Úvod Správy Poznatky o práci s mládežou z Belgicka preniesť aj do Slovana

Poznatky o práci s mládežou z Belgicka preniesť aj do Slovana

Prinášame prvú časť dvojdielneho rozhovoru s trénerom Ivanom Vukomanovičom.

Počas reprezentačnej prestávky sme pripravili exkluzívny dvojdielny rozhovor s hlavným trénerom Ivanom Vukomanovičom. Srbský tréner Slovana v prvej časti prezentoval svoje predstavy o práci s mládežou a priblížil skúsenosti, ktoré získal počas práce v Belgicku. V rozhovore prezradil, že stál pri začiatku kariéry útočníka Chelsea Michyho Batshuayia, ktorého v Liége vytiahol z rezervného tímu do A-mužstva.

Pred príchodom do Slovana ste dlhodobo pôsobili v Belgicku. Po angažmáne v Standard Liége ste pracovali na miestnom futbalovom zväze. Môžete priblížiť, čomu ste sa presne venovali?

V Belgicku som pôsobil od roku 2011 a získal som tam všetky svoje trénerské licencie. Po odchode z Liége som mal ponuky z rôznych klubov, no radšej som chcel pracovať na sebe a zlepšovať sa. Na zväze som bol súčasťou skupiny lektorov pre mladých trénerov, ktorí študovali na trénerské licencie UEFA A a UEFA B. Pripravoval som pre nich školenia a prezentácie. Vysvetľoval som, ako pracovať s mladými hráčmi pri prechode zo staršieho dorastu do prvého tímu. Bol som súčasťou programu Elite youth, ktorý sa zameriaval na mládež. Vychádzal som pri tom zo svojich vlastných skúseností.

Takže ste sa na prácu s mladými hráčmi zameriavali aj počas pôsobenia v Liége?

Áno, tam sme viacerých hráčov vytiahli z juniorky do prvého tímu. Nie každý v klube s tým vtedy súhlasil, no dokázali sme to presadiť. Vytiahli sme tak útočníka Michyho Batshuayia, ktorý po dvoch sezónach odišiel do Olympique Marseille. Po ME 2016 ho veľmi chcel Antonio Conte v Chelsea, kam prestúpil za 40 miliónov eur, pričom Liége dostalo dvadsať percent z prestupovej čiastky. Podobne z juniorky vyšiel Paul-José M´Poku, ktorý odišiel do Talianska a teraz hrá za Panathinaikos Atény. Mojimi rukami prešiel aj William Vainqueur, ten pôsobí v Marseille. S týmito hráčmi som stále v kontakte a teší ma, že sa dostali tam, kde sú. Ja neriešim vek hráča, ale zaujíma ma, či má kvalitu a je ochotný pobiť sa za klub. Rád dávam šancu mladým futbalistom a nevadí, že majú povedzme sedemnásť či osemnásť rokov.

Predpokladáme, že kvalitná práca s mládežou mala v Belgicku aj ekonomický zmysel.

Liége za posledných osem rokov zarobilo na prestupoch viac než 100 miliónov eur. Vyšli odtiaľ futbalisti ako Fellaini, Witsel či Dante. Spomínam si na rok, keď Liége predalo troch hráčov za vyše 40 miliónov eur a polovicu investovali do akadémie. Samozrejme, kvalitný tím nestojí len na odchovancoch, to nie je možné. Ideálne je mať mix kvalitných hráčov z domácej ligy a zo zahraničia, ktorých doplnia mladíci. Je fajn dať šancu mladíkom, no rovnako dôležité je, aby mal celý tím požadovanú kvalitu. Odchovanci tak herne porastú dvakrát rýchlejšie, môžu sa učiť od skúsenejších hráčov. V Belgicku to takto funguje dlhodobo a kluby ekonomicky prosperujú vďaka predaju mladých futbalistov do zahraničia.

Dalo by sa niečo podobné implementovať aj v Slovane Bratislava?

Myslím si, že áno. Každý veľký európsky klub má svoju akadémiu, odkiaľ vychádzajú hráči do prvého tímu. Všetko sa začína od akadémie a práce s mládežou. Slovan má veľmi dobré zázemie, je to najväčší klub na Slovensku a môže vychovávať kvalitných mladých hráčov. Pre mňa je veľmi dôležité, aby za prvý tím hrali aj odchovanci. Títo chlapci klub milujú, majú ho v srdci a vidia to aj fanúšikovia. Nakoniec je to aj dobrý obchod, keďže predaj odchovancov do špičkových európskych klubov môže priniesť slušné množstvo peňazí. Do budúcnosti to môže byť pre Slovan zaujímavý projekt.

Chodíte na prakticky každý zápas juniorky, váš asistent zase navštevuje stretnutia staršieho dorastu. Čo ste stihli odpozorovať?

