnej dohode na pokračovaní spolupráce musíme dospieť za adekvátnych podmienok pre obe strany. Myslím si, že dohoda by v tomto prípade nemala byť o peniazoch, ale o srdci a vzťahu ku klubu. Robo má u mňa vždy dvere otvorené, máme spolu veľmi dobrý vzťah a pevne verím, že to tak aj zostane.

Žreb Európskej ligy nám v prvom kvalifikačnom kole prisúdil moldavského protivníka, v druhom kole sa v prípade postupu stretneme so súperom z Malty alebo Azerbajdžanu. Aké budú ciele tímu v Európe?

Nechcem nikoho podceňovať, ale pri kvalite nášho mužstva je postup do tretieho kvalifikačného kola povinnosťou. Potom už bude veľa závisieť aj od toho, či sa k nám pri žrebe prikloní šťastena a dostaneme zdolateľného súpera. Už v treťom kvalifikačnom kole sa totiž môžeme stretnúť so súpermi ako FC Sevilla či Besiktas Istanbul, ktorí sú z pohľadu rozpočtu a možností na inej úrovni. Nehovorím, že sa bojíme, veď pred pár rokmi sme dokázali vyradiť AS Rím, pričom vo futbale je možné všetko. Naším cieľom je postúpiť čo najďalej a zbierať body do koeficientu. Nízky koeficient je problém, ktorému čelí celý slovenský futbal. Máme čo robiť, aby sme ho postupne zdvihli, zvlášť, keď nám posledné dva roky v Európe nevyšli. Ak chceme mať v budúcnosti väčšiu šancu dostať sa do skupiny európskych pohárov, musíme už teraz zbierať body do koeficientu.

Už zajtra nás čaká zápas o Pohára Ferdinanda Daučíka so Slaviou Praha. S akými očakávaniami doň vstúpime?

Konfrontácia so Slaviou Praha je vždy veľmi prestížna. Spolu so Slaviou sme ukázali, že keď sa chce, tak to ide – v priebehu týždňa sme zorganizovali zápas o pohár významnej legendy oboch klubov. Pristúpime k nemu s plnou vážnosťou. Na druhej strane si však treba uvedomiť, že mužstvo sa nachádza vo vrcholnej fáze ostrej prípravy a hráči trénujú vo vysokej záťaži. Takže aj piatkový zápas vnímame predovšetkým ako súčasť prípravy na novú sezónu. O dva týždne nás čaká úvodný súboj v kvalifikácii Európskej ligy. Plne sa koncentrujeme, aby sme na Európu i domácu súťaž boli čo najlepšie pripravení, pretože najdôležitejšie sú vždy výsledky v súťažných zápasoch.

Môžete ozrejmiť ciele na novú sezónu v rámci domácej súťaže?

Stanovili sme si dva základné ciele. Ten prvý je športový – osláviť doma storočnicu ziskom double. Som presvedčený, že súčasný káder je najkvalitnejší za posledných desať či dvadsať rokov. Teraz už je len v rukách realizačného tímu pod vedením Martina Ševelu, aby z hráčov dostal maximum v každom zápase. Druhým cieľom je návrat fanúšikov do hľadiska. Opäť budem úprimný. Viem, že máme veľa priaznivcov, ktorí momentálne nechodia na futbal, čo je zapríčinené aj objektívnymi skutočnosťami, pred ktorými nezatvárame oči. Všetci sa už tešíme na nový štadión. Myslím si, že mužstvo je pripravené na to, aby fanúšikom v novej sezóne ponúklo atraktívny futbal podložený výsledkami. Bratislavčania sa určite tešia na nový štadión na Tehelnom poli. Naším morálnym záväzkom však bude, aby sme tam ľudí udržali. Už teraz pracujeme na tom, aby sme im ponúkli dobrú zábavu, kultúrny zážitok a hlavne dôvod na to, aby sa vrátili na štadión a boli súčasťou klubu. Jedine tak vytvoríme silný Slovan, ktorý bude dôstojne reprezentovať Slovensko v Európe. Pôjde to jedine vtedy, keď budeme súdržní ako klub, hráči a fanúšikovia.

Slovan TV
Aktuálne novinky
V akej zostave dnes nastúpia belasí?
Belasí sa v sobotu o 17:00 stretnú so Sereďou.
Pozývame vás na zápas žien ŠK Slovan Bratislava.

Neprehliadnite

Pozývame vás na majstrovské oslavy.
Chceš byť novým Vladimírom Weissom? Neváhaj a príď na výber do prípraviek ŠK Slovan Bratislava.
Úvodný výkop finále je stanovený na nedeľu 8. mája o 17:30.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2021 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.