Úvod Správy Mládež Vydarená jeseň v podaní belasej mládeže

Vydarená jeseň v podaní belasej mládeže

Jesennú časť v podaní belasej mládeže hodnotíme so šéftrénerom Vladimírom Gálom.

Belasá mládež má za sebou vydarenú jesennú časť sezóny. Naše výbery sa v prevažnej väčšine nachádzajú na vrchných priečkach tabuľky a na jar ich čaká boj o triumfy vo svojich súťažiach. Jeseň v podaní jednotlivých mládežníckych sekcií (dorast, žiaci, prípravky) sme hodnotili so šéftrénerom mládeže Vladimírom Gálom.

Dorastenci na jar zaútočia na najvyššie priečky

Starší dorastenci a mladší dorastenci v kategórii U17 strávia zimnú prestávku v bezprostrednom kontakte s čelom tabuľky. Oba tímy strácajú na prvé miesto len štyri body.

„Po vydarenej letnej príprave sme do súťaže vstúpili s odhodlaním hrať dominantný, ofenzívny futbal. V doraste máme hráčov, ktorí sú silní v ofenzívnych činnostiach, a tieto ich prednosti sme sa snažili čo najviac rozvíjať,“ povedal šéftréner prípraviek Vladimír Gála, ktorý je zároveň šéfom realizačného tímu v staršom doraste (kategória U19). Starší dorast zimuje na štvrtom mieste s minimálnym odstupom na čelo. „Je to postavenie, ktoré nám pred jarnou časťou dáva reálnu šancu bojovať o titul. Starší dorast podával stabilné výkony, trochu nám to narušili zranenia dôležitých hráčov ako Giesser či Kuruc. S obomi po ich uzdravení počítame aj do jarných zápasov,“ hovorí Vladimír Gála. Naša devätnástka má druhú najproduktívnejšiu ofenzívu v lige (2,6 streleného gólu na zápas) i najlepšieho kanoniera súťaže Davida Strelca (21 gólov). „David Strelec s Denisom Potomom vytvorili výbornú dvojicu, bola medzi nimi správna chémia a pripravili možno dve tretiny našich gólov. Títo hráči odviedli pre tím veľa práce a ich potenciál do budúcna je nesporný. Som nesmierne rád, že Strelec sa presadil už aj v prvom mužstve a strelil svoj prvý ligový gól, čo môže byť príklad pre ostatných hráčov z akadémie.“

Pred výberom U19 stojí výzva – zisk titulu by totiž belasým zaručil účasť v mládežníckej Lige majstrov. A to je veľká motivácia. „Chceme sa pobiť o titul, pred nami je ešte 16 kôl, s najbližšími súpermi hráme ešte dvakrát. Trochu ma mrzí, že po jeseni máme z tímov z čela tabuľky najviac remíz, ktoré nemuseli byť, pretože vo viacerých zápasoch sme boli lepším tímom. V zime nás čaká sústredenie na akadémii i v herné sústredenie v Nymburku, kde sa budeme zameriavať na veci, v ktorých máme medzery a ktoré musíme vylepšiť. Osobne sa na jarné boje veľmi teším,“ dodal Vladimír Gála.

Mladší dorast (U17) zimuje na treťom mieste so štvorbodovým mankom na lídra. Zverenci Szilárda Németha disponujú druhou najproduktívnejšou ofenzívou v lige (2,8 gólu na zápas) a spolu s Nitrou majú najlepšiu obranu (inkasovali len 14-krát). Pred sedemnástkou je jarný boj o titul. „Sedemnástka mala trošku slabší štart do súťaže, čo bolo zapríčinené aj prípravou, keď viacerí kľúčoví hráči mali povinnosti v reprezentáciách a k tímu sa pripojili až neskôr. Postupne však ukázali svoju hernú kvalitu podporenú výkonmi hráčov ako Čerepkai, Hornyák, Szetei či Rosenberger, ktorí ťahajú aj reprezentačný výber. V U17 máme výbornú generáciu futbalistov a veríme, že sa budúci rok presadia aj v najvyššej dorasteneckej kategórii,“ nešetril šéftréner mládeže slovami chvály.

