Úvod Správy Tehelné pole Pripomíname si nedožité 75. narodeniny Kolomana Gögha

Pripomíname si nedožité 75. narodeniny Kolomana Gögha

Dnes si pripomíname nedožité 75. narodeniny jedného z najlepších obrancov histórie slovenského futbalu.

Bol to fantastický futbalista, predstavoval synonymum spoľahlivosti a fanúšikovia si ho dobre pamätajú aj pre jeho ľudské kvality. Koloman Gögh patril k najväčším osobnostiam československého futbalu sedemdesiatych rokov a navždy bude medzi ikonami ŠK Slovan Bratislava. Dnes by sa legendárny „Kolo“ dožil 75 rokov. Navždy česť a sláva jeho pamiatke!

Koloman Gögh sa narodil 7. januára 1948 v Kladne, vyrastal však v malom meste Kolárovo. V roku 1970 si prvýkrát obliekol belasý dres, ktorý mu sedel skutočne perfektne. Na ľavom kraji obrany v tom čase nebolo inej voľby ako Kolomana Gögha, ktorý bol svedomitý vzadu a dokázal aj podporiť útok. „Keby to robil každý v rade pred brankárom stopercentne, nikdy by sme nemohli prehrať,” hovorieval.

So Slovanom získal dva československé tituly (1974, 1975) a raz sa radoval z víťazstva v Československom pohári (1974). Popritom dvakrát prispel k zisku Slovenského pohára a dvakrát bol so Slovanom druhý (1972, 1976). Počas jedenástich rokov v belasom drese odohral v lige 226 duelov a dal v nich tri góly.

Výkony v klube zaistili Kolomanovi Göghovi pevné miesto v reprezentačnom výbere. Pripísal si 55 reprezentačných štartov a drží rekordnú šnúru 48 zápasov po sebe, v ktorých bol v základnej zostave. Najväčší medzinárodný úspech dosiahol na ME 1976, keď bol súčasťou legendárnej obrany, zloženej len z hráčov Slovana – sprava hrali Ján Pivarník, Jozef Čapkovič, Anton Ondruš a Koloman Gögh. Vo finále okrem tohto kvarteta nastúpili aj Ján Švehlík a Marián Masný, takže belehradské zlato má navždy belasú príchuť. Koloman Gögh v rozstrele penaltu nekopal, no na ľavom kraji obrany perfektne neutralizoval ofenzívne nájazdy Nemcov.

Ďalší reprezentačný úspech dosiahol legendárny obranca na MS 1980 v Taliansku, kde prispel k zisku bronzových medailí.

V rokoch 1984-86 bol asistentom trénera v Slovane Bratislava. Deväť rokov pôsobil ako hrajúci tréner v rakúskom SV Gols a krátko aj v Tatrane Devín. Osudnou sa mu v noci 11. novembra 1995 stala cesta zo zápasu v Rakúsku, keď pri obci Gattendorf z dosiaľ nezistených príčin zišlo jeho auto z cesty a narazilo do stromu. Plakal Slovan i celé Slovensko. Prišli sme o človeka, ktorý mal pre náš futbal obrovský význam a bol jednou z jeho najväčších osobností.

Česť a sláva pamiatke Kolomana Gögha.

Slovan TV
Aktuálne novinky
Lukáš Pauschek oslávil 31. narodeniny víťazstvom a ´takmer-gólom´.
Názory trénerov po zápase 17. kola Niké ligy FK Železiarne Podbrezová – ŠK Slovan Bratislava (0:6).
FK Železiarne Podbrezová – ŠK Slovan Bratislava 0:6.

Neprehliadnite

Ideálny vianočný darček pre každého slovanistu.
ŠK Slovan Bratislava – MFK Skalica 1:0.
ŠK Slovan Bratislava – LOSC Lille 1:1.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.