Úvod Správy Fortuna liga Ševela: Každý deň niečím nový a lepší

Ševela: Každý deň niečím nový a lepší

Tréner belasých Martin Ševela v rozhovore o tréningovom procese počas reprezentačnej pauzy.

Martin Ševela pracuje s A-mužstvom ŠK Slovan Bratislava necelé dva týždne. Určite mu padla vhod prebiehajúca reprezentačná prestávka, ktorá mu poskytla viac priestoru na zapracovanie svojich myšlienok. S trénerom belasých sme sa rozprávali po sobotňajšom prípravnom zápase medzi A-mužstvom a juniorkou.

Pán tréner, začnime modelovaným prípravným zápasom. Ako hodnotíte prínos tohto duelu?

Hlavný motív bol, aby mali chalani v nohách deväťdesiatminútovú zápasovú záťaž a aby som videl nielen hráčov z áčka, ale aj mladíkov z juniorky, ktorí by v budúcnosti mohli posilniť prvý tím. Všetko však záleží od nich, ako tvrdo budú pracovať. Bola to prínosná deväťdesiatminútovka. Našli sa dobré veci, no aj tie zlé, napríklad individuálne chyby v defenzíve. Zápas si na videu podrobne zanalyzujeme a hráčom ukážeme konkrétne veci, aby sme odbúravali chyby a zlepšovali sa.

Čo ste za necelé dva týždne pri mužstve stihli vypozorovať? Podarilo sa vám lepšie spoznať hráčov?

Každý deň mi ukázal niečo nové. Hráčsky potenciál je tu výborný, no hráčov potrebujete bližšie spoznať v skupinových a individuálnych rozhovoroch. Potrebujete vedieť, ako reagujú na tréningu, keď sa im niečo vydarí a ako vtedy, keď stratia loptu. Snažíme sa to spolu s mojimi asistentmi sledovať a vplývať na hráčov. Verím, že každým dňoch to bude len lepšie.

Dostávajú hráči počas reprezentačnej prestávky poriadne zabrať?

Počas týždňa sme mali na programe dvojfázové tréningy. Potrebujeme zapracovať na kondičnej stránke. Chalani mohli byť trošku unavení, mňa však zaujíma aj to, ako budú pracovať v únave. V zápase totiž postupom času tiež prichádza únava, ale potrebujem, aby aj vtedy išli do kvality na prospech mužstva. Únava je u futbalistu prirodzený jav. Tréningový proces sme pripravili za účelom, že možno príde aj trochu únavy, no chceme vidieť, ako hráči budú pracovať.

Na čom ešte pracujete na tréningoch počas reprezentačnej pauzy?

Snažili sme sa odstrániť nedostatky v našej hre. Veľa sme sa s chalanmi rozprávali, je dôležité, aby sa im dostali do hláv myšlienky čo sa týka tímovosti i tréningového procesu. Chceme skvalitniť všetky komponenty potrebné na posun v tabuľke i hernom prejave.

 

Hráči absolvovali aj mentálny tréning, môžete nám priblížiť túto novinku?

Mentálny tréning som využíval vo svojom predošlom pôsobisku, kde som mal možnosť spoznať špičkového odborníka v tejto oblasti. Som presvedčený, že šesťdesiat a až sedemdesiat percent výkonu hráča je mentálna stránka. Hráči často reagujú na kritické momenty inak, ako by mali. Úlohou mentálneho tréningu je hráčom vysvetliť, na čo sa majú koncentrovať, aby hrali tímovo a sústredili sa na každý jeden detail. Týmito detailmi sú napríklad správne prebratie lopty, súboj, zakončenie či prepínanie z ofenzívy do defenzívy  a naopak. Hráč nesmie v zápase riešiť počasie, ľudí naokolo či pokriky z tribúny. Tieto veci sme sa im snažili predostrieť, pričom sme kládli dôraz na maximálnu koncentráciu hráča v akejkoľvek hernej činnosti. To od nich budem vyžadovať.

Slovan TV
Aktuálne novinky
V stredu prebehol na novom štadióne na Tehelnom poli ďalší kontrolný deň.
Prvý jarný domáci zápas odohráme na novom štadióne na Tehelnom poli.
Každý týždeň prinášame spomienky bývalých výnimočných hráčov Slovana na legendárny štadión Tehelné pole, ktorý znovu ožije v najmodernejšom prevedení.

Neprehliadnite

Prvý jarný domáci zápas odohráme na novom štadióne na Tehelnom poli.
Každý týždeň prinášame spomienky bývalých výnimočných hráčov Slovana na legendárny štadión Tehelné pole, ktorý znovu ožije v najmodernejšom prevedení.
Slovan podpísal nové profesionálne zmluvy so štyrmi mladými hráčmi.

Klubové trofeje

Platinoví partneriPlatinum partners

© 2018 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.