Úvod Správy Transfery Prvoradá je kvalita, v pláne ďalšie významné príchody

Prvoradá je kvalita, v pláne ďalšie významné príchody

Viceprezident klubu Ivan Kmotrík ml. v exkluzívnom rozhovore na začiatku zimnej prípravy.

Belasí dnes začali prípravu na jarnú časť sezóny aj s tromi posilami, ktoré sú výsledkom aktuálneho smerovania prestupovej politiky – priviesť do Slovana kvalitu s cieľom posunúť klub na vyššiu úroveň. Viceprezident klubu Ivan Kmotrík ml. v zaujímavom rozhovore prezradil, že tieto prestupy nemusia byť počas zimy posledné a objasnil súčasnú filozofiu klubu.

Do prípravy sa dnes zapojili Andraž Šporar, Arťom Suchockij aj Ricky van Haaren. Môžete priblížiť ďalšie naplánované pohyby v kádri A-mužstva?

Tri príchody sú zrealizované a pracujeme ešte na ďalších troch prestupoch. Sme veľmi blízko k tomu, aby sme dotiahli príchod brankára Michala Šullu, pre ktorého máme pripravenú zmluvu na tri a pol roka. Momentálne doťahujeme administratívne záležitosti so Senicou a verím, že v priebehu dvoch dní predstavíme Šullu ako našu posilu. Máme troch kandidátov na pozíciu stopéra, so zástupcami ich klubov rokujeme už niekoľko týždňov. Doposiaľ sme nedospeli k dohode, keďže sú to opäť hráči európskych kvalít, a tak aj finančné nároky klubov sú veľmi vysoké. Bol by som rád, ak by sa nám podarilo jedného z týchto troch hráčov angažovať a som presvedčený, že by boli veľkým prínosom pre našu defenzívu. Určite však nepôjdeme dole s nárokmi na kvalitu a v prípade, ak by sa nám nepodarilo angažovať ani jedného, budeme ďalej pracovať na tom, aby sme priniesli kvalitu primeranú našim požiadavkám. Pracujeme ešte aj na príchode jedného krídelníka. Zároveň sme v rámci zvýšenia konkurencie angažovali Jurija Medveděva zo Senice. Je to šikovný 21-ročný futbalista, mal by zvýšiť konkurenciu na pravom kraji obrany. Pocestuje do Turecka, kde zabojuje o miesto v zostave a ak sa ešte nepresadí, tak existuje alternatíva, že by sa vrátil na polročné hosťovanie do Senice. Čo sa týka odchodov, o tom je skoro rozprávať, pretože prestupové okno sa len otvára. Evidujeme záujemcov o niekoľkých našich hráčov, sme v rokovaniach, ale nechcem nič konkretizovať ani predbiehať.

Počas jesene boli na hosťovaní mladí futbalisti ako Rigo či Šefčík. Kde budú títo hráči na jar pôsobiť?

Šefčík zostáva do konca sezóny na hosťovaní v Senici, aby získal potrebnú zápasovú prax. Je to v jeho rukách, aby zabojoval o svoju budúcnosť. Pri Rigovi nebola spokojnosť zo strany Senice, neprejavili oňho ďalej záujem. Kontaktovali nás Zlaté Moravce so záujmom o hosťovanie dvojice Juraj Kotula a Marek Rigo, ale ešte nič nie je dotiahnuté do konca. Myslíme si, že zápasová prax v najvyššej súťaži by pre túto dvojicu mohla byť len prínosom. 

Dnes ste hráčov v kabíne oficiálne privítali, všimli sme si, že v mužstve panovala výborná nálada. Čo ste hráčom počas úvodného príhovoru povedali?

Ako každoročne som chalanov privítal a poprial im všetko dobré v roku 2018. Nabádal som ich k tomu, aby sa koncentrovali na nadchádzajúce obdobie. Základným cieľom je, aby bol tím fyzicky stopercentne pripravený, pretože kondičná stránka bola viackrát kritizovaná. Pre trénerov sme vytvorili tie najlepšie možné podmienky, takže očakávam, že kondícia bude na požadovanej úrovni. Zároveň sme sa dohodli, že teraz sa nebudeme zaoberať cieľmi na najbližších šesť mesiacov. Chlapci budú tvrdo makať a na konci sústredenia v Turecku sa stretneme, zhodnotíme ich prácu v príprave a nastavíme si ciele na šesť mesiacov. Teraz je najdôležitejšie, aby hráči dobre trénovali a boli fyzicky stopercentne pripravení na jarnú časť súťaže. O cieľoch bude mať zmysel sa baviť až vtedy, keď bude tím kompletný.

