Mentálny tréning čoraz dôležitejšou súčasťou prípravy futbalistov
Martin Ševela vystúpil na seminári Tréner v modernom futbale II.
V predposledný marcový pondelok sa v Bratislave uskutočnil druhý ročník semináru Tréner v modernom futbale, ktorý sa konal pod záštitou ŠK Slovan Bratislave. Päťdesiatke trénerov, medzi ktorými boli aj známe mená ako Szilárd Németh či Zsolt Hornyák, prednášali Martin Ševela a mentálny tréner Michal Kopčan. Rovnú polovicu zúčastnených tvorili mládežnícki tréneri zo Slovana Bratislava.
V prvej časti semináru vystúpil Martin Ševela. Mladým trénerom aj na videu ilustroval, čo od hráčov na jednotlivých postoch vyžaduje. Tréner belasých prezentoval tieto poznatky na hernom systéme 4-1-2-3, ktorý v súčasnosti preferuje aj v Slovane Bratislava. „Mladým trénerom som chcel predostrieť svoj pohľad na futbal. Bavili sme sa najmä o ofenzívnom poňatí hry, o dominantnom futbale, pri ktorom sa dajú rozvíjať hráči. Som rád, že na seminár si našlo cestu veľa mladých trénerov. Ak chceme chalanov v mládeži posúvať futbalovo dopredu, tak je dôležité, aby sa aj tréneri rozvíjali a vštepovali myšlienky svojim zverencom. Verím, že seminár padne na úrodnú pôdu a aj naši tréneri v Slovane využijú tieto vedomosti pri výchove mladých futbalistov,“ povedal Martin Ševela.
Od svojho príchodu do najúspešnejšieho slovenského klubu zaviedol Martin Ševela mentálne tréningy. Tie prebiehajú pod vedením Michala Kopčana, s ktorým náš tréner spolupracuje už tri roky. „Je dôležité, aby hráč pracoval nielen fyzicky v tréningu a zápase, ale aj po mentálnej stránke. Rozoberám s hráčmi aj nie priamo futbalové situácie ako sú reakcia protihráča či spoluhráča, reakcia publika či verdikty rozhodcu. Často dávam za príklad špičkových tenistov, ktorí sa musia koncentrovať na každý úder, pretože jedna loptička môže rozhodnúť. Snažíme sa vplývať na hráčov, aby si vážili každú loptu na kopačkách a aby do každého súboja išli s maximálnym nasadením. Futbal je o detailoch a ak sa budeme baviť o detailoch, tak hráči budú na to pripravení a tým ľahšie im to pôjde v zápase,“ vyhlásil tréner belasých.
Druhú časť semináru viedol mentálny tréner Michal Kopčan. Zameral sa na komunikáciu v práci trénera a na riešenie problémov, ktoré pri práci s hráčmi prirodzene nastanú. „Najlepšie riešenia sú tie jednoduché,“ prízvukoval Kopčan zúčastneným. Jeho myšlienky sa dajú aplikovať nielen pri futbale, ale aj pri bežnom živote a medziľudskej komunikácii. „Zameral som sa na komunikáciu v práci trénera a mentálny aspekt prípravy hráča. Všetko spočíva v porozumení toho, ako si každý jeden z nás vytvára realitu. Toto porozumenie má pozitívny dopad na prežívanie života, pochopenie jeho podstaty a má priaznivý vplyv na výkonnosť športovca,“ vyhlásil Michal Kopčan. „S hráčmi Slovana mávam skupinové stretnutia, potom tzv. focus group, kde mám vytypovaných lídrov tímu. Takisto realizujem individuálne rozhovory s hráčmi.“
Ak má hráč pred zápasom zlú náladu, nemusí to nutne ovplyvniť jeho výkon. Je veľa športovcov, ktorí práve vtedy, keď sa pred zápasom cítia zle, podajú špičkový výkon. Kľúčové pre trénera a hráča je pochopiť túto emóciu a vedieť s ňou správne pracovať. O tom je práca mentálneho trénera.
„Mentálny koučing sa dostáva viac do povedomia ľudí, i keď podľa mojich informácií ho využíva len málo slovenských klubov. Veľakrát si kluby mentálneho trénera povolajú vtedy, keď je nejaký problém. Ak však má byť mentálny tréning na profesionálnej úrovni, tak je potrebné, aby bol kouč dlhšie súčasťou tímu a poznal prostredie klubu. Túto oblasť chceme posunúť dopredu aj v Slovane Bratislava, preto sme dnes pozvali našich mládežníckych trénerov, aby tieto poznatky využili pri práci s mladými hráčmi,“ uzavrel Michal Kopčan.