Úvod Správy Tehelné pole Anton Urban nás navždy opustil

Anton Urban nás navždy opustil

Dnes nás navždy opustil legendárny Anton Urban.

Dnes nás vo veku 87 rokov navždy opustil legendárny Anton Urban. Bol dlhoročným kapitánom belasých, trikrát s nimi vyhral Československý pohár, neskôr bol trénerom i funkcionárom. Na OH 1964 v Japonsku bol kapitánom tímu, ktorý z olympiády priviezol striebro. Je držiteľom Ceny fair-play Ivana Chodáka a i Ceny Jána Popluhára za celoživotné pôsobenie v súlade s princípmi humanizmu a v duchu fair-play a Zlatého odznaku SFZ.

ŠK Slovan Bratislava vyjadruje rodine a pozostalým úprimnú sústrasť. Česť Vašej pamiatke, pán Urban.

Anton Urban sa narodil v roku 1934 a Slovan si ho ako svojho hráča zaregistroval už v mladom veku. Jeho vzormi boli Reimann, Benedikovič, Tegelhoff, Vičan... A zrazu sa ocitol medzi nimi ako kandidát na spoluhráča.

Do ligy sa dostal, keď povyrástol, až v ročníku 1957/1958. Jedenásť rokov hral v najvyššej súťaži a predstavte si, ani raz vtedy nebol Slovan majstrom. „Iba“ trikrát získal Česko-Slovenský pohár. Hoci jeho trénermi boli také esá ako A. Bulla, V. Vanák, L. Šťastný, J. Ember, K. Borhy a v reprezentácii R. Vytlačil. Tí z neho urobili jedného z najsvedomitejších futbalistov, akých sme poznali. Mal príkladný vzťah ku hre, klubu i k vlasti. Stal sa dlhoročným kapitánom belasého mužstva, neskôr aj trénerom, tajomníkom klubu, členom výboru i zástupcom Slovana v SFZ.

Bol vitálny, pružný, bojovný, húževnatý. Nikdy nebol so sebou spokojný, vážil si, že môže hrať, všetko robil s láskou. Keď R. Vytlačil zostavoval mužstvo na OH v Japonsku v roku 1964, nielenže ho vybral, ale urobil ho aj kapitánom. Doviezol striebornú medailu s deviatimi Slovákmi v kádri. Prehrali iba vo finále s Maďarskom 1:2 pred 70 000 divákmi. Dvadsať ráz viedol olympionikov do boja a bol príkladom vernosti Slovanu.

Vôbec nie náhodou je držiteľom Ceny fair play Ivana Chodáka. Zostáva stále v pamäti fanúšikov, či už ako hráč, tréner, alebo funkcionár. Mal skutočné belasé a slovenské srdce.

Pán Urban, navždy česť a sláve Vašej pamiatke. 

Zdroj foto: TASR

Slovan TV
Aktuálne novinky
Vernon de Marco po zápase s Dunajskou Stredou.
Čo povedali hráči po zápase s Dunajskou Stredou?
Tlačová správa ŠK Slovan Bratislava.

Neprehliadnite

Rozhovor s generálnym riaditeľom Ivanom Kmotríkom ml.
Vladimír Weiss st. povedie už dnešný tréning belasých.
Najúspešnejší slovenský klub vznikol presne pred 102 rokmi.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2021 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.