Vráťme sa ešte k prestupovej politike. Už počas minulého leta prišla veľká kvalita a rovnaké je to aj počas tejto zimy. Je toto cesta, ktorou sa chce Slovan uberať aj v budúcnosti?

Áno, všetky tieto prestupy sú dôkazom toho, akým smerom chceme ísť. Prestupy sme začali smerovať k finálnej vízii mužstva na novom štadióne. Snažili sme sa už teraz urobiť čo najviac transferov, aby sa tréner i mužstvo adekvátne pripravili na prechod na nový štadión a budúcu éru Slovana. Náš cieľ je jasný – úspešný Slovan, ktorý bude dôstojne reprezentovať krajinu v Európe. Prvými krokmi sú príchody hráčov ako Božikov, Holman či Rabiu. Ibrahim na jeseň trpel zranením, ale verím, že po jeho operácii to bude ten hráč, akého si všetci pamätáme a ukáže kvalitu, ktorú bezpochyby má. Šporar je ďalší hráč, ktorý dosahuje európske kvality a aj potenciálne posily na post stopéra a krídelníka sú hráči s európskymi parametrami. So všetkými spomínanými hráčmi máme podpísané dlhodobé kontrakty, rysuje sa nám teda určitá kostra tímu, ktorá by mala tvoriť jadro nášho mužstva na novom štadióne.

Fanúšikovia nostalgicky spomínajú na časy pred rokom 1989. Hráči nemohli odísť za „železnú oponu“ a preto tí najlepší Slováci logicky hrali za Slovan. Je však jasné, že táto cesta je v čase otvorených hraníc nereálna a tak sa musíme orientovať na kvalitu bez ohľadu na národnosť hráča.

Musíme si uvedomiť, že už nežijeme v čase, keď najvyššia dosiahnuteľná méta slovenských futbalistov bolo hrať za Slovan. Vieme, že hráči vtedy nemohli vycestovať do zahraničia a že dnes je to úplne inak. Bol by som rád, ak by sme mali v kádri hráčov ako Mak, Rusnák, Stoch či Weiss, momentálne to však nie je možné. Verím, že ak sa nám spoločne podarí vytvoriť silný Slovan, ktorý bude dôstojne reprezentovať Slovensko na európskej úrovni a bude mať silnú fanúšikovskú základňu, tak hráči s potenciálom ako spomínaní Mak či Rusnák uprednostnia Slovan pred zahraničím. Ak nebude Slovan silný a nebude hrať pravidelne európske poháre, tak tu takíto hráči nebudú ostávať. Preto ak chceme byť úspešní, tak nemôžeme prihliadať na to, či je hráč zo Slovenska alebo zo zahraničia. Prioritou bude vždy kvalita, až potom budeme riešiť národnosť. Taký je aktuálny stav a verím, že verejnosť sa s našou cestou postupne stotožní, lebo je to v súčasnosti jediná možná cesta ako vytvoriť silný Slovan.

Je za tým aj fakt, že slovenské kluby si v prípade, že sa o hráča zaujíma Slovan, pýtajú nereálne finančné sumy?

Dospieť k dohode so slovenskými klubmi je veľmi náročné. Ako príklad uvediem Rabia, ktorý už v čase, keď odchádzal z Trenčína, mohol ísť k nám a nemuseli sme ho kupovať zo zahraničia. Mentalita slovenských klubov je však taká, že radšej posunú hráča alebo ho ponúknu do zahraničia za nižšiu finančnú protihodnotu, než by ho predali k nám. Nechceme preplácať slovenské kluby len preto, aby sme v kádri mali hráčov zo slovenskej ligy, ktorých by sme priviedli za neprimerané financie. V zahraničí panuje trend, že ekonomicky silnejšie kluby sťahujú hráčov aj z domácej ligy, no na Slovensku to zatiaľ nefunguje, menšie kluby asi ešte musia dospieť. Musíme brať do úvahy aj ekonomický aspekt – viac sa nám oplatí získať kvalitu zo zahraničia, než za vyššiu sumu kupovať hráča z domácej súťaže. Práve preto sa obzeráme v zahraničí, odkiaľ môžeme získať lepších hráčov a za lepších podmienok než na slovenskom trhu.

