Úvod Správy I. Vukomanovič: Teším sa na apríl, bude to kľúčový mesiac sezóny

I. Vukomanovič: Teším sa na apríl, bude to kľúčový mesiac sezóny

Tréner Ivan Vukomanovič v exkluzívnom rozhovore počas poslednej reprezentačnej prestávky prebiehajúcej sezóny.

Sezónu 2016/17 naposledy prerušila reprezentačná prestávka, po ktorej budú mať slovanisti veľmi nabitý program. V apríli odohrajú päť ligových duelov a dva súboje semifinále Slovnaft Cup-u. Pomaly prichádza fáza sezóny, keď ide o všetko. Doterajší priebeh jarnej časti zvládlo naše mužstvo až na jediné nešťastné zakopnutie so Zlatými Moravcami bez straty bodov a stále je v hre o najvyššie méty. S trénerom Ivanom Vukomanovičom sme sa rozprávali o doterajšom priebehu jarnej časti, očakávaniach od zvyšku sezóny i ďalších zaujímavých témach. Srbský tréner sa vrátil aj k svojmu detstvu vo vtedajšej Juhoslávii, ktoré ovplyvnilo jeho vnímanie futbalu i toho, čo je v živote skutočne dôležité.

Pán tréner, zažívame najlepší jarný štart od sezóny 2013/14 (vtedy sme v úvode jari vyhrali sedem súťažných duelov). Prevláda pri hodnotení úvodu jarnej časti spokojnosť?

Myslím si, že môžeme byť spokojní s tým, ako sme odohrali tieto zápasy. Nemyslím len na výsledky, ale najmä na herný prejav. Prioritným cieľom bolo postúpiť v pohári a priblížiť sa k zisku trofeje, čo sme splnili. V lige chceme vyhrať čo najviac zápasov, čo sa nám až na nešťastný duel so Zlatými Moravcami taktiež podarilo. Veľmi dôležité je, že hráči sa zlepšujú, či už po fyzickej, technickej alebo taktickej stránke a je to vidno na hernom prejave. Teší ma aj to, že v každom zápase sme súpera fyzicky prevýšili a boli dobre kondične pripravení.

Na hre mužstva sa čoraz viac prejavuje štýl, ktorý sa hráčom snažíte vštepiť. Čo je pri tomto hernom štýle najdôležitejšie?

Reagovať na aktuálnu situáciu na ihrisku. Som rád, že hráči sa učia rozoznať okamihy, kedy musíme útočiť a kedy zase brániť. Ak vieme takto striedať rôzne herné koncepty a prepínať medzi obranou a útokom, stávame sa pre súpera nepredvídateľní. Chcem, aby môj tím hral ofenzívne, dominantne, dával góly. Nechcem byť niekto, kto čaká na zázrak. Ak totiž máme nad zápasom kontrolu, držíme loptu a sme dominantní, tak súper zároveň nie je tak nebezpečný a my máme viac šancí. Myslím si, že  v tíme máme dostatok kvality na to, aby sme takýto herný štýl dokázali aplikovať. Samozrejme, sú chvíle, keď treba brániť, v čom ešte tiež máme nejaké nedostatky, na ktorých pracujeme a snažíme sa ich odstrániť. Vyšli nám však aj zápasy, keď sme hrali kompaktne v bloku, či už pohárový duel s Trenčínom alebo viaceré prípravné merania síl ešte v zime v Turecku.

Forma viacerých hráčov oproti jesennej časti stúpla, najmä naša ofenzívna formácia je výrazne produktívnejšia než na jeseň. Volíte pri práci so svojimi zverencami aj individuálny prístup?

Tvrdím, že ja som síce hlavný tréner a potom sú tu hráči, no všetci sme v prvom rade ľudia. V živote som sa naučil, že ak chceš byť rešpektovaný, najprv musíš rešpektovať ostatných, čo aj aplikujem. Vo futbale ide všetko rýchlo, hráčovi sa jeden deň môže vydariť zápas a druhý deň už zase nie. S každým futbalistom v kabíne sa snažím mať korektné a úprimné vzťahy. Každému sa snažím vždy vysvetliť aktuálnu situáciu a realitu, aby pochopil, čo od neho vyžadujem. Som rád, že chalani na to reagujú pozitívne a zlepšujú sa.

Po reprezentačnej prestávke nás čaká apríl, počas ktorého odohráme päť ligových a dva pohárové zápasy, z toho päťkrát sa predstavíme na ihriskách súperov. Bude to zlomový mesiac ročníka?

Myslím si, že áno, bude to kľúčová časť sezóny. Odohráme sedem dôležitých zápasov, v ktorých sa ukáže, či sme dostatočne silní na to, aby sme na konci tejto sezóny boli úspešní. Náročného programu sa neobávam, máme široký káder a dostatok hráčov, ktorí hrávajú v reprezentáciách a sú zvyknutí na tri zápasy počas jedného týždňa. Ja ako tréner mám rád takéto okamihy a teším sa na aprílový program. To, že hráme tri ligové duely v rade na ihriskách súperov, nevnímam ako nevýhodu, sme na to dobre pripravení. Náš cieľ je jasný  - chceme vyhrávať a získavať body. Plne si uvedomujem, že klub ako Slovan má vždy najvyššie ambície a z toho vyplýva tlak na získavanie bodov. Ak hráč či tréner nevie vo futbale zvládnuť tlak, mal by zmeniť svoju prácu. Je to však taký pozitívny, správny tlak. Za ten skutočný, nepríjemný životný tlak považujem niečo iné.

