Úvod Správy Eventy Ján Pivarník oslávil 75. narodeniny

Ján Pivarník oslávil 75. narodeniny

Všetko najlepšie, pán Pivarník!

Legendárny slovenský futbalový obranca, kapitán Slovana Bratislava i česko-slovenskej reprezentácie, najlepší futbalista ČSSR za rok 1974 a majster Európy 1976 Ján Pivarník, sa 13. novembra 2022 dožil vzácneho jubilea 75 rokov. ŠK Slovan Bratislava úprimne blahoželá jednej zo svojich najväčších hráčskych legiend a chce sa mu aj touto cestou ešte raz poďakovať za všetko, čo pre Slovan Bratislava a celý slovenský futbal urobil.

Ján Pivarník začínal so športom v rodnom Cejkove na Zemplíne a k organizovanému futbalu sa dostal v neďalekom Slavoji Trebišov, kde pomerne neskoro začal svoju bohatú futbalovú kariéru. Bol už vekom dorastenec, keď od atletiky prešiel k futbalu. Atletické základy však dopomohli k jeho vynikajúcim výkonom, keďže vždy patril k najrýchlejším a kondične najlepšie pripraveným hráčom v rámci celej Európy. V 19 rokoch už hral najvyššiu súťaž v drese VSS Košice, kde strávil šesť rokov, počas ktorých sa dostal do reprezentácie i na Majstrovstvá sveta 1970 v Mexiku. Potom ho Jozef Vengloš pritiahol do Slovana Bratislava, v ktorom obaja spoločne dosiahli veľké úspechy.

Starší fanúšikovia si určite spomínajú na Pivarníkove rýchle výpady po pravej strane ihriska smerom na súperovu bránu, v čom mu zo slovenských i českých futbalistov dokázal konkurovať jedine Karol Dobiaš. Podobne, ako jeho trnavský rovesník, aj Ján Pivarník sa stal ako obranca zo slovenského klubu najlepším futbalistom ČSSR, čo bolo vo vtedajších pomeroch veľmi výnimočné. Stalo sa tak v roku 1974, ktorý patril k najúspešnejším v Pivarníkovej kariére. V tomto roku totiž so Slovanom vyhral majstrovský titul i česko-slovenský pohár. Ďalší majstrovský titul si pripísal v roku 1975. O rok neskôr si na majstrovstvách Európy v Juhoslávii pripísal najväčší úspech svojej reprezentačnej kariéry – titul majstra Európy. Okrem toho sa stal aj členom All-star tímu majstrovstiev.

Celkovo si Ján Pivarník pripísal 39 reprezentačných štartov, v ktorých strelil jeden gól. V belasom drese odohral 125 stretnutí a zaznamenal šesť gólov.

Ako tréner začínal v ASV Kitsee, potom prešiel na post asistenta trénera v Austrii Viedeň a rovnakú pozíciu zastával pri Jozefovi Venglošovi  v Sportingu Lisabon. Potom už nastala jeho veľmi úspešná trénerská anabáza v arabskom svete, kde postupne viedol mužstvá v Kuvajte, Saudskej Arábii, Spojených arabských emirátoch a reprezentáciu Ománu do 19 rokov. Na svoje trénerské konto si pripísal víťazstvo v Ázijskom pohári národov. Okrem futbalových úspechov dosiahol počas svojej kariéry aj titul doktora práv. Ján Pivarník vždy bol a stále aj je veľkou osobnosťou i mimo futbalových trávnikov a výnimočnou postavou nášho klubu.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Už v nedeľu o 17:30 sa v Trnave odohrá najslávnejšie slovenské derby. Prinášame vám predzápasové preview s asistentom trénera Borisom Kitkom.
Matúš Vojtko nielen o blížiacom sa derby.
ŠK Slovan má k dispozícii tisíc vstupeniek.

Neprehliadnite

Lukáš Pauschek je novým rekordérom našej ligy.
Cesar Blackman o svojom prvom majstrovskom titule.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.