Úvod Správy Fortuna liga Teší zisk pohára, čaká nás ešte veľa práce

Teší zisk pohára, čaká nás ešte veľa práce

Ivan Vukomanovič v rozhovore hodnotí sezónu 2016/17.

Od 18. augusta 2016 vedie Ivan Vukomanovič prvé mužstvo ŠK Slovan Bratislava. Belasí nemajú za sebou jednoduchú sezónu. Priniesla viaceré pozitíva, napríklad osemzápasovú víťaznú sériu na jeseň a päť víťazstiev po sebe v úvode jari. Pomysleným vrcholom ročníka bolo víťazstvo v Slovenskom pohári po finálovom triumfe 3:0 nad Skalicou. Keďže Slovan má vždy najvyššie ambície, nemôže pri konečnom druhom mieste panovať absolútna spokojnosť. Ivan Vukomanovič si uvedomuje, že ho s mužstvom čaká ešte veľa práce. Rovnako však vyhlásil, že Slovan sa zapísal do jeho srdca a trofej za víťazstvo v pohári zaraďuje medzi svoje najcennejšie.

Pán tréner, pred pár dňami sa skončila sezóna 2016/17, v ktorej sme prelomili krátke čakanie na trofej a rekordný štrnásty raz vyhrali Slovenský pohár. V lige sme po roku opäť skončili druhí. Ako hodnotíte sezónu?

Už pred príchodom do Slovana som vedel, že ma čaká veľká výzva. Tímu som sa ujal krátko po vyradení z Európy a dvoch ligových prehrách, v kabíne v tom čase nepanovala dobrá atmosféra. V prvom zápase sme zdolali Žilinu 1:0 a vedeli sme, že klub síce má ohromný potenciál, no mužstvo nemalo dobrý balans ani sebaistotu. Celá jeseň bola o tom, že sme museli zmeniť veľa vecí a improvizovať. S povinnosťou získavať body a vyhrávať zápasy však bola cesta zmien veľmi ťažká. Na konci sezóny sme získali Slovenský pohár a kvalifikovali sa do Európy, z čoho sa vzhľadom na všetky okolnosti musíme tešiť. Počas sezóny boli aj horšie obdobia, no celkovo prevládajú pozitíva. Vyhrali sme pohár, ukázali progres v hernom prejave a veľa hráčov zaznamenalo individuálne zlepšenie. Stojí však pred nami ohromné množstvo práce, keďže s úrovňou, na akej sme teraz, sa klub ako Slovan nemôže uspokojiť.

Môžete vyzdvihnúť kľúčové okamihy sezóny, či už tie pozitívne, ale aj negatívne?

Dobré boli prvé okamihy, víťazstvo nad Žilinou či derby v Trnave, kde sme síce remizovali, no mali sme viac šancí než súper. Na jeseň sme v lige a pohári ťahali osemzápasovú víťaznú sériu. Tesne pred zimnou prestávkou žiaľ prišli bodové straty a už pred Vianocami mi bolo jasné, že zaútočiť na titul bude veľmi náročné. Pozitívom bolo sústredenie v Turecku, kde sme odohrali výborné zápasy proti silným súperom  hrajúcim na špičkovej európskej úrovni. Kolegom z realizačného tímu som vtedy hovoril, že kľúčové bude dobre začať jar, poraziť Trenčín v lige a vykopnúť ich z pohára. Jar sme začali skutočne výborne, ťahali sme víťaznú sériu a priblížili sa k čelu tabuľky. Po zranení sa vrátil dôležitý člen tímu Rundič, ktorý tímu pomohol. V momente, keď som cítil, že forma klesá, sme nemali hráčov, ktorí by to zmenili a oživili zostavu. Prišli zranenia, chýbal nám Čavrič a trikrát sme prehrali, čo bol koniec majstrovských ambícií. V apríli sa nám naakumulovali veci z celej sezóny a úprimne poviem, že toto obdobie nám nevyšlo. Dôležité bolo, že sme sa skonsolidovali na finále pohára, ktoré sme zvládli veľmi dobre a získali cennú trofej.

Ktorí hráči svojimi výkonmi najviac potešili?

Veľa z nich urobilo výkonnostný skok. Myslím si, že Aleksandar Čavrič aj Seydouba Soumah odohrali najlepšiu sezónu vo svojej kariére. Ak sa bavíme o konštantnej forme, tak musím pochváliť aj Kornela Salátu, Fera Kubíka, Milana Rundiča, Jána Muchu, Vukana Savičeviča či Vernona počas jesennej časti. Nechcem vyzdvihnúť len jedného, ale Kornel Saláta bol určite právom v najlepšej jedenástke sezóny. Je to chlap, ktorý odohral takmer všetky zápasy a som rád, že ho mám v tíme.

Viacerí hráči sa o vás aj v médiách vyjadrujú veľmi pozitívne, pochvaľujú si individuálny prístup a otvorenosť. V čom spočíva tajomstvo správnej práce s futbalistami?

