Úvod Správy Slovnaft Cup Ševela: Túžim opäť uspieť vo finále a získať trofej pre Slovan

Ševela: Túžim opäť uspieť vo finále a získať trofej pre Slovan

Rozhovor s Martinom Ševelom pred finále Slovnaft Cupu.

Trikrát vyhral Slovenský pohár ako hráč, dvakrát sa z víťazstva radoval ako tréner. Keď bol vo finále, tak vždy zdvihol nad hlavu víťazný pohár a mohol sa presvedčiť, že nie je ani malý a ani nezaujímavý. Martin Ševela pripravuje svojich zverencov na finále s Ružomberok s jediným cieľom – priniesť do Bratislavy túto cennú trofej.

V sobotu neskoro večer ste sa spolu s fanúšikmi radovali z víťazstva v derby, nedeľným ranným tréningom ste už začali prípravu na finále. Derby zrejme pozitívne ovplyvnilo náladu v tíme...

Je výborné, že sme derby zvládli. Hráči ukázali víťaznú mentalitu a charakter, keď aj po inkasovanom góle išli za víťazstvom a zaslúžene sa ho dočkali. Boli sme dominantní a vytvorili sme si dostatok šancí, súper vystrelil na bránu iba raz a aj to z penalty. Víťazstvo je z pohľadu nálady a prípravy na pohár skvelé, pretože pokiaľ sa tréningy nesú v pozitívnom duchu, má to dopad aj na kabínu a celý klub. Najväčšie pozitívum zo včera je však iné. Po zápase sa hráči spontánne zišli do klbka v stredovom kruhu, kde si niečo povedali. Pre mňa to bol emočne veľmi silný zážitok, pretože doteraz to hráči nerobili a hlavne, bolo to spontánne. Toto nám ukazuje cestu, že len súdržnosťou a tímovosťou môžeme byť úspešní.

V čom je finálový zápas odlišný od „bežných“ ligových či pohárových duelov?

Hrá sa na neutrálnej pôde a na jeden zápas. Práve tým je finále vyšperkované, pretože všetko sa rozhodne v priebehu deväťdesiatich minút, prípadne v predĺžení. Keď v lige zakopnete, máte priestor to dobehnúť. Vo finále už nie a rozhodovať môže každý detail. Preto musíme byť obozretní a dôslední v defenzíve a zároveň odvážni a priebojní v ofenzíve. Nemôže z nás vyprchať tá túžba, ktorú sme ukázali v derby a tá správna víťazná mentalita. Očakávam náročný, emočne vypätý zápas s patričným nábojom.

Médiá nás stavajú do úlohy papierového favorita. Ako vnímate túto médiami a verejnosťou prisudzovanú pozíciu?

Za favorita nás považujú z pohľadu ligovej tabuľky či kádra. Toto všetko nám bude nanič, ak to neukážeme aj na ihrisku. Hráčom budem prízvukovať, aby si už deň vopred vizualizovali určité herné situácie, aby na ne vedeli včas a adekvátne reagovať. Dôležité budú tri faktory, ktoré hráčom stále zdôrazňujem – dôslednosť, zodpovednosť a koncentrácia. Ružomberok má veľmi dobre prepracovanú defenzívnu činnosť, odkiaľ vyráža do nebezpečných brejkov. Hráčov upozorním na silné stránky Ružomberka a budeme sa snažiť využiť aj slabiny, ktoré súper má. Veľa sme sa bavili o efektivite. Je skvelé, že Andraž Šporar sa strelecky „prebudil“ a skóroval v troch zápasoch po sebe. Trpezlivosť sa nám začína vyplácať a verím, že Andražovi sa bude dariť aj naďalej. Keď individuálnu kvalitu pretavíme do tímového výkonu, tak som presvedčený, že prinesieme pohár do Bratislavy.

Na lavičke Slovana ste v pohári absolvovali tri zápasy, minimálne dva však boli emočne veľmi náročné. Vo štvrťfinále s Liptovským Mikulášom to bola nečakaná dráma a v Trnave sme uspeli na penalty.

Domáci zápas s Liptovským Mikulášom bol fackou, ktorá možno prišla v správnom čase. Ukázalo nám to, že bez maximálneho nasadenia nemôžeme len tak uspieť ani proti tímu z nižšej súťaže. Sami sme si ten zápas urobili ťažký, ale našťastie sme z neho vyšli úspešne, keď Andraž dal víťazný gól v nadstavenom čase. Oba semifinálové duely so Spartakom mali svoj náboj a myslím si, že sme napokon postúpili zaslúžene.

Vo futbalovej verejnosti koluje téma dôležitosti a významu domácej pohárovej súťaže. Ako vnímate vážnosť Slovenského pohára?

Bolo to nešťastné vyjadrenie trnavského trénera. Neviem, či niekedy vyhral nejaký pohár, ale mne sa to podarilo a môžem otvorene povedať, že ten pohár je veľký a aj dostatočne ťažký. Takisto je veľmi zaujímavý a dôležitý. Môj názor je úplne opačný než ten, ktorý prezentoval tréner Spartaka. Bol by som šťastný, pokiaľ by sa mi každoročne podarilo dostať sa do finále a bojovať o takúto trofej. História pozná len víťazov a keď získate nejakú trofej, nikto vám ju nikdy nevezme. Do finále pôjdeme s najväčšou vážnosťou a snahou urobiť maximum, aby sme tento pohár zdvihli nad hlavu.

Vítate teda aj formát Slovnaft Cupu, pri ktorom sa mužstvá z Fortuna ligy stretávajú v počiatočných fázach pohára so súpermi z nižších súťaží?

Tento formát je veľmi zaujímavý. Do malých obcí prišli v minulosti ligové tímy len pri oslavách či hodoch. Sám som zažil, keď sa nielen dedina, ale celé okolie prišlo pozrieť na ligové mužstvo, ktoré v rámci pohára pricestovalo do malej obce. Títo ľudia videli ligových hráčov doteraz len v televízii a vďaka novému formátu si ich mohli pozrieť na vlastné oči. Ja som nový model súťaže prijal s otvorenou náručou a som za, aby pokračoval aj smerom do budúcna.

Trikrát ako hráč (1995, 2000, 2001), dvakrát ako tréner (2015, 2016) ste vyhrali Slovenský pohár. Všetkých päť finálových účastí ste okorenili ziskom trofeje. Finálové zápasy vám zrejme sedia výborne...

Mám veľmi pozitívne spomienky na finálové zápasy. Vždy, keď som hral finále či viedol v ňom mužstvo, z toho bola trofej. Verím, že v tom budem pokračovať. Vedenie ma angažovalo a dalo dôveru preto, lebo chceme byť úspešní a získavať trofeje. V utorok máme šancu, aby sme získali trofej a priviezli ju do Bratislavy. Urobíme maximum, aby sme to dokázali a mohli sa radovať spolu s fanúšikmi.

Slovan TV
Aktuálne novinky
V Banskej Bystrici sa predstavíme v utorok o 16:00.
Zápas bol preložený z dôvodu nepriaznivého počasia.

Neprehliadnite

Už o 16 dní sa opäť stretneme na Tehelnom poli.
Využite možnosť podporiť Akadémiu ŠK Slovan.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2022 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.