Úvod Správy Európska liga Návrat na miesto najväčšieho úspechu

Návrat na miesto najväčšieho úspechu

Belasí sa vracajú do Bazileja.

Belasých už vo štvrtok o 21:00 čaká tretí duel skupinovej fázy Európskej konferenčnej ligy UEFA. Predstavia sa v Bazileji na Štadióne Sv. Jakuba, čiže na rovnakom mieste, kde ŠK Slovan dosiahol 21. mája 1969 najväčší úspech histórie československého klubového futbalu.

Belasí v máji 1969 v Bazileji zdolali vo finále Pohára víťazov pohárov slávnu Barcelonu 3:2 po presných zásahoch Ľudovíta Cvetlera, Vladimíra Hrivnáka a Jána Čapkoviča. Pripomeňme si tieto krásne chvíle v historickom návrate do Bazileja.

Cesta za trofejou nebola jednoduchá. Belasí v prvom kole prešli cez NK Bor, následne ich čakalo FC Porto, ktoré vyradili po výsledkoch 0:1 vonku a 4:0 doma. Ďalší súper bol ešte náročnejší, veď AC Turín patril medzi talianske veľkokluby. V Taliansku vyhrali belasí po góle Karola Jokla 1:0, vedeli však, že súper ešte bude klásť tuhý odpor. V odvete aj napriek vylúčeniu Ivana Hrdličku zvíťazili slovanisti pred 22 000 divákmi po heroickom výkone 2:1.

V semifinále belasí prešli cez nepríjemný škótsky Dunfermline a v Bratislave zavládla obrovská radosť – Slovan sa prebojoval do finále PVP! A vyzývateľ bol z kategórie najnáročnejších. Súperom nášho tímu bola slávna FC Barcelona.

Zverenci Michala Vičana previedli jeden z najpamätnejších výkonov v histórii slovenského i československého futbalu. Ľudovít Cvetler expresne, už v prvej minúte, otvoril skóre a poslal Slovan do vedenia. Barcelona odpovedala o štvrťhodinu neskôr vyrovnávajúcim gólom, no prvý polčas patril našim hráčom, ktorým Michal Vičan naordinoval víťaznú taktiku. Ešte do prestávky skóroval Vladimír Hrivnák a na 3:1 upravil Ján Čapkovič. Ani kontaktný gól Barcelony v druhom polčase už nič nezmenil na tom, že „Jastrabi z Tehelného poľa bratislavského,“ ako ich nazval legendárny Gabo Zelenay, priviezli trofej do Bratislavy.

Kapitánom víťazov bol Alexander Horváth, ktorý nás žiaľ nedávno navždy opustil. „Aj keby na to človek nechcel myslieť, tak na tieto spomienky nikdy nezabudne. Často si doma pozerám záznam z tohto zápasu a obdivujem svojich spoluhráčov za to, čo sme spoločne dosiahli. Víťazstvo v PVP je nezabudnuteľné, som rád, že sme klubu dopriali tento úspech. A rovnako ma teší pozvanie pri príležitosti storočnice klubu i výročia PVP, veľmi rád som sa vrátil na Tehelné pole pred našich fanúšikov,“ povedal Alexander Horváth.

Medzi hráčov, ktorí zažili slávne finále, patrí aj klubová legenda Alexander Vencel. Ten má v pamäti stále živé spomienky na víťazný bazilejský večer. „V našich podmienkach sme dosiahli naozaj významný úspech, umocnený tým, že Barcelona už v tom čase mala veľký cveng. Silu tohto víťazstva sme si uvedomili až po príchode do Bratislavy, keď sme videli dav tisícok ľudí na uliciach, ktorí oslavovali zisk PVP. Vyvrcholením bolo stretnutie na Tehelnom poli, kam prišlo okolo 30 000 ľudí, aby sme im predstavili trofej. Slovan bol v tom čase medzi úzkou európskou špičkou, čo by sme si mali aj po rokoch vážiť,“ vyhlásil Alexander Vencel.

Česť a sláva belasým hrdinom z Bazileja!