Úvod Správy Eventy Publikácia o Leopoldovi Šťastnom v predaji

Publikácia o Leopoldovi Šťastnom v predaji

Zakúpiť si ju môžete vo fanshope alebo v dobrých kníhkupectvách.

Siedma publikácia z edície Belasé legendy je venovaná legendárnemu hráčovi a trénerovi Slovana Bratislava Leopoldovi Šťastnému. Kúpiť si ju môžete on-line vo fanshope alebo v dobrých kníhkupectvách (napríklad on-line tu).

Autor Tomáš Černák na takmer dvesto stranách podrobne zmapoval Šťastného futbalový i ľudský príbeh. Ten je ešte aktuálnejší pri spomienke na dnešný dátum a rok 1968. Legendárny „Jim“ si totiž vytrpel svoje – počas druhej svetovej vojny mal dvojročný zákaz z činnosti z rasových dôvodov a v roku 1953 bol väznený komunistickým režimom.

V publikácii nájdete nevšedné spomienky ľudí, ktorí so Šťastným prežili nezabudnuteľné zážitky. Toto dielo nie je len oslavou belasej legendy, ale aj určitou pripomienkou náročnej minulosti, ktorou sme si ako klub i krajina prešli. „Písať o Leopoldovi Šťastnom znamená písať históriu prvých 45 rokov Slovana Bratislava. Kniha nie je len o futbale, ale bohužiaľ aj o politike, ktorá tragicky zasiahla do jeho života. Leopolda Šťastného vnímam ako jednoznačne nedocenenú postavu v histórii Slovana i slovenského futbalu. Okrem toho, že bol vynikajúcim hráčom, tak zároveň ako tréner vychoval celú plejádu špičkových futbalistov i trénerov. Preskočil svoju dobu ponímaním futbalu a tréningového procesu aspoň o 20 rokov. A to mu niekto neustále hádzal polená pod nohy,“ vyhlásil autor Tomáš Černák. 

Leopold „Jim“ Šťastný v rokoch 1949-51 priviedol vtedajší Sokol NV Bratislava k trom československým titulom v rade. Ďalší titul získal v roku 1955, pričom vychoval celú generáciu hráčov, ktorá v roku 1969 vyhrala Pohár víťazov pohárov. 

„Bez Leopolda Šťastného by edícia Belasé legendy nebola kompletná. Spolu s autorom Tomášom Černákom sme presvedčení, že legendárny Jim Šťastný zanechal v Slovane hlbokú stopu a bohatou históriou sa pýšime veľkou mierou aj vďaka nemu,“ povedal projektový manažér ŠK Slovan Stanislav Kramarič, ktorý organizačne zabezpečoval tvorbu publikácie.

Pod rukami Leopolda Šťastného prešiel aj legendárny Jozef Vengloš, ktorý bol jedným z krstných otcov publikácie. „Na Leopolda Šťastného si spomínam ako na jednu z najvýraznejších osobností slovenského, československého, európskeho i svetového futbalu. Bola to osobnosť, ktorá sa pričinila o rozkvet futbalu ako takého,“ vyhlásil Jozef Vengloš.

Leopold Šťastný priniesol do futbalu nové, moderné trendy, ktoré sa využívajú dodnes. Legenda Slovana v tomto smere výrazne ovplyvnila svetový futbal. „Bol to človek, ktorý delil svoju činnosť na dve stránky. Jedna bola tá ľudská, s každým vychádzal veľmi dobre. V rámci odbornej stránky menil WM systém a rozostavenie 4-2-4 na mnohé iné varianty, ktorými prekvapoval súpera a dosahoval úspechy,“ vyjadril sa adresu belasej legendy bard slovenskej športovej žurnalistiky Jozef Kšiňan.

Ďalšie pokračovanie edície Belasé legendy bude venované Viktorovi Tegelhoffovi.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Názory trénerov po prvom zápase 1. kola kvalifikácie Ligy majstrov UEFA 2024/25 ŠK Slovan Bratislava – FC Struga (4:2).
Dvojgólový hrdina Kuco bol, po zápase, pri mikrofóne.

Neprehliadnite

Druhý zápas na Tehelnom poli pre Roba = druhý gól.
Dvojgólový hrdina Kuco bol, po zápase, pri mikrofóne.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.