Úvod Správy Niké liga Päť zaujímavostí z derby

Päť zaujímavostí z derby

Posledné derby v sezóne 2023/24 sa síce už hralo vo chvíli, keď belasí majú istý titul a Spartak má nakročené do pohárovej Európy, stále však ponúklo vysokú motiváciu na oboch stranách i množstvo emócií. Belasí si z Trnavy odviezli tri body, derby však ponúklo ešte oveľa viac, čo vám prinášame v poslednom návrate k nedeli.

1. Obrat v ligovom derby po viac než 11 rokoch

Pre ligové derby veľmi dlho platilo, že kto dá prvý gól, neprehrá. Do nedele sme posledný obrat v súbojoch Slovana so Spartakom v lige zaznamenali ešte 21. septembra 2013 v Trnave. Matúš Putnocký v našej bráne inkasoval už v siedmej minúte z kopačky Procházku, no Pavel Fořt a Róbert Vittek ešte do polčasu otočili skóre. Na konečných 3:1 pre Slovan upravil Jiří Kladrubský v 74. minúte. Odvtedy sme čakali na ďalší kompletný obrat skóre v podaní jedného či druhého tímu. Vyšlo to až teraz belasým.

2. Matúš to privolal

„Nepamätám si sezónu ako túto, keď by som mal prakticky v každom zápase nejakú šancu, no gól nie a nie prísť. Aj chalani mi stále hovoria, že už to musím prelomiť. Rád by som do konca ročníka prvýkrát v lige za Slovan skóroval. Verím, že to príde,“ povedal Matúš Vojtko v rozhovore pre náš klubový web krátko pred derby. Keď sme mu toto tvrdenie pripomenuli bezprostredne po skončení zápasu, v ktorom štýlovým spôsobom strelil svoj prvý ligový gól za Slovan, len sa pousmial, že odteraz musíme rozhovory robiť častejšie. Samozrejme, myslel to s humorom, hráčov v rozhovoroch na klubových médiách sa snažíme pravidelne ´točiť´, aby ste si o každom z nich prečítali niečo zaujímavé.

3. Účinná zmena systému

Veľké zápasy sa vyhrávajú aj taktickými zásahmi, čo sa v derby naplno potvrdilo. Belasí vyrukovali v rozostavení 4-2-3-1, Spartak v 4-3-3, keď nám robil v úvode problémy najmä po svojej ľavej strane, odkiaľ prišiel aj gólový center. Vladimír Weiss st. po polhodine pristúpil k zmene na systém s tromi strednými obrancami, kam sa zo stredu poľa zasunul Filip Lichý, ktorý na tejto pozícii už hral napríklad v Trenčíne. Ako povedal trnavský tréner Michal Gašparík na tlačovej konferencii, tak aj napriek tomu, že Spartaku sa proti tímom hrajúcim týmto systémom zvykne dariť, tak proti nám to jeho zverenci nezvládli. Belasí po prestávke ovládli dianie na trávniku a zaslúžene otočili duel na svoju stranu.

4. Jeden z najvyšších bodových ziskov

Štyri kolá pred koncom sezóny máme na konte 70 bodov, čiže maximálne môžeme dokopy dosiahnuť na 82 bodov. Už teraz sme však prekonali náš celkový bodový zisk z predošlej dramatickej sezóny (69 bodov). Reálne môžeme prekonať ročník 2021/22 so 74 bodmi, a s vysokou pravdepodobnosťou aj sezónu 2020/21, keď sme dosiahli 71 bodov. V sezóne 2018/19, keď sme sa vracali na Tehelné pole, sme boli majstrami s 80 bodmi, s 20-bodovým náskokom pred Dunajskou Stredou.

5. Tigran TOP kanonierom?

Tigran Barseghjan strelil svoj jedenásty gól v Niké lige. Na čele poradia najlepších strelcov sa tým vyrovnal dvojici Banskobystričanov Róbert Polievka – Martin Rymarenko. Do konca sezóny to teda bude aj o Tigranovej šanci získať primát najlepšieho strelca. Reálnu šancu majú stále aj deväťgóloví David Strelec a Nino Marcelli.

Venujte prosím pozornosť dôležitým informáciám.