A-tím

Konfrontácie so súpermi ako Steaua posúvajú mužstvo vpred

27.01.2017 | Autor: ts, foto: mg

Slovanisti sa v sobotu od 15.30 h stretnú v prípravnom zápase so Steauou Bukurešť.

V druhom prípravnom zápase na sústredení  v Beleku si belasí zmerajú sily so súperom zvučného mena. Nastúpia proti Steaue Bukurešť, ktorá patrí medzi európsku klubovú špičku a vo svojej vitríne má trofej za víťazstvo v Pohári európskych majstrov (predchodcu Ligy majstrov). Tréner Ivan Vukomanovič si ešte ako hráč proti Steaue raz zahral a so svojím tímom vtedy vyhral 1:0. Na úspešný výsledok by rád nadviazal aj ako tréner Slovana Bratislava.

Slovanisti od pondelka trénujú s výnimkou včerajška dvojfázovo s kombináciou tréningových jednotiek v posilňovni i na ihrisku. V Beleku majú stále pekné slnečné počasie s teplotou okolo pätnásť stupňov nad nulou. „Pokračujeme v tvrdej príprave. Dnes máme na programe dva tréningy so zameraním na taktickú stránku, v sobotu dopoludnia ešte hráči absolvujú predzápasový tréning a večer zápas. Som rád, že sa nám zatiaľ vyhýbajú zranenia. Počas týždňa sa do tréningov zapojili František Kubík i Filip Oršula, ktorí nám pred, resp. po zápase s FC Botosani hlásili menšie svalové problémy. Pred zápasom so Steauou visí otáznik nad štartom Mitchella Scheta. Trápi ho ľahké zranenie kolena, nie je to však nič vážne a verím, že sa čím skôr naplno zapojí do tréningového procesu. Opäť plánujeme dať priestor všetkým hráčom do poľa, aby sme videli, ako zvládnu konfrontáciu s veľmi kvalitným súperom,“ povedal tréner Ivan Vukomanovič.

Zaujímavosťou je, že v sobotu sa stretnú tréningoví „susedia.“ Slovan a Steaua totiž v Beleku trénujú na dvoch súbežných ihriskách. „Steaua trénuje na ihrisku, ktoré je od nášho vzdialené asi dvadsať metrov. Každý deň vidíme my ich aj oni nás (úsmev). Uvedomujeme si, že sa stretneme s top európskym klubom, ktorý si sťahuje najlepších rumunských hráčov a tých potom výhodne predáva do silných európskych líg. Hrať so Steauou je pre mňa osobne cťou i výzvou. Konfrontácia so silnými súpermi je jedným zo spôsobov, ako sa môžu naši hráči zlepšiť a posunúť sa vpred. Bude to pre nás dôležitý test, aby sme videli, kde sa momentálne nachádzame.“

Foto

Ivan Vukomanovič zažil ešte počas hráčskej kariéry jednu priamu konfrontáciu so Steauou Bukurešť. Sám však s úsmevom priznal, že to bolo veľmi dávno a na detaily si už presne nespomína. „Proti Steaue som nastúpil ako hráč Girondins Bordeaux niekedy v rokoch 2002 – 2003. Bolo to v lete počas prípravy vo Francúzsku a spomínam si, že sme vyhrali 1:0. Nebránil by som sa zopakovaniu podobného výsledku,“ pousmial sa srbský tréner Slovana.

Steaua Bukurešť je v záverečnej fáze prípravy na jarnú časť rumunskej Ligy 1. Hráči rekordného 26-násobného rumunského majstra si v Beleku naplánovali šesť prípravných duelov. Polovicu už majú za sebou s vyrovnanou bilanciou – najprv podľahli Karabachu 0:2, potom zdolali Vardar Skopje 1:0 a včera remizovali s Terekom Groznyj 1:1. Po ukončení sústredenia v Beleku nastúpi Steaua už v nedeľu 5. februára v prvom jarnom ligovom zápase na ihrisku CFR Kluž. Súboj so Slovanom je tak pre Rumunov prakticky generálkou na jarnú časť ligovej súťaže.

Aktuálna sezóna priniesla pre jeden z najúspešnejších klubov z východnej Európy rozporuplné momenty. Steaua totiž v 3. predkole Ligy majstrov pomerne hladko vyradila pražskú Spartu po výsledkoch 1:1 vonku a 2:0 doma, no v play-off pocítila krutú realitu stretnutia so špičkou anglickej Premier League. Manchesteru City doma podľahla v prvom zápase 0:5 a vonku prehrala 0:1. V skupinovej fáze Európskej ligy získala Steaua šesť bodov a skončila na štvrtom mieste. Po jesennej časti Ligy 1 zimuje klub z Bukurešti na druhom mieste s dvojbodovou stratou na vedúci Vitorul.

