Úvod Správy Aktuality Liga bude zaujímavejšia, tréner má pozitívne skúsenosti z Belgicka

Liga bude zaujímavejšia, tréner má pozitívne skúsenosti z Belgicka

Čo hovoria tréner Ivan Vukomanovič, hráči Martin Krnáč a Tomáš Kóňa na zmenu hracieho modelu Fortuna ligy?

Hrací model Fortuna ligy prejde od sezóny 2017/18 významnou zmenou. Po dvojkolovej základnej časti bude prvá šestica bojovať o titul, druhá o záchranu. Pribudnú aj baráže o udržanie sa a v prípade špecifických okolností aj o miestenku v Európskej lige.

Je to v poradí šiesty hrací model našej najvyššej súťaže, ktorej história sa píše od roku 1993. Zmyslom nového hracieho modelu je predovšetkým zvýšiť atraktivitu súťaže a priniesť viac zápasov s nábojom boja o titul, pohárové priečky či o udržanie sa. „Myslím si, že je to veľmi zaujímavé a pozitívne. Počas môjho pôsobenia v Belgicku som tento hrací model zažil a mám s ním dobré skúsenosti. Je to veľmi zaujímavé pre hráčov, ktorí odohrajú viac ťažkých duelov, aj pre nás trénerov či fanúšikov. Nový model pomôže lige aj z hľadiska marketingového záujmu či televíznych práv. Táto zmena sa mi páči, liga bude zaujímavejšia,“ zhodnotil tréner Ivan Vukomanovič. Ako už srbský tréner Slovana naznačil, podobný systém s rozdelením súťaže po základnej časti vrátane baráží je bežne zaužívaný v Belgicku či Holandsku. Dôležité súboje o účasť v prvej šestke sa tak odohrajú už na konci základnej časti a svoj náboj budú mať určite aj obe nadstavby.

Brankár Martin Krnáč zažil vo svojej doterajšej kariére tri herné systémy najvyššej súťaže. Najprv to bol model s desiatimi účastníkmi, ktorí sa stretli štvorkolovo (čiže 36 kôl) a posledný v konečnej tabuľke priamo vypadol do druhej ligy. Od sezóny 2006/07 sa liga rozšírila na dvanásť tímov, ktoré taktiež odohrali dvojkolovú základnú časť, no až osem mužstiev postúpilo do nadstavbovej skupiny o titul. Poslední štyria z tabuľky najvyššej súťaže a prví štyria v poradí druhej ligy hrali tzv. prelínaciu súťaž o štyri miestenky do najvyššej súťaže. Životnosť tohto systému však trvala len jednu sezónu a od ročníka 2007/08 ho nahradil terajší hrací model.  „Podľa mňa je to pozitívna zmena oproti súčasnému modelu. Nový model bude spravodlivejší. Práve spravodlivosť je slabinou súčasného systému, keďže tímy nehrajú medzi sebou rovnaké počty zápasov doma a vonku. Určite to môže priniesť zatraktívnenie. Na druhej strane, mne by sa najviac pozdávala šestnásťčlenná liga, no viem, že ekonomické podmienky momentálne nie sú na takej úrovni, aby to bolo možné zabezpečiť. Verím, že zmena modelu prinesie vyššiu atraktivitu, vyšší divácky záujem a väčšie divácke napätie od prvého do posledného kola,“ vyhlásil Martin Krnáč.

Ďalší skúsený člen belasej kabíny Tomáš Kóňa zažil na Slovensku len spomínaný hrací model s desiatimi mužstvami a terajší hrací hrací systém. V rokoch 2006-2009 pôsobil v Česku, kde liga dlhodobo funguje vo formáte so šestnástimi mužstvami (raz doma, raz vonku, celkom 30 kôl). Model so šestnástimi klubmi bol na Slovensku v platnosti v rokoch 1996 – 2000. „Ja som skôr stará škola, mám radšej, keď hrá dvojkolovo šestnásť tímov, ako to bolo ešte počas Československa. Viac mi to vyhovuje, hrať s každým raz doma a raz vonku. Viem, že táto zmena je vnímaná celkom pozitívne. Ja to až tak kladne nevnímam, no uvidíme, čo nový model prinesie,“ povedal Tomáš Kóňa.

Slovan TV
Fanshop
Aktuálne novinky
Názory trénerov po zápase 13. kola Fortuna ligy FC ViOn Zlaté Moravce – ŠK Slovan Bratislava (3:2).
ŠK Slovan Bratislava prehral v Zlatých Moravciach 2:3.
Slovanisti sa v sobotu o 17.00 h predstavia v Zlatých Moravciach.

Neprehliadnite

Naše futbalistky si zastrieľali proti Michalovciam a vďaka lepšiemu skóre vedú ligovú tabuľku.
Prehľad výsledkov mládežníckych tímov ŠK Slovan počas uplynulého týždňa.
Dávid Holman sa po svojom letnom príchode stal dôležitou súčasťou ofenzívy belasých.

Klubové trofeje

Platinoví partneriPlatinum partners

© 2017 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.