Úvod Správy Prípravné zápasy Výsledky testov poslúžia nielen v letnej príprave

Výsledky testov poslúžia nielen v letnej príprave

Belasí v stredu absolvovali komplexné fyzické testovanie.

Naše A-mužstvo v stredu absolvovalo komplexné fyzické testovanie. Výsledky testov poslúžia realizačnému tímu počas celého nadchádzajúceho obdobia. 

Súčasný realizačný tím začína svoju štvrtú sezónu v najúspešnejšom slovenskom klube. „Vždy začíname testovaním, aby sme mali prehľad o tom, ako sú hráči pripravení. Pri tých, ktorí sú v klube dlhšie, sledujeme vývoj, pri novom mene či navrátilcoch chceme vidieť, kde sa nachádzajú,“ hovorí Roman Švantner, ktorý má spoločne s Matejom Balunom pod palcom kondičnú stránku tímu.

Na čo teda boli testy konkrétne zamerané? „Zamerali sme sa na dva parametre. Jednak ohľadom výkonu – odrazová sila, explozivita dolných končatín a sila tých horných. Sledovali sme aj asymetriu, čiže rozdiel medzi ľavou a pravou nohou čo sa týka silových výkonov. Na základe toho hráčom vytvoríme plány,“ pokračuje Roman Švantner.

Výsledky testov poslúžia nielen počas prípravy. „Testy prinášajú dva rozmery. Výsledky ukážu, kde sa aktuálne nachádzame a kde treba zabrať pred začiatkom sezóny. Ďalej veríme, že aj teraz nás čaká viac zápasov v krátkom časovom slede. Pri nahustenom programe nestíhate toľko trénovať, preto treba prípravu individualizovať, aby hráči pred či po tréningoch pracovali na svojich deficitoch.“

Je dobré pripomenúť, že hráči dostali pred začiatkom prípravy individuálne kondičné plány, aby sa hneď od pondelka mohli vrhnúť do práce. „Na základe GPS meraní vieme, aké rýchlosti hráči tolerujú a čo nabehajú. Na základe dát sme s kolegom Matejom Balunom pripravili individuálne plány. V skratke boli zamerané na to, aby hráči nabehali väčší objem v nie veľmi vysokých rýchlostiach. Mohli získať dobrý základ, vďaka ktorému môžu teraz nabehnúť na vyššie rýchlosti a kratšie behy, čiže na to, čo sa viac podobá pohybovému výkonu vo futbale,“ vyhlásil Roman Švantner. 

Od štvrtka sa slovanisti presúvajú na sústredenie do Šamorína, ktoré bude zamerané prioritne práve na kondičnú a silovú stránku. „V Šamoríne sa budeme venovať primárne kondícii. Som veľký zástanca, aby sme v tejto úvodnej fáze nehrali zápasy, pretože tie väčšinou rozbíjajú kondičný blok. Na sústredení budeme veľa behať s dôrazom na rozvoj špeciálnej vytrvalosti a venovať sa opakovanej rýchlej sile, ktorá nám umožní vykonávať dynamické pohyby po dlhší čas. V pláne sú intervalové behy, krátke intenzívne, i dlhé so strednou intenzitou. V Rakúsku sa už budeme viac venovať rýchlosti, dynamike či výbušnosti so zacielením na zvládnutie celého zápasu.“

Naše mužstvo v posledných ročníkoch dokázalo aj kondične zvládať ťažké európske duely, a v tomto dôležitom aspekte kontinuálne rástlo. Cieľ pre túto letnú prípravu je teda jasný. „Myslím si, že sa nám mužstvo aj napriek vyššiemu vekovému priemeru darilo kondične stále posúvať dopredu. Túto ambíciu máme aj v letnej príprave. Nezamierame sa však len na jednu schopnosť, pozeráme sa na kompletný rozvoj hráčov z pohľadu kondičných schopností,“ uzavrel Roman Švantner.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Názory trénerov po prvom zápase 1. kola kvalifikácie Ligy majstrov UEFA 2024/25 ŠK Slovan Bratislava – FC Struga (4:2).
Dvojgólový hrdina Kuco bol, po zápase, pri mikrofóne.

Neprehliadnite

Druhý zápas na Tehelnom poli pre Roba = druhý gól.
Dvojgólový hrdina Kuco bol, po zápase, pri mikrofóne.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.