V kádri nášho zajtrajšieho súpera nájdeme troch hráčov, ktorí si zahrali na majstrovstvách Európy 2016 vo Francúzsku. Za Rumunsko vtedy hrali stredopoliari Mihai Pintillii i Adrian Popa a taktiež útočník Denis Alibec. Reprezentačné skúsenosti majú obranca Gabriel Enache, útočník Florin Tanase, a útočník Alexandru Tudorie, ktorý reprezentuje Rumunsko v mládežníckych kategóriách. Steaua však počas zimnej prestávky prišla o výraznú osobnosť v podobe doterajšieho kapitána Alina Toscu, ktorý prestúpil do Betisu Sevilla. Hneď po ME 2016 odišli z tímu stredopoliari Nicolae Stanciu a Alexandru Chipciu, obaja zamierili do Anderlechtu Brusel.

Steaua Bukurešť získala 26 rumunských titulov, 22-krát vyhrala Rumunský pohár, 6-krát získala Rumunský superpohár a 2-krát triumfovala v Ligovom pohári (ten sa v Rumunsku hrá od roku 2014). Dlhodobo úspešná je aj na medzinárodnej scéne, v sezóne 2013/14 hrala v skupinovej fáze Ligy majstrov. Raz sa radovala zo zisku najcennejšej európskej trofeje, v ročníku 1985/86 vyhrala Pohár európskych majstrov (predchodca Ligy majstrov). Steaua vtedy vo finále triumfovala nad FC Barcelona, keď sa zápas po riadnom hracom čase i predĺžení skončil 0:0 a rumunský tím uspel v penaltovom rozstrele. Je zaujímavé, že Slovan i Steaua získali svoje najslávnejšie trofeje (pri Slovane PVP v roku 1969) vo finálových súbojoch s FC Barcelona.

Zápas FC Steaua Bukurešť – ŠK Slovan Bratislava sa začína v sobotu od 15.30 h na tréningovom ihrisku v Beleku. Do Turecka dnes odlieta aj náš štáb a vynaložíme maximálne úsilie, aby sme zápas mohli odvysielať v priamom prenose. O všetkom vás budeme včas informovať prostredníctvom webu, resp. sociálnych sietí.


Aktuality

27.04.2017
ŠK Slovan Bratislava bude mať k dispozícii 1000 vstupeniek na finále Slovnaft Cup-u, ktoré sa uskutoční 1. mája o 16.20 h v Poprade. viac
27.04.2017
Fanúšik Peter so synom Petrom sú našimi ďalšími výhercami v súťaži Ukáž, že si Slovanista. viac
27.04.2017
Samuel Šefčík zažil prvé derby s Trnavou a priamo sa podieľal na dvoch góloch belasých. viac

Zápasy A-teamu

Fortuna liga - 29. kolo
Miesto:
Čas: Streda | 26.04.2017 | 17:20
Slovnaft Cup - 9. kolo
Miesto: Poprad
Čas: Pondelok | 01.05.2017 | 16:20
Partneri Partners
Platinoví partneri
Platinoví partneri
Platinoví partneri
Platinoví partneri
Reklamní partneri
Reklamní partneri
Reklamní partneri
Reklamní partneri
Reklamní partneri
Reklamní partneri
Reklamní partneri
Reklamní partneri
Reklamní partneri
Reklamní partneri
Partner mládeže
Reklamní partneri
Reklamní partneri
Partner mládeže
Oficiálni dodávatelia
Oficiálni dodávatelia
Oficiálni dodávatelia
Oficiálni dodávatelia
Oficiálni dodávatelia
Oficiálni dodávatelia
Oficiálni dodávatelia
Oficiálni dodávatelia
Oficiálni dodávatelia
Oficiálni dodávatelia
Oficiálni dodávatelia
Partner mládeže
Oficiálni dodávatelia
Komunitný a rozvojový partner
Mediálni partneri
Oficiálni dodávatelia
Mediálni partneri
Mediálni partneri
Mediálni partneri
Mediálni partneri
Ostatní partneri
Ostatní partneri
Ostatní partneri
Ostatní partneri
ŠK Slovan na Facebooku ŠK Slovan Facebook Fan-page