Úvod Správy Novým trénerom Slovana Ivan Vukomanovič

Novým trénerom Slovana Ivan Vukomanovič

Srbskému trénerovi Ivanovi Vukomanovičovi bude asistovať jeho krajan Vladimir Radenkovič.

V sobotňajšom stretnutí 6. kola Fortuna ligy proti Žiline povedie belasých nová trénerská dvojica. Vedenie ŠK Slovan Bratislava sa dohodlo na spolupráci s hlavným trénerom Ivanom Vukomanovičom. Jeho asistentom bude Vladimir Radenkovič, ktorý doteraz pôsobil pri srbskej reprezentácii do 21 rokov. Srbské trénerské duo podpísalo zmluvu do konca aktuálnej sezóny s možnosťou opcie na predĺženie spolupráce.

Ivan Vukomanovič hrával na pozícii stredopoliara a má za sebou bohatú hráčsku kariéru spätú s pôsobením v zahraničí. Prvú skúsenosť s medzinárodným futbalom získal v Bordeaux, s ktorým sa v roku 1999 radoval zo zisku francúzskeho titulu. Neskôr pôsobil v nemeckom Kolíne, Crvenej Zvedze Belehrad či v Diname Moskva. Záver kariéry strávil v Belgicku, kde hral za Lokeren a Royal Antverpy. V najvyššej belgickej súťaži odohral 61 zápasov a strelil štyri góly.

Tridsaťdeväťročný Srb začal svoju trénerskú kariéru v Belgicku, kde v sezóne 2013/14 pracoval ako asistent trénera v Standard Liége. Pri trénerskom debute sa Vukomanovičovi darilo a Liége sa na konci ročníka stal belgickým vicemajstrom. Od októbra 2014 sa presunul do pozície hlavného trénera a viedol tím v osemnástich zápasoch. Trénerský post v Liége opustil vo februári 2015. Svoje trénerské schopnosti potom rozvíjal pri práci na belgickom futbalovom zväze, kde sa venoval vzdelávaniu trénerov. Patrí ku generácii mladých progresívnych trénerov. Na jar aktuálneho kalendárneho roka prejavil o Vukomanoviča záujem anglický druholigový klub Nottingham Forrest, no k dohode napokon nedošlo.

Asistentom Vukomanoviča bude 38-ročný Vladimir Radenkovič, ktorý doteraz pôsobil ako asistent trénera pri srbskej reprezentácii do 21 rokov. Radenkovič má trénerské skúsenosti z maďarského Diósgyöru, kde v rokoch 2013 – 2015 asistoval hlavnému trénerovi Sivičovi.

K téme angažovania nového trénera sa v nasledujúcom rozhovore vyjadril aj viceprezident klubu Ivan Kmotrík ml.

Novým trénerom Slovana sa stal Ivan Vukomanovič, jeho asistentom bude Vladimir Radenkovič. Na základe čoho ste sa rozhodli pre srbskú trénerskú dvojicu?

Pri obsadení trénerského postu sme chceli ísť mladou progresívnou cestou. S trénerom sme absolvovali viaceré osobné stretnutia a urobil na mňa veľmi dobrý dojem. Prezentoval svoju predstavu o práci so súčasným mužstvom a navrhol spôsob, akým chce posunúť všetkých hráčov po výkonnostnej a taktickej stránke na vyššiu úroveň. Dlhodobo pôsobil v Belgicku, kde je futbal v posledných rokoch na výraznom vzostupe a práve Ivan je jedným zo spoluautorov metodológie, ktorou sa mužstvá z tejto krajiny prezentujú. Spolu s Ivanom Vukomanovičom príde do Slovana nový asistent Vladimir Radenkovič, ktorý bol doteraz asistentom trénera v srbskej reprezentácii do 21 rokov.

Čo očakávate od trénerskej zmeny?

V prvom rade nový impulz, zapálenie mužstva a zlepšenie herného prejavu a individuálnych činností u každého jedného hráča. Všetko je o tvrdej práci a tvrdom drile. Chceme aby sa intenzívne tréningové jednotky naplno preniesli aj do majstrovských zápasov. Hráči musia dosiahnuť úroveň, akú od nich vyžadujeme a ukázať rešpekt voči značke Slovan. Belgický futbal sa v poslednom období prezentoval tiež výchovou a implementáciou mladých hráčov do vrcholového seniorského futbalu a aj tieto skúsenosti budeme chcieť využiť od nového trénera.

Odkedy bude nový tréner viesť tréningový proces mužstva?

Na dnešnom popoludňajšom tréningu bol tréner predstavený hráčom a ujal sa vedenia tréningového procesu. Najbližší domáci zápas so Žilinou už bude pod taktovkou Ivana Vukomanoviča.

V médiách sa nahlas hovorilo o príchode trénera Martina Ševelu do Slovana. Môžete potvrdiť záujem o získanie Martina Ševelu?

Záujem bol, pri výbere sme mali dve cesty. Zo slovenských trénerov si v súčasnosti viem na lavičke predstaviť len dvoch mladých progresívnych trénerov a Martin bol jedným z nich. Vyvinuli sme maximálne úsilie, aby sme ho získali do našich radov. Rokovali sme s majiteľom AS Trenčín La Lingom, avšak finančné požiadavky Trenčína boli diametrálne vzdialené od našej reálnej predstavy. Preto angažovanie trénera Ševelu neprichádzalo do úvahy. Verím, že nový tréner naplní naše očakávania a spoločná spolupráca  bude dlhodobého charakteru. Zmluvu má do konca roka s možnosťou opcie na predĺženie. Som presvedčený, že svoje predstavy o práci s mužstvom pretaví do reality.

Vnímate momentálny tlak verejnosti, ktorá má od Slovana veľké očakávania?

Beriem, že niektoré vyhlásenia z minulosti boli unáhlené. Zásah do mužstva bol natoľko výrazný, že výsledky nemôžeme očakávať okamžite. Teraz sa potrebujeme koncentrovať na prácu s mužstvom a vybudovanie konkurencieschopného tímu do budúcnosti na európskej scéne s kulmináciou do dvoch rokov.

 

Zároveň informujeme, že nový tréner Ivan Vukomanovič predstúpi pred zástupcov médií na piatkovej tlačovej konferencii, ktorá sa uskutoční o 14.00 h v tlačovom stredisku na hlavnom štadióne Pasienky.

 

Slovan TV
Aktuálne novinky
André Green o svojej prvej zimnej príprave v živote.
Prvá zimná posila sa zapojila do plného tréningu.
Belasí poznajú svojho súpera pre generálku na jarnú časť.

Neprehliadnite

Aktualizovaný program belasých do konca základnej časti.
Vianočný rozhovor s Ivanom Kmotríkom ml.
Jesenná časť očami Vladimíra Weissa st.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2021 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.