Výborná partia a príjemné starosti, koho postaviť do brány

„Na sústredení v Turecku mi Jano Mucha povedal, že takúto brankársku partiu ešte nikdy v kariére nezažil,“ hovorí tréner brankárov Pavol Hrnčiarik.

Úloha brankára vo futbale je špecifická. Svojím výkonom môže pomôcť tímu k úspechu, no jeho chyba má zväčša fatálne následky. Brankárom v A-mužstve Slovana Bratislava sa od roka 2015 venuje Pavol Hrnčiarik, ktorý počas aktívnej kariéry chytával v druhej najvyššej súťaži za Púchov. Počas štúdia na FTVŠ trénoval brankárov v Petržalke, po skončení doktorandského štúdia pôsobil pri mládeži Slovana, od kategórie U16 napríklad pracoval s Dominikom Greifom. Je držiteľ najvyššej európskej licencie trénera brankárov a študuje EURO PRO licenciu. V rozhovore priblížil priebeh tréningov brankárov na sústredení v Beleku, špecifická práce s brankármi a pochvaľoval si skvelú partiu.

Na úvod si predstavme, v čom spočíva špecializovaný brankársky tréning. Aké cvičenia, resp. aktivity majú brankári počas tréningu na programe a na čo sa počas zimnej prípravy najviac zameriavate?

Všetko v tréningu musí vychádzať zo zápasových situácií. Preto je naša príprava v zimnom období z hľadiska obsahu identická ako počas sezóny. Jediný, ale zásadný rozdiel je v počte opakovaní, intenzite a celkovom počte cvičení. Chcem, aby brankári mali tréning vždy zaujímavý. V prvej fáze sústredenia boli tréningy náročnejšie, preto sme využívali rôzne pomôcky. V druhej fáze sústredenia sme aj napriek piatim prípravným zápasom pokračovali v intenzívnom zaťažení a zamerali sa na činnosti s loptou.

Koľko percent času z tréningovej jednotky trénujú brankári samostatne a koľko trávia s celým  tímom?

Čas, ktorý strávime sami je samozrejme rôzny. Vždy pred tréningom si my tréneri sadneme, prediskutujeme obsah a zameranie tréningu. Predmetom diskusie je aj môj čas s brankármi. V priemere to vychádza, že sme sami približne 40 – 50 percent z celkového času tréningu.

Súčasťou sústredenia v Turecku bola aj kondičná príprava v posilňovni. Zaberali brankári rovnako ako ostatní hráči? Čo je v tomto smere pre nich najdôležitejšie?

Po dohode s kondičným trénerom Martinom Kojnokom sme sa rozhodli absolvovať silovú prípravu s mužstvom. Kondiční tréneri na základe testov nastavili program pre každého hráča i brankára. Pred tréningom si s Martinom Kojnokom prejdem intenzitu a objem tréningu mužstva a podľa toho si nastavím počty cvičení, opakovaní a interval odpočinku v brankárskom tréningu. Všetci ideme podľa rovnakého programu, čiže brankári zaberajú tak isto ako hráči. Z môjho pohľadu sú v tomto smere pre brankára najdôležitejšie silové, rýchlostné a reakčné schopnosti, vždy však v kombinácii s loptou a neočakávanosťou. Brankár totiž musí počas zápasu v čo najkratšom čase dokázať nájsť a vykonať správne technické a taktické riešenie hernej situácie. Práve vyššie uvedené schopnosti sú mu v tomto najviac prospešné.

Naši brankári si v Turecku zachytali v piatich prípravných zápasoch. Čo vám naznačili ich výkony v zápasoch i na tréningoch?