Môžete rozvinúť poslednú myšlienku? Čo považujete za ten skutočný životný tlak?

Žil som v krajine (vtedajšia Juhoslávia, pozn. red.), kde ľudia veľa trpeli. Nemal som ľahké detstvo, vyrastal som v rozvedenej rodine. Vstávať ráno o piatej, ísť pracovať na celý deň do bane a dvadsiaty deň v mesiaci nemať peniaze na uživenie rodiny, to je naozajstný, existenčný tlak. Vo futbale chcete ako hráči i tréneri vyhrávať, to je prirodzené. Robíte však to, čo vás baví, po čom ste celý život túžili a vďaka dobrým výsledkom môžete získať priazeň fanúšikov alebo si vybojovať miesto v reprezentácii. Hráči by sa mali na náročné zápasy tešiť, nie sa ich obávať. A samozrejme, mali by v nich vyhrávať. Taký program, ako nás čaká v apríli, by mal byť pre hráčov tým správnym vyvrcholením celoročnej snahy. Veď práve o tom je futbal.

Počas marcového asociačného termínu odcestovalo viacero hráčov splniť si svoje reprezentačné povinnosti. Ako prebieha tréningový proces s mierne okliešteným kádrom?

Štandardne trénujeme s tými, ktorí zostali v Bratislave. Hráči mali zároveň zopár voľných dní, aby zrelaxovali a dobili baterky. Je to posledná reprezentačná prestávka v tejto sezóne a do konca mája budeme prakticky neustále v zápasovom rytme. Bude dôležité, aby sme mali dostatok síl.

Zmenil sa zdravotný stav Joeriho de Kampsa a Milana Rundiča, ktorí vynechali posledné duely?

Joeri s nami začne od pondelka trénovať a bude k dispozícii na zápas v Podbrezovej. Milan Rundič je stále zranený, avšak po stretnutí v Podbrezovej s ním už budeme môcť počítať.

Ako ste vy strávili zopár voľných chvíľ počas reprezentačnej prestávky?

Bol som doma v Belgicku, kde som riešil administratívne veci, to bolo skôr na otočku. Teraz cez víkend, keď máme trochu voľnejší program, strávim čas s rodinou. Od pondelka sa nám začína ďalší náročný týždeň, takže tam už času nebude nazvyš. Každý deň si však snažím spraviť taký „filter,“ aby som nemyslel len na futbal. Či už je to dobrý film, hudba, alebo káva s rodinou a priateľmi.

Nedávno ste nás zaujali informáciou, že okrem srbského občianstva máte aj to belgické. Môžete túto skutočnosť priblížiť?

Od roku 2005 som žil v Belgicku a od roku 2009 mám aj belgické občianstvo. Belgicko dovoľuje dvojité občianstvo, čiže mám srbský aj belgický pas. V Srbsku mám rodinu a navštevujem ju, kedy len môžem, no už devätnásť rokov žijem v zahraničí. Môj život je viac spojený s Belgickom, kde mám druhý domov a absolvoval tam všetky trénerské štúdiá. Cítim sa súčasťou belgickej trénerskej školy, stále mám dobré kontakty na miestnej futbalovej federácii. Taký je život. Prišiel som tam pôvodne ako hráč na rok, zostal trinásť (smiech). Veľmi sa mi však páči aj teraz v Bratislave.

Na záver – čo si prajete do zostávajúcich dvoch mesiacov sezóny 2016/17?

Za tých sedem mesiacov od môjho príchodu sme s celým realizačným tímom urobili veľa práce. Teraz prichádza rozhodujúce obdobie, v ktorom to všetko musíme zužitkovať. Veľkou motiváciou je zisk domáceho pohára a do poslednej možnej chvíle chceme bojovať o čelo ligovej tabuľky. Myslím si, že sme na dobrej ceste a Slovan má výborný potenciál na to, aby bol jeden z najlepších tímov v stredoeurópskom regióne. Do posledného dňa sezóny budem tlačiť na posúvanie našich limitov a zlepšovanie hráčov.

Slovan TV
Aktuálne novinky
V akej zostave dnes nastúpia belasí?
Aktuálne vydanie bulletinu.
Belasí v pondelok o 18:00 vyzvú Sereď.

Neprehliadnite

ŠK Slovan v piatom hracom dni Európskej konferenčnej ligy UEFA remizoval s PAOK FC 0:0. V tabuľke F-skupiny máme 8 bodov, a sme na druhom mieste vďaka lepšiemu skóre práve pred PAOK. V poslednom kole sa predstavíme 9. decembra o 21:00 na ihrisku FC Kodaň, ktorý je už istým postupujúcim z prvého miesta s 12 bodmi. PAOK doma v poslednom kole vyzve Lincoln.
Belasí sa predstavia v Kodani 9. decembra o 21:00.
Slovan privíta PAOK FC vo štvrtok 25. novembra o 18:45.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2021 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.