Štyri nespochybniteľné tituly + video

Historik Tomáš Černák sa zaoberá skúmaním bielych miest v bohatej histórii Slovana. Jeho najnovší posudok vysvetľuje účinkovanie nášho klubu v ligových súťažiach v medzivojnovom období.

Odborný posudok Tomáša Černáka podrobne skúma málo prehľadnú situáciu, ktorá v medzivojnovom období panovala v československom futbale. Prinášame vám jeho najdôležitejšie časti.

Organizácia futbalu v Československej republike bola po roku 1918 veľmi komplikovaná. V marci 1923 vznikla Československá asociace footballová (ČSAF), ktorá združovala národné zväzy – československý, nemecký, maďarský a židovský. Išlo o dodržanie vtedajších smerníc FIFA, podľa ktorých mali vznikať samostatné národnostné zväzy a tie mali následne v republike vytvoriť jednu asociáciu, ktorá by ich združovala. Na Slovensku fungovali dva samostatné zväzy – Československý svaz footballový (ČSSF) a maďarský MLSz, ktorý združoval aj nemecké a židovské kluby z územia Slovenska.

V roku 1925 schválila ČSAF návrh na usporiadanie amatérskych majstrovstiev ČSAF. Nešlo o klasickú ligovú súťaž, ale o súťaž hranú vyraďovacím systémom. Rok predtým mali všetky kluby možnosť rozhodnúť sa, či budú fungovať na profesionálnej alebo amatérskej báze. K profesionálnemu zriadeniu sa zo slovenských klubov neprihlásil žiaden, a tak nemohli štartovať v profesionálnej ligovej súťaži. Do amatérskych majstrovstiev ČSAF, ktoré dostali názov „Od Šumavy k Tatrám“ sa z územia Slovenska mohol kvalifikovať iba majster Slovenska ČSSF a majster Slovenska MLSz. Majstrom Slovenska, ale len v rámci ČSSF, teda medzi slovenskými klubmi, sa stal v roku 1925 predchodca Slovana I. ČsŠK Bratislava. Nemal však možnosť tento titul potvrdiť v priamom súboji s majstrom Slovenska MLSz. Až v nasledujúcom ročníku amatérskych majstrovstiev ČSAF sa situácia zmenila tým, že Slovensko v nich dostalo iba jedno miesto, o ktoré sa tak v priamom súboji museli stretnúť víťazi súťaží ČSSF a MLSz. Prvýkrát tak bol známy majster celého územia Slovenska. Futbalisti I. ČsŠK vyhrali 3. októbra 1926 nad Ligety S.C. vysoko 6:0 a získali svoj prvý titul, ktorý je z hľadiska historických faktov nespochybniteľný. Rovnaký úspech dosiahol náš klub aj v nasledujúcom roku, a dokonca ho ešte zvýraznil následným triumfom v amatérskych majstrovstvách celej ČSR. Dňa 25. septembra 1927 sa uskutočnilo finálové stretnutie slovenského majstrovstva ČSSF medzi I. ČsŠK a Sláviou Košice. Bratislavskí futbalisti svojho súpera zdolali 2:0, vďaka čomu získali právo nastúpiť proti Rapidu Bratislava, najlepšiemu mužstvu Slovenska v rámci MLSz. Tento duel sa skončil víťazstvom I. ČsŠK 3:2 a dobová tlač o ňom následne informovala pod titulkom „I. Čs. ŠK Bratislava majstrom Slovenska“. Belasí sa potom prebojovali cez SK Kročehlavy a SK Prostějov až do finále súťaže o amatérskeho majstra ČSR, v ktorom vyhrali nad DFC Budweiss 4:2. Vtedajšia štruktúra súťaží im však neumožňovala vyzvať majstra profesionálnej ligy, teda Stredočeskej prvej ligy (v tom roku A.C. Sparta), v súboji o československý titul.

V roku 1930 sa vo finále majstrovstiev Slovenska ČSSF stretli I. ČsŠK Bratislava a ŠK Žilina. V Bratislave vyhrali domáci 2:0, odveta na žilinskom trávniku priniesla remízu 1:1. Finále majstrovstiev Slovenska ČSAF bolo zvláštne tým, že sa oba duely hrali v Bratislave v rozpätí dvoch dní. Domáci futbalisti túto výhodu využili a nad mužstvom Törökvés Košice vyhrali 7. septembra 1930 tesne 1:0 a o deň neskôr už hladko 5:0. Slovenské denníky tak po tretí raz mohli vyjsť s titulkami „Š.K. Bratislava majstrom Slovenska ČSAF“. Belasí aj v tomto roku získali najvýznamnejšiu amatérsku trofej v celej Československej republike. Finálový dvojzápas s AFK Kolín zvládli po výsledkoch 2:2 a 4:2. Opäť ale nenastúpili proti víťazovi profesionálnej súťaže, ktorým bola pražská Slavia.

Štvrtý slovenský titul vybojoval I. ČsŠK v roku 1932. V konfrontácii víťazov západoslovenskej, stredoslovenskej a východoslovenskej župy zvíťazil v konkurencii ŠK Žilina a ŠK Rus Užhorod. V dramatickom finále majstrovstiev Slovenska ČSAF potom zdolal Ligety S.C. po výsledkoch 1:1 doma a 2:1 v odvete.

Ako teda uvádza vo svojom odbornom posudku Tomáš Černák, „na základe archívneho výskumu, štúdia dobovej tlače a literatúry k danej problematike možno jednoznačne potvrdiť, že klub I. Čs. Š. K. Bratislava získal v rokoch 1926, 1927, 1930 a 1932 titul asociačného majstra Slovenska ČSAF, čo bol v danom období najvyšší možný dosiahnuteľný titul v rámci Slovenska. Jeho prvenstvo v rámci Slovenska uznával aj najvyšší riadiaci orgán futbalu v ČSR – ČSAF. I. Čs.Š.K. Bratislava sa síce stal majstrom Slovenska ČSAF aj v roku 1935, avšak už nešlo  takpovediac o najvyššiu možnú súťaž pre slovenské kluby, keďže od sezóny 1934/1935 sa prestali rozlišovať profesionálne a amatérske súťaže a do najvyššej štátnej ligy mohlo postúpiť jedno slovenské mužstvo.  Odporúčam preto klubu ŠK Slovan Bratislava, ako pokračovateľovi I. Čs. Š. K. Bratislava, aby sa k spomenutým štyrom majstrovským titulom z rokov 1926, 1927, 1930 a 1932 verejne a oficiálne prihlásil a evidoval si ich v zozname titulov majstra Slovenska.“

Celý odborný posudok historika Tomáša Černáka si môžete pozrieť TU.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com

Slovan TV
Aktuálne novinky
Pozrite si zostrih 3. prípravného zápasu.
Belasí sa budúci týždeň dvakrát predstavia na Tehelnom poli.
Peťo Pokorný si dnes pripísal premiérový gól za Slovan.

Neprehliadnite

V belasom pokračujú Vladimír Weiss ml. i Guram Kašia.
Slovan získal ľavého krajného obrancu Sandra Cruza.
Získaj Kráľovskú edíciu dresov s logom Ligy majstrov za exkluzívnu cenu so zľavou -25 %.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Nike

Hlavný partnerMain partner

Grafobal
Millioneo

Zlatí partneriGold partners

Intergroup
Grafobal Group
© 2024 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.