Ešte nedávno som aktívne hrával a viem, akú podporu potrebuje futbalista od trénera. Podľa mňa už nie je v móde stará škola, keď prišiel tréner a všetci sa mu museli prispôsobiť. V modernom futbale sa musí tréner adaptovať na klub i hráčov. Zvlášť v prípade Slovana, kde máme v kabíne mnohé charaktery i národnosti. Keď som prišiel k mužstvu, počúval som z rôznych strán, že niektorí hráči majú nesprávnu mentalitu alebo sú s nimi problémy. Ja môžem povedať, že som s nimi nikdy problém nemal. V prvom rade ich vnímam ako ľudí, až potom ako hráčov. Futbal je veľmi dôležitý, ale v živote sú aj omnoho podstatnejšie veci. Ak som k nim ako tréner úprimný, oni mi to vrátia späť.

Druhý najproduktívnejší hráč mužstva Aleksandar Čavrič sa po strelených góloch viackrát išiel potešiť priamo k trénerskej lavičke, bolo vidno, že máte spolu vrúcny vzťah. Je známe, že na jeho príchode ste sa významne podieľali.

Vedenie Slovana mi v závere letného prestupového obdobia oznámilo, že Čavrič je voľný a je možnosť ho získať. Zaručil som sa zaňho s tým, že je to výborný hráč, ktorého sa oplatí do Slovana priviesť. Volal som trénerovi aj prezidentovi Genku, aby sme veci posunuli dopredu. Čavrič napokon v posledný deň prestupového obdobia podpísal s nami zmluvu. Získali sme ho zadarmo, priniesol kvalitu a v budúcnosti urobí klubu profit.

Ako veľmi sa zmenila osobnosť Ivana Vukomanoviča počas necelého roka na lavičke najúspešnejšieho slovenského klubu?

Zmenil som sa veľmi, pre mňa ako lídra mladého tímu to bola obrovská skúsenosť. Navyše som získal prvú trofej svojej trénerskej kariéry. Ako hráč som vyhral veľa trofejí, no víťazstvo v Slovenskom pohári so Slovanom bude mať navždy miesto v mojom srdci. Bol to jeden z najkrajších okamihov, ktoré som pri futbale zažil. Ako hráč si súčasťou dvadsaťčlenného kolektívu, ako hlavný tréner však máš zodpovednosť za celé mužstvo a ten pocit zdvihnúť pohár nad hlavu je nádherný.

Po zápase s Michalovcami ste povedali, že budúca sezóna bude ešte náročnejšia. Môžete priblížiť túto myšlienku?

Slovan sa musí zlepšiť vo veľa smeroch a čaká nás množstvo práce. Teraz prichádza čas vhodne posilnilniť tím a pripraviť ho tak, aby sme v lete 2018 mali k dispozícii silné mužstvo na nový štadión aj Európu. Nová sezóna bude tiež veľmi náročná, no ak teraz urobíme správne rozhodnutia, tak sa nám v budúcnosti vrátia a prinesú úspech. S vedením klubu sme rokovali o pokračovaní spolupráce a verím, že všetko bude v poriadku a podpíšeme nový kontrakt. Sme veľmi blízko k dohode o novej zmluve. Ak sa tak stane, budem naďalej dávať sto percent do toho, aby sme sa ďalej zlepšovali a dosiahli úspechy. Slovan má obrovský potenciál rásť a presadiť sa aj na medzinárodnej scéne.

Fanúšikovia si pochvaľujú, že ste sa rýchlo naučili po slovensky  a celkovo majú najmä pozitívne ohlasy...

Hovorím anglicky, francúzsky, holandsky, rusky, trochu španielsky a teraz aj slovensky. Pre mňa je to prejav rešpektu k ľuďom, ktorí tu žijú. Mám veľmi rád Bratislavu a páči sa mi tunajší život. Neľutujem ani sekundu, ktorú som v Slovane strávil. Tento klub sa zapísal do môjho srdca a mám ho rád.

Aké máte plány na krátku prestávku pred začiatkom letnej prípravy?

S manželkou strávime desať dní na dovolenke v Thajsku na ostrove Koh Samui. Každoročne si vyberáme dovolenku na poslednú chvíľu a vždy cestujeme do inej destinácie. V minulosti to bola Jamajka či Maurícius, teraz premiérovo Thajsko. Na dovolenke úplne vypnem myseľ, aby som načerpal energiu na veci, ktoré nás čakajú.

Slovan TV
Aktuálne novinky
Aký program čaká belasých počas najbližších dní?
Názory trénerov po zápase 7. kola Fortuna ligy MŠK Žilina – ŠK Slovan Bratislava (2:2).

Neprehliadnite

Novým trénerom Slovana Bratislava sa stal Darko Milanič.
V 2. kole kvalifikácie Európskej ligy sa stretneme s KuPS Kuopio.
Naši hráči budú v akcii počas septembrového asociačného termínu.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Zlatí partneriGold partners

© 2019 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.