Prišli sme len pred mesiacom a pol, chceme si teda odpozorovať všetky možné mládežnícke úrovne a veci v klube. Chceme vidieť všetky mládežnícke výbery, poskytnúť im rady či naše myšlienky, no určite sa nechceme miešať do rozhodnutí akadémie či mládežníckych trénerov. V juniorke i staršom doraste vidíme kvalitu. Už po prvom zápase juniorky som si všimol potenciál hráčov a hneď som do prvého tímu povolal Mareka Riga. Predpokladám, že niektorých chlapcov z U19 či juniorky vezmeme na zimné sústredenie, ak pravda preukážu potrebnú kvalitu a budú tvrdo pracovať. V najbližšom období sa pokúsime zapracovať čo najviac mladých hráčov do prvého tímu, taká je naša vízia.

Spomenuli ste Mareka Riga, ako vnímate jeho prínos pre A-mužstvo?

Je technicky dobre vybavený, výborne sa pohybuje v strede poľa, kde otvára priestory a je rýchly. Priniesol do tímu niečo extra. Treba si uvedomiť, že je to chlapec, ktorý má 18 rokov a už dokáže na ihrisku robiť takéto veci. Musí na sebe samozrejme ešte veľa pracovať. Marek však predstavuje príklad pre ďalších mladíkov, že sa môžu stať súčasťou prvého tímu. Treba si uvedomiť, že cieľ mladého hráča nemôže byť len dostať sa do A-mužstva. Naopak, vtedy sa preňho všetko len začína! Od toho okamihu musí na sebe pracovať dvakrát toľko, aby tam zostal a vybudoval si miesto v základnej zostave. Vo futbale ide všetko veľmi rýchlo, väčšinou dostane hráč len jednu šancu. Ak má veľké šťastie, nanajvýš dve. Preto musia mladíci tvrdo pracovať a byť pripravení na moment, keď ich povoláme vyššie.

Prechod z kategórie staršieho dorastu k mužom je pre mladých hráčov veľmi náročný a mnohí s ním majú problém. Je to tak aj v Belgicku? Viete aj zo svojich skúseností odporučiť, ako tento proces uľahčiť?

Toto je celosvetový problém (úsmev). Belgičania po nevydarenej kvalifikácii na MS 2006 pristúpili k veľkým zmenám, na zväze vymenili 95 percent zamestnancov a zamerali sa na výchovu mladých hráčov. S tým súvisí aj vzdelávanie trénerov. Sám som to zažil pri získavaní trénerských licencií, kde od nás chceli určité veci, ktoré potom zavedieme v klube a týkali sa hlavne mládeže. Viacerí tréneri, a boli to aj známe mená bývalých reprezentantov, takto cez skúšky neprešli, keďže odmietali akceptovať spomínané zásady. V Belgicku sa zameriavajú na tzv. formovaciu periódu medzi 14. – 18. rokom života. Od štrnástich rokov začnú chlapci prudko rásť a sú v puberte, preto sa im klub musí zvlášť venovať a všímať si, ktorí chlapci vyrastú rýchlo a ktorí trošku neskôr. Pointa je v tom, že s chlapcami sa individuálne pracuje na tých postoch, kde by mali hrávať. Klub jasne stanoví, čo od ktorého hráča na akom poste vyžaduje. Počas týchto štyroch rokov sa chlapci nenaučia len hrať futbal, ale aj zásady profesionálneho správania a rešpektu voči klubu i súperovi. Po osemnástich rokoch nasleduje tzv. post-formačná perióda, počas ktorej hrajú za B-tím v nižšej súťaži, ale s kvalitnými protivníkmi. Dôležité je, že v belgickom systéme sa nehľadí na výsledky, ale na to, aby mal hráč kvalitu a bol pripravený pre prvý tím. Potom sa niektorí presadia do „áčka,“ alebo dostanú šancu skúsiť šťastie v inom klube. Výborné je, že v Belgicku majú mladí hráči na konte aj 50 štartov v lige a skúsenosti z mládežníckych reprezentácií.

Aká je vaša predstava práce s mládežou v Slovane?

Chcem vidieť, že mladí hráči sa pobijú za klubové farby a ich dresy ostanú po zápase mokré. Priniesli sme s asistentom určitú víziu, ktorú chceme implementovať. Sledujeme, že sa začína výstavba štadióna a som presvedčený, že Slovan v budúcnosti bude rásť a potvrdí svoje postavenie veľkého klubu. Ako som už spomínal, chceme zapracovávať mladých hráčov do prvého tímu.

Druhú časť rozhovoru, ktorá sa bude týkať A-mužstva, si budete môcť prečítať v nedeľu počas nasledujúceho víkendu.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Strelo strelil nádherný gól, no veľmi ho mrzí najmä prvý polčas.
Exkluzívny zážitok pre rodičov s deťmi.
Pozrite si tlačovú konferenciu v Dunajskej Strede v podaní trénera Weissa.

Neprehliadnite

Lukáš Pauschek je novým rekordérom našej ligy.
Cesar Blackman o svojom prvom majstrovskom titule.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.