Všetci traja absolvovali na tréningoch plnú zaťaž. Môžem vyjadriť spokojnosť s ich prístupom v tréningoch, čo sa prejavilo aj v zápasoch, ktoré sme odohrali. Jano Mucha nás podržal v kľúčových okamihoch za stavu 1:1 so Steauou, v zápase s Vilniusom hral veľmi dobre nohou (pre zaujímavosť, hra nohou v tomto zápase tvorila až 71 % všetkých herných činností). Martin Krnáč chytil za stavu 0:0 čistú šancu Plovdivu a taktiež hral nohou tak, ako od neho s hlavným trénerom žiadame. Dominik Greif zvládol nielen psychologicky náročný duel s Dinamom Záhreb. Zápasy na sústredení v Turecku mi ukázali, že všetci traja dobre pracovali a aj napriek únave z náročných tréningov dokázali predviesť stabilné výkony. Ešte nás čakajú dva prípravné zápasy a pevne verím, že brankári budú v predvedených výkonoch pokračovať a pred prvým ligovým duelom budeme mať príjemné starosti, koho postaviť do brány.

V Turecku ste trénovali na ihrisku s prírodnou trávou. Je pravda, že brankári majú radšej „klasiku“ než ihriská s umelým povrchom?

Nie som veľkým zástancom umelej trávy, takže sa snažím tomuto povrchu vyhýbať v maximálnej možnej miere. Ak už ale musíme ísť na umelú trávu, tak tomu prispôsobím tréning. Prírodná tráva a počasie v Turecku boli pre nás na nezaplatenie, priznám sa, že neviem, ako by som riešil prípravu na zamrznutých ihriskách na Slovensku. Zrejme by som ju musel veľmi korigovať, čo žiaden tréner nemá rád. Čo sa týka brankárov, tak Jano Mucha a Martin Krnáč chytali na umelej tráve v Trenčíne s bežnými trenírkami, pod ktorými mali dlhé termo, čiže zápas sa tak odchytať dá. No keď na umelej tráve musíme trénovať, všetci traja sú oblečení skôr ako hokejoví brankári (úsmev).

Čo naši brankári a kopacia technika? Sledujeme, že hra nohou a rozohrávka je pri brankároch čoraz dôležitejšia...

Vo vrcholovom futbale tvorí rozohrávka okolo 70 % všetkých herných činností brankára v zápase. Pre zaujímavosť, brankár v Slovane (chytali všetci traja) v jesennej časti musel riešiť 74 % herných situácií nohou. Každým rokom sa toto číslo vo svete posúva a sám som zvedavý, na akom percente sa zastaví. Nie samozrejme rovnakým pomerom ako tieto percentá, ale veľmi často sa musíme tejto hernej činnosti venovať na tréningu. Máme viacero cvičení na trénovanie rozohrávky. Ak mi napríklad hlavný tréner povie, ako si v najbližšom zápase predstavuje rozohrávku od brankárov, musím vytvoriť alebo modifikovať cvičenia tak, aby sa na danú požiadavku pripravili. Je to viac-menej hra s detailmi, ako napríklad výber správneho riešenia spätnej prihrávky s ohľadom na taktiku tímu a pod.

Pozrime sa na našu brankársku trojicu – Ján Mucha, Martin Krnáč a Dominik Greif. V čom sú po futbalovej stránke špecifickí a odlišní?

Prvou odlišnosťou je samozrejme vek, Jano a Martin sú od Dominika starší o pätnásť, resp. dvanásť rokov. Dominik má teda fantastickú možnosť sa každý deň učiť od dvoch skúsených brankárov. Špecifickosť brankárov podľa mňa spočíva v ich silných a slabých stránkach. Vyberiem jednu hernú činnosť ku každému – Jano je výborný v situáciách jedna na jedna, Martin pri reflexívnych zákrokoch a Dominik pri centrovaných loptách. Slabšie stránky sme si pomenovali na začiatku spolupráce s každým brankárom a systematicky sa ich snažíme odstraňovať. Zameranie brankárskeho tréningu však nie je možné prispôsobiť nedostatku jedného z brankárov. Musíme sa pripraviť na zápas a tému máme vybranú na základe zápasových situácií, ktoré musí brankár ŠK Slovan riešiť. Zámerne spomínam brankár ŠK Slovan, pretože herný výkon je v každom klube či lige niečím špecifický a jedinečný.

A čo odlišnosti po ľudskej stránke? Ako funguje váš brankársky minikolektív?

