Úvod Správy Reprezentácia Od triumfu Československa s výraznou belasou stopou uplynulo 41 rokov

Od triumfu Československa s výraznou belasou stopou uplynulo 41 rokov

Dnes si pripomíname 41. výročie víťazstva Československa na Majstrovstvách Európy 1976.

V histórii zrejme len ťažko nájdeme prípad, kedy malo víťazné mužstvo na svetovom či európskom šampionáte obranu zloženú z hráčov jedného klubu. Československú obrannú štvoricu tvorili v roku 1976 Ján Pivarník, Jozef Čapkovič, Anton Ondruš a Koloman Gögh a všetci v tom čase pôsobili v ŠK Slovan Bratislava. K tomu ešte na krídle vynikal Marián Masný a na hrote útoku hral Ján Švehlík. Vo finále proti Nemecku nastúpilo v základnej zostave šesť hráčov Slovana Bratislava a preto má historické zlato právom „belasú“ príchuť.

Československo v roku 1976 vyrazilo dych všetkým favorizovaným súperom. Čechoslováci v kvalifikačnej skupine zvládli náročné prekážky v podobe Anglicka, Portugalska a Cypru. Bratislavčania si ešte možno spomenú na kvalifikačný zápas s Anglickom, ktorý sa pre hustú hmlu v našom hlavnom meste hral po prerušení dva dni. Ako už nebohý Karol Polák vtedy okomentoval, „aj vtáky chodili pešo.“ Československo po dvoch gólových prihrávkach Mariána Masného a presných zásahoch Nehodu a Galisa zdolalo Anglicko 2:1 a postúpilo do štvrťfinále. Náš zlatý výber vo štvrťfinálovom dvojzápase prešiel cez Sovietsky zväz a vybojoval si miestenku na záverečný turnaj do Juhoslávie.

V záverečnej nominácii bolo celkom sedem hráčov Slovana Bratislava a na lavičke sedel aj náš vtedajší tréner Jozef Vengloš. Semifinále prinieslo súboj so sebavedomými Holanďanmi. Hneď v úvode prišla veľká chvíľa stopéra Slovana Bratislava Antona Ondruša, ktorý hlavičkou otvoril skóre. Počasie v Záhrebe futbalu neprialo, trávnik kropil dážď, a to komplikovalo aj samotnú hru. Práve gólový hrdina Anton Ondruš doplatil s blížiacim sa záverom na ťažký terén a strelil si nešťastného vlastenca. Zápas šiel do predĺženia, v ktorom skórovali Nehoda s Veselým a Československo bolo vo finále!

Obrana sprava Ján Pivarník, Jozef Čapkovič, Anton Ondruš, Koloman Gögh, na pravom krídle Marián Masný a v útoku Ján Švehlík. Na lavičke náhradníkov pripravený brankár Alexander Vencel, a pri hlavnom trénerovi Ježekovi jeho asistent Jozef Vengloš. To bolo zastúpenie slovanistov vo finále proti západným Nemcom, v ktorom belasí zohrali významnú úlohu. Už po ôsmich minútach totiž vystrelil Ján Švehlík, brankár vyrazil len k Masnému, ktorý sa neunáhlil, vrátil Švehlíkovi a ten otvoril skóre finálového duelu. Keď pridal Dobiaš druhý gól, zdalo sa, že náš tím nemôže v ceste za zlatom nič zastaviť. Opak bol pravdou, Nemci dvakrát skórovali a rozhodovalo sa v penaltovom rozstrele. V prvých troch sériách sa strelci ani na jednej strane nemýlili, svoje pokusy premenili aj slovanisti Masný s Ondrušom. Až v štvrtej sérii prekopol bránu Nemec Uli Hoeness a Antonín Panenka potom predviedol legendárny „dloubák.“ Anton Ondruš ako kapitán Československa mohol nad hlavu pozdvihnúť víťaznú trofej pre majstrov Európy.

Za našu spomienku stojí nielen úchvatný výkon československého družstva, ale aj hojné zastúpenie hráčov ŠK Slovan Bratislava a trénera Jozefa Vengloša (na fotografii vyššie) vo víťaznom výbere. S viacerými z nich sa pravidelne stretávame pri rôznych okamihoch života najúspešnejšieho slovenského klubu. Brankár Alexander Vencel sa v Slovane až do konca roka 2015 venoval brankárskym nádejám. Strelec finálového gólu Ján Švehlík momentálne pôsobí ako vedúci nášho A-mužstva. Žiaľ, len v našich spomienkach zostáva fantastický ľavý obranca Koloman Gögh, ktorý tragicky zahynul v roku 1995. Česť jeho pamiatke a navždy sláva zlatým belasým hrdinom z Belehradu!

 
Slovan TV
Aktuálne novinky
ŠK Slovan zvíťazil v tréningovom zápase nad Sereďou 2:0.
Aktuálne informácie z A-tímu Slovana Bratislava.

Neprehliadnite

ŠK Slovan zvíťazil v tréningovom zápase nad Sereďou 2:0.
Súperom belasých v semifinále Slovnaft Cup-u bude FC ViOn Zlaté Moravce.
Vladimír Weiss ml. si dnes zatrénoval s belasými na Tehelnom poli.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Zlatí partneriGold partners

© 2019 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.