Zameranie Slovana pri prestupoch je teda diametrálne odlišné, než pri iných slovenských kluboch.

Máme svoju vlastnú cestu, hľadáme hráčov, ktorí sú dostupní, majú požadovanú kvalitu a stotožňujú sa s našou víziou do budúcna. Hľadáme kvalitu a sme do nej ochotní investovať. Sme v podstate jediný klub na Slovensku, ktorý do prestupov naozaj investuje. Zameranie skautov je preto iné a nikto sa napríklad nemôže hnevať, že sme toľko hráčov stiahli napríklad z Trenčína, na tom nie je nič nenormálne. Uvediem to na príklade – Trenčín vezme veľa hráčov, z toho im niečo vybehne a potom ich predajú. My potrebujeme získavať hráčov, ktorí okamžite môžu hrať v základnej zostave a prinesú požadovanú kvalitu. V tejto fáze si už nemôžeme dovoliť chyby alebo omyly, preto musíme do kádra investovať a kupovať hráčov, ktorých kvalitou si môžeme byť istí. 

Môžete priblížiť, ako si predstavujete Slovan v najbližších rokoch?

V prvom rade chápem názor fanúšikov, že by v tíme možno chceli viac odchovancov či Slovákov. Ja by som bol veľmi rád, ak by to tak bolo a ak by sa nám to do budúcna podarilo. Preto každoročne investujeme do mládeže veľké množstvo financií a budeme sa snažiť pracovať najlepšie ako vieme, aby sme vychovali hráčov s kvalitou a potenciálom, aký potrebujeme a budeme potrebovať v budúcnosti. Nikto a nič nám však nezaručí, že sa nám takú kvalitu podarí vychovať. Navyše je prirodzené, že naše kvalitatívne nároky budú časom narastať. Ak sa chceme stať súčasťou európskeho futbalu a držať krok s nastoleným trendom, tak je prirodzené, že aj kvalita nášho mužstva sa bude musieť neustále zvyšovať. Baviť sa však o tom, či o päť rokov bude v tíme viac Slovákov, je zbytočné. Viem garantovať len to, že urobíme všetko, aby v tíme bola kvalita. Potrebujeme dostať Slovan na úroveň, ktorá bude zaujímavá aj pre mladých hráčov a tí tak nebudú v mladom veku odchádzať do zahraničia. Všetko však chce čas, pozrite sa napríklad na PSG, kde budovali silný tím niekoľko rokov. Pre nás je toto druhý rok a postupne prichádzame do záverečnej fázy, keď sa nám rysuje dobrá os mužstva. Verím, že s príchodom nového štadióna, stabilizáciou výkonnosti, kvalitnou hrou s úspešnými výsledkami sa nám opäť podarí prilákať fanúšikov. Som presvedčený, že nami zvolená cesta bola správna a verím, že to postupom času prijmú aj fanúšikovia a spoločne vytvoríme silný Slovan, ktorý bude úspešný aj v Európe.

Slovan TV
Aktuálne novinky
Filip Lichý a Žan Medved si v súboji s Trenčínom pripísali súťažné debuty v belasom.
Belasí sa v predposlednom kole základnej časti predstavia v Nitre.
Belasí sú už istými víťazmi základnej časti a do nadstavby o titul pôjdu z prvého miesta.

Neprehliadnite

Súčasťou najúspešnejšieho slovenského klubu sa stal účastník majstrovstiev sveta 2010 i majstrovstiev Európy 2016 a rodený Bratislavčan Vladimír Weiss ml. Vlado vitaj na Tehelnom poli 💙⚽️
Pokladňa sa nachádza hneď za B-tribúnou od Bajkalskej ulice.
Dnes sa v priestoroch Tehelného poľa uskutočnila tlačová konferencia ŠK Slovan Bratislava.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Zlatí partneriGold partners

© 2019 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.