Úvod Správy Tehelné pole Všetko najlepšie, pán Švehlík!

Všetko najlepšie, pán Švehlík!

Klubová ikona oslavuje 73. narodeniny.

Jedna z najväčších osobností histórie Slovana Bratislava i celého slovenského, resp. československého futbalu dnes oslavuje svoje 73. narodeniny. ŠK Slovan Bratislava želá Jánovi Švehlíkovi všetko najlepšie, predovšetkým veľa zdravia, radosti vo futbale i v osobnom živote.

Ján Švehlík pôsobí v Slovane Bratislava s menšími prestávkami prakticky nepretržite od roku 1969. Rodák z Lovče začínal s futbalom v Žiari nad Hronom, v dorasteneckej lige zaujal vyhľadávačov talentov zo Slovana a po príchode na vysokú školu do Bratislavy začal hrať za rezervu belasých. Skvelý ofenzívny hráč sa postupne prepracoval medzi opory mužstva.

So Slovanom získal tri československé tituly (1970, 1974 a 1975) a dva Československé poháre (1974, 1982). Titul získal aj počas vojenčiny v Dukle Praha (1977). Fanúšikovia sa vždy nevedeli dočkať, aby na starom Tehelnom poli videli v akcii útočné trio Marián Masný – Ján Švehlík – Ján Čapkovič, ktoré dokázalo doviesť súpera do zúfalstva a strieľalo góly ako na bežiacom páse. Vďaka výkonom v klube sa Švehlík prepracoval do reprezentácie a je autorom jedného z najslávnejších presných zásahov v histórii československého futbalu. Vo finále ME 1976 v Belehrade už v deviatej minúte pohotovou strelou otvoril skóre stretnutia s Nemeckom. Zápas sa v riadnom hracom čase a po predĺžení skončil nerozhodne 2:2 a Československo sa po úspešnom penaltovom rozstrele stalo majstrom Európy.

V československej lige má na konte 296 štartov, strelil 79 gólov. Je držiteľom ocenenia Fair play MUDr. Ivana Chodáka (2008), fair play SOV (2017) a čestným členom SFZ (2016).

Po skončení aktívnej kariéry, ktorú uzavrel v belgickom Hasselte a rakúskom St. Pöltene, plynulo prešiel na trénerskú dráhu. V pozícii asistenta trénera, trénera či vedúceho mužstva bol pri veľkom počte ďalších úspechov Slovana. Aktuálne pôsobí na pozícii vedúceho mužstva a naďalej je súčasťou klubu, s ktorým spojil veľkú časť života.