Úvod Správy Fanúšikovia Ocenenia pre belasé legendy

Ocenenia pre belasé legendy

Na slávnostnom vyhlasovaní Futbalistu roka boli ocenené aj osobnosti ŠK Slovan Bratislava.

Nie je prekvapením, že v Sieni slávy slovenského futbalu majú najvýraznejšie zastúpenie bývalí hráči či tréneri najúspešnejšieho slovenského klubu. K najvýznamnejším slovenským futbalovým menám včera pribudli ďalšie dve legendy ŠK Slovan Bratislava.

Do Siene slávy slovenského futbalu boli slávnostne uvedení Anton Urban a Marián Masný. Obaja patria medzi významné osobnosti našej histórie a my im touto cestou chceme pogratulovať k tomuto prestížnemu oceneniu. Navždy česť a sláva belasým legendám!

Anton Urban (na titulnej fotografii vľavo) prišiel do Bratislavy v roku 1947. V prvom mužstve sa pevne etabloval v sezóne 1957/58 a získal so Slovanom tri československé poháre. Stal sa dlhoročným kapitánom mužstva, mal príkladný vzťah ku klubu, hre i vlasti. Z olympijských hier v Japonsku v roku 1964 priviezol ako kapitán tímu striebornú medailu. Po skončení aktívnej kariéry pracoval v klube ako funkcionár. Je držiteľom Ceny fair play Ivana Chodáka.

Marián Masný (na titulnej fotografii vpravo) patrí k najlepším futbalistom v histórii československého futbalu. Jeho bývalý spoluhráč a dobrý priateľ Ján Švehlík zvykne hovoriť, že Masný v čase svojej najväčšej slávy patril k najlepším hráčom na svete vôbec a nestratil by sa ani v Reale Madrid či Barcelone. Legendárny „Béla“ bol neudržateľným pravým krídlom a vytvoril výnimočnú dvojicu práve s Jánom Švehlíkom. Aj vďaka nemu belasí vyhrali federálnu ligu v ročníkoch 1973/74 a 1974/75 a vyhrali Československý pohár v sezóne 1973/74. Marián Masný získal zlato na ME 1976 v Belehrade a patril do výberu hviezd šampionátu. Z ME 1980 má zase bronzovú medailu.

Najlepším futbalistom roka i štvrťstoročia slovenského futbalu sa stal Marek Hamšík, ktorý časť svojej kariéry strávil v ŠK Slovan Bratislava. Belasý dres nosil od svojich štrnástich rokov, v doraste získal titul majstra Slovenska a za A-mužstvo odohral šesť zápasov. Marek po vyhlasovaní dostal otázku, či chce ukončiť kariéru práve v Slovane Bratislava. „Bol by som rád, keby sa mi to podarilo, ale nezáleží to iba na mne,“ povedal Marek Hamšík v rozhovore pre Denník SME

Druhým najlepším futbalistom štvrťstoročia sa s tesným odstupom stal Peter Dubovský. Legendárny futbalista a fantastický človek stále zostáva v našich srdciach a myšlienkach. Ešte ako 20-ročný prispel v Slovane k federálnemu titulu a svojím herným prejavom i ľudským vystupovaním sa stal miláčikom tribún. Doteraz ako jediný Slovák či Čech pôsobil v Reale Madrid. Neskôr hral v španielskom Oviede, kde sa stal taktiež výraznou osobnosťou. Tragicky zahynul 23. júna 2000 na dovolenke v Thajsku. Mal iba 28 rokov. Navždy česť a sláva jeho pamiatke!

Zdroj foto: TASR

Slovan TV
Aktuálne novinky
Belasí sa v stredu o 13:00 predstavia v Dunajskej Strede.
Prehľad výsledkov mládeže.

Neprehliadnite

Guram Kašia po prehre v Žiline.
Čo nás čaká ďalej v Európe?

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2022 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.