Úvod Správy Mládež Medzinárodný deň futbalu a priateľstva sa oslavuje po celom svete

Medzinárodný deň futbalu a priateľstva sa oslavuje po celom svete

V Bratislave boli predstavení účastníci projektu Futbal pre priateľstvo, ktorí budú v tomto globálnom projekte reprezentovať Slovensko.

Štvrtok 25. apríla pripadá na Medzinárodný deň futbalu a priateľstva a tohto roku prebehli oslavy aj na Slovensku. V rámci osláv boli predstavení slovenskí účastníci projektu Futbal pre priateľstvo, ktorý každoročne organizuje spoločnosť Gazprom.

Slovensko budú v rámci projektu reprezentovať traja mladí futbalisti a jedna mladá futbalistka z ŠK Slovan Bratislava. Zúčastnia sa aj na jeho finálnej časti v Madride, keď sa mladí hráči a hráčky z celého sveta stretnú v detských majstrovstvách. Všetci spolu navštívia tiež finále Ligy majstrov v Madride. „Sme veľmi radi, že sa Slovan opäť môže zapojiť do tohto skvelého globálneho projektu, ktorý učí deti dôležité hodnoty nielen pre futbal, ale aj pre celý život. Tohto roku sme za Slovan delegovali štyroch zástupcov, medzi nimi aj jedno dievča, ktorí sa zúčastnia v role mladých hráčov a mladého trénera. Všetci sú zo svojej účasti nadšení a tešia sa na svoju cestu do Madridu, kde sa stretnú s deťmi z celého sveta a tiež spoznajú zaujímavé momenty zo života futbalových profesionálov,“ povedal Tomáš Straka, marketingový riaditeľ ŠK Slovan Bratislava.

Mladí hráči boli tiež predstavení publiku v polčase zápasu medzi ŠK Slovan Bratislava a MFK Ružomberok, keď si vymenili modrozelené náramky, hlavný symbol projektu. Modrá šnúrka symbolizuje mierové nebo nad našimi hlavami a zelená futbalové ihrisko prístupné všetkým. Náramok od nich prijal aj Szilárd Németh, dvojnásobný najlepší strelec slovenskej ligy a najlepší futbalista roku 2000. Szilárd Németh vo svojej kariére pôsobil nielen na Slovensku, ale aj v zahraničných kluboch Middlesborough FC alebo Alemannia Aachen a v slovenskej reprezentácii. Ten mladým hráčom poskytol cenné rady z pohľadu profesionálneho hráča a bývalého skauta Manchester United FC. „Som veľmi šťastný, že som bol vybraný, a veľmi sa teším, že budem reprezentovať Slovensko a že sa zúčastním na programe v Madride. Návšteva finále Ligy majstrov je pre mňa splneným snom!“ povedal Šimon Polakovič. „Je skvelé, že tohto roku nejdú iba chlapci, ale že mám možnosť reprezentovať dievčatá, ktoré baví futbal. Teším sa, že v Madride stretnem veľa nových kamarátok a zahrám si futbal s deťmi z celého sveta,“ povedala Dominika Gondová.

Viac než 40 000 účastníkov sa zapojilo do 200 akcií, ktoré boli súčasťou Medzinárodného dňa futbalu a priateľstva. Lekcie Futbalu a priateľstva sa konali okrem iného v Arménsku, Rakúsku, Azerbajdžane, Bangladéši, Bielorusku, Bolívii, Francúzsku, Taliansku, Japonsku, Kazachstane, Litve, Moldavsku, Nigérii, Portugalsku, Španielsku, Švédsku, Švajčiarsku, Sýrii, Tadžikistane, Spojenom kráľovstve, USA a Uzbekistane. V Estónsku a Lotyšsku prebehli špeciálne tréningy pre mladých futbalistov. V Rusku sa Medzinárodný deň futbalu a priateľstva oslavoval v školách, futbalových akadémiách a kluboch 11 hostiteľských miest Majstrovstiev sveta FIFA 2018 v Rusku.

