Úvod Správy Reprezentácia Jozef Vengloš nás navždy opustil

Jozef Vengloš nás navždy opustil

ŠK Slovan Bratislava vyjadruje rodine a pozostalým úprimnú sústrasť.

V utorok 26. januára 2020 nás v podvečerných hodinách zastihla smutná správa. Vo veku nedožitých 85 rokov nás navždy opustila legenda Slovana Bratislava a nielen slovenského, ale i svetového futbalu Jozef Vengloš. ŠK Slovan Bratislava vyjadruje rodine a pozostalým úprimnú sústrasť.

Jozef Vengloš zanechal v našich srdciach nezmazateľnú hráčsku, trénerskú a predovšetkým ľudskú stopu. Do Bratislavy prišiel v roku 1955 z Ružomberka. Hneď vo svojej prvej sezóne ako 19-ročný mladík prispel k zisku majstrovského titulu. V belasom odohral celkom 11 sezón.

Po skončení aktívnej kariéry plynule prešiel na ešte úspešnejšiu trénerskú dráhu. Trénerom Slovana sa stal v roku 1973 a hneď vo svojej prvej sezóne doviedol belasých k majstrovskému titulu, čím prerušil trnavskú nadvládu. O rok neskôr zvládol úspešnú obhajobu a nezmazateľne sa zapísal do histórie najúspešnejšieho slovenského klubu. Na majstrovstvách Európy 1976, kde vo finálovom zápase aj zásluhou práce Jozefa Vengloša nastúpilo za Československo šesť hráčov Slovana, bol asistentom hlavného trénera Václava Ježeka.

Postupne sa stával nielen domácou, ale aj európskou a svetovou futbalovou osobnosťou. Ako tréner doviedol Československo k bronzu na ME 1980 a k piatemu miestu na MS 1990. Na klubovej úrovni pôsobil aj v Sportingu Lisabon, Fenerbahce či Celticu Glasgow. Navždy bude v histórii zapísaný ako prvý tréner mimo Spojeného kráľovstva, ktorý viedol jeden z tímov najvyššej anglickej ligy – bolo to v Aston Villa v sezóne 1990/91. Viedol reprezentácie piatich krajín – Austrálie, Československa, Slovenska, Ománu a Malajzie. Bol prvým trénerom reprezentácie Slovenska v histórii samostatnosti.

Veľmi si ho vážili aj na Britských ostrovoch nielen pre odborné znalosti, ale aj vždy džentlmenské a korektné vystupovanie. UEFA mu udelila prestížny Diamantový rad za zásluhy a FIFA mu udelila najvyššie vyznamenanie Order of Merit. Na Slovensku bol vyhlásený za najvýznamnejšieho trénera 20. storočia a bol uvedený do Siene slávy slovenského futbalu.

Vždy bol v spojení so svojím materským klubom a kým mu to zdravie umožnilo, navštevoval zápasy ŠK Slovan Bratislava. Dožil sa nového Tehelného poľa, ktoré stojí na mieste, kde ako hráč a tréner tešil generácie Bratislavčanov. Vo veku nedožitých 85 rokov sa jeho životná púť skončila, v našich srdciach a mysliach však bude žiť navždy.

Česť a sláva Vašej pamiatke, pán Vengloš.

Slovan TV
Aktuálne novinky
Názory trénerov po zápase Európskej konferenčnej ligy UEFA ŠK Slovan Bratislava – PAOK FC (0:0).
ŠK Slovan Bratislava - PAOK FC 0:0.
V akej zostave dnes nastúpia belasí?

Neprehliadnite

ŠK Slovan v piatom hracom dni Európskej konferenčnej ligy UEFA remizoval s PAOK FC 0:0. V tabuľke F-skupiny máme 8 bodov, a sme na druhom mieste vďaka lepšiemu skóre práve pred PAOK. V poslednom kole sa predstavíme 9. decembra o 21:00 na ihrisku FC Kodaň, ktorý je už istým postupujúcim z prvého miesta s 12 bodmi. PAOK doma v poslednom kole vyzve Lincoln.
Belasí sa predstavia v Kodani 9. decembra o 21:00.
Slovan privíta PAOK FC vo štvrtok 25. novembra o 18:45.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2021 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.