Sú to tri úplne odlišné povahy, ktoré ale spolu fantasticky vychádzajú na ihrisku i mimo neho. Nechcem, aby to vyznelo ako fráza, ale je to tak. Partia je výborná, vládne zdravá súťaživosť, nasadenie, koncentrácia na tréning, no hlavne profesionalita. Každý jeden z brankárov chce byť najlepší a dostať sa v zápase do brány, no zároveň si uvedomujú, že chytať môže iba jeden a maximálne sa podporujú. Vieme, prečo sme v klube ako je Slovan. Všetci musíme pracovať stále na sto percent, aby sme boli schopní pomôcť mužstvu k úspechu. Pred pár dňami mi Jano Mucha povedal, že takúto „brankársku“ partiu ešte nikdy v kariére nezažil. Stretávame sa aj mimo tréningov. Jedna z „tradícií“ je napríklad obed alebo večera podľa výberu jedného z nás. Ďalej sa snažíme aspoň raz do mesiaca robiť spoločný brankársky tréning s dorastencami, kde všetci traja odovzdávajú skúsenosti a idú príkladom našim mladým brankárom.

Na záver sa pozrime na prácu trénera brankárov. Čo v dnešnom futbale musí spĺňať kvalitný brankár a aké výzvy z toho vyplývajú pre ich trénera?

Kvalitný brankár spĺňať požiadavky, ktoré naňho kladie zápas. Za herným výkonom brankára sa ale skrýva veľa faktorov, ktoré ho pozitívne či negatívne ovplyvňujú. Mohol by som ich menovať, ale to by zabralo samostatný článok. Inak ale poviem, že najlepšie sa mi pracuje s talentovanými ctižiadostivými brankármi hladnými po úspechu. Od začiatku mojej trénerskej kariéry sa snažím pracovať tak, aby som brankárov pripravil na zápas alebo mládežníckych brankárov na to, čo ich v budúcnosti bude v takomto zápase čakať. Musím vedieť, čo trénujem, a prečo to trénujem. Pri mužoch napríklad zameranie na hernú situáciu, ktorá sa často opakuje alebo príprava na spôsob zakončenia útoku najbližšieho súpera. Čo sa týka výziev, podľa mňa je kľúčový dôraz na detail. Treba si pravidelne vyhodnocovať tréningy a zápasy, analyzovať z videa herné výkony brankárov v zápase a hľadať súvislosti resp. detaily, ktoré sa vždy dajú spraviť lepšie. Ďalej netreba veľmi opakovať cvičenia, brankári sa totiž na tréning musia tešiť a nemôžu vedieť, čo ich čaká. S tým je spojená schopnosť trénera brankárov vytvárať si vlastné cvičenia šité priamo na mieru brankárom. Rád chodím na konferencie trénerov brankárov do zahraničia alebo si pozriem tréningy  brankárov najlepších mužstiev. No nie preto, aby som ich opakoval, ale aby som sa nimi inšpiroval na vlastné cvičenia pre našich brankárov.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Pozrite si vyjadrenia trénera Weissa v Žiline.
Názory trénerov po zápase 17. kola Niké ligy 2024/25 MŠK Žilina - ŠK Slovan Bratislava (2:1).
MŠK Žilina - ŠK Slovan Bratislava 2:1.

Neprehliadnite

Jedna z najväčších legiend nášho klubu Ferdinand Daučík trénoval v rokoch 1957-1959 Atlético Madrid a najväčšie trénerské úspechy dosiahol práve v Španielsku. Dodnes je tam považovaný za trénerskú osobnosť najvyššieho rangu.
Milá iniciatíva na Mikuláša. ŠK Slovan Bratislava v rámci svojho programu Belasé srdce a v spolupráci s klubovým partnerom YEME potešil detských pacientov v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave a v Detskom kardiocentre Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb.
V klube sa snažíme, aby bola fanúšikovská spokojnosť na u nás na prvom mieste.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Nike

Hlavný partnerMain partner

Grafobal
Millioneo

Zlatí partneriGold partners

Intergroup
Grafobal Group
© 2024 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.