„Podľa môjho názoru je potrebné, aby mládežnícke športy aktívne podporovali profesionálni futbalisti. Oslava Medzinárodného dňa futbalu a priateľstva nám umožňuje nielen šíriť najdôležitejšie hodnoty, ale tiež vytvoriť nové futbalové tradície, čo je dôležité pre profesionálny rast a úspech v akomkoľvek aspekte nášho života,“ hovorí Mike Puig, generálny riaditeľ akadémie mládeže v Barcelone a rečník Medzinárodného fóra pre priateľstvo.

Medzinárodný deň futbalu a priateľstva bol založený v roku 2014 ako súčasť Medzinárodného detského sociálneho programu Futbal pre priateľstvo spoločnosti Gazprom, ktorý zahŕňa mladých účastníkov z celého sveta. Tradične sa v tento deň usporadúvajú priateľské zápasy, workshopy a stretnutia s futbalovými hviezdami; deti a účastníci si vymieňajú náramky priateľstva so slávnymi predstaviteľmi športových, sociálnych a kultúrnych organizácií. Záverečné akcie 7. ročníka F4F sa budú konať v Madride od 28. mája do 2. júna 2019.

Slovenská reprezentácia v projekte:

Šimon Polakovič – útočník, 12 rokov – v projekte ako Young Player

Vzor – Mohammed Salah. Chcel by sa baviť futbalom, strieľať góly a zahrať si niekedy finále Ligy majstrov.

Silné stránky – bojovnosť, vodcovský typ, veľmi pracovitý s dobrou strelou.

Lucas Benjamín Németh – útočník, 12 rokov – v projekte ako Young Player

Vzor – Cristiano Ronaldo. V budúcnosti by sa chcel futbalom živiť a presadiť sa v jednej z najlepších líg v Európe.

Silné stránky – rýchlosť, čítanie hry, práca s loptou

Dominika Gondová – 12 rokov – v projekte ako Young Player

Vzor – Lionel Messi. Môj cieľ je hrať za ženy ŠK Slovan.

Silné stránky – technika, rychlost, dravost

Lukáš Sečanský – defenzívny záložník, 16 rokov – v projekte ako Young Coach

Vzor – Cristiano Ronaldo, klub Real Madrid. Môj cieľ je hrať Ligu majstrov.

Silné stránky: dobrá prihrávka, prehľad v hre, dobrá strela a hlavičkovanie. V obranných herných činnostiach vyniká v odoberaní lopty.

 

INFORMÁCIE O PROJEKTE

Od roku 2013 organizuje PJSC Gazprom Medzinárodný detský program s názvom Futbal pre priateľstvo. Medzi kľúčové hodnoty propagované účastníkmi programu patria priateľstvo, rovnosť, spravodlivosť, zdravie, mier, oddanosť, víťazstvo, tradícia a česť. Účastníkmi sú mladí hráči (dievčatá a chlapci vrátane tých, ktorí sú fyzicky postihnutí), rovnako ako mladí novinári, ktorí sa zaoberajú udalosťami F4F v rámci Medzinárodného detského tlačového centra Futbalu pre priateľstvo. V predchádzajúcich šiestich sezónach program spojil viac než 5,5-tisíca účastníkov a získal viac než 4,5 milióna sledujúcich vrátane známych športovcov, umelcov a politikov.

Slovan TV
Aktuálne novinky
V akej zostave nastúpia belasí proti Seredi?
Slovanisti sa v sobotu o 19:00 stretnú v Myjave so Sereďou.
Dôležitá informácia pre fanúšikov cestujúcich na zápas ŠKF Sereď – ŠK Slovan.

Neprehliadnite

V nedeľu 15. septembra o 18:00 h sa odohrá na Tehelnom poli najväčšie slovenské derby so Spartakom Trnava.
Súperom belasých bude grécky majster PAOK Solún.
Hodnotenie trénera Jána Kozáka ml. po zápase Dundalk FC – ŠK Slovan Bratislava (1:3).

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Zlatí partneriGold partners

© 2019 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.