Mladší dorast „B“ (U16) zimuje na šiestom mieste, zatiaľ získal 29 bodov pri skóre 34:19. „Šestnástka tiež nemala vydarený začiatok, ale v strede súťaže sa chytila a odohrala niekoľko výborných zápasov. Treba povedať, že Hečko a Božík sú zo šestnástky posunutí do vyššej kategórie, čiže priestor dostali aj ďalší hráči, ktorí môžu ukázať, že majú potenciál ťahať toto mužstvo. V U16 vidíme ešte na jar potenciál zlepšiť tabuľkové umiestnenie,“ hovorí Vladimír Gála.

Mládežnícka sekcia zaviedla nový model. Tréneri v mladšom doraste pracujú so svojím tímom dva roky, čiže Szilárd Németh, ktorý pred rokom vyhral súťaž s výberom U16, pracuje v tejto sezóne s rovnakým výberom, teda už s kategóriou U17. „Tento model sa nám zatiaľ osvedčil. Celkovo z pohľadu dorasteneckej sekcie môžem vysloviť spokojnosť, i keď samozrejme, vždy môžeme byť lepší. Aj počas zimnej prípravy budeme tréningy riešiť hernou formou a neustúpime z cesty, ktorú sme nastolili – hrať ofenzívny, dominantný futbal a rozvíjať tak našich mladých hráčov, aby boli pripravení na vrcholový futbal.“

Vydarená jeseň v podaní žiakov

Výbornú jeseň majú za sebou naše žiacke výbery. Tímy U15 a U13 zimujú s minimálnou stratou na druhom mieste, U14 a U12 sú lídrami svojich súťaží. Mládežnícki tréneri zvyknú v nižších kategóriách hovoriť o tom, že kľúčový je predovšetkým herný rast hráčov a až potom výsledky. „V žiackej sekcii si dávame záležať na herných návykoch a futbalovom raste hráčov. Čo sa týka jednotlivých kategórií, tak U15 postupne stabilizovala svoju výkonnosť a sú tam zaujímaví hráči, niektorí z nich už naskočili aj za mladší dorast. Ich úlohou je pripraviť sa na majstrovstvá Slovenska, ktoré sú vyvrcholením celej sezóny. Ich dvojička, výber U14, ukazuje svoj potenciál a vedie svoju súťaž, čo nás veľmi teší. Rovnako oba výbery mladších žiakov (U13 a U12) odohrali výborné zápasy a futbalovo sa neustále zlepšujú,“ povedal Vladimír Gála. Žiakov počas zimy čakajú viaceré halové turnaje. „Zimné obdobie je v žiackej sekcii trochu špecifické, pretože tímy absolvujú veľa halových turnajov a U15 i U13 aj finále halových majstrovstiev Slovenska. Po skončení halovej sezóny nabehnú tímy do klasickej prípravy, aby na jarné zápasy nastúpili v čo najlepšej forme.“

V prípravkách je kľúčový rozvoj hráčov

ŠK Slovan zabezpečuje tréningový proces aj pre najmladšie ročníky, a to vo vekových kategóriách od 6 do 11 rokov. „V prípravkách dbáme na to, aby deti získavali pohybové návyky a naučili sa základy futbalu. Kľúčové je správne nastavenie tréningového procesu a rozvoj jednotlivých hráčov. Prípravky v kategóriách od U8 po U11 hrávajú aj súťažné zápasy, v ktorých obstáli na jeseň veľmi dobre. Ako som však už spomenul, pred výsledkami kladieme dôraz na tréningový proces a futbalový rast mladých hráčov,“ vyhlásil Vladimír Gála. V rámci prípraviek klub realizuje aj projekty s materskými a základnými školami. „Spolu so SFZ naďalej realizujeme projekt Dajme spolu gól, pri ktorom spolupracujeme s materskými školami. Ja ako šéftréner mládeže i šéf úseku prípraviek Martin Gyurasz sme chodili do škôl a trénovali deti v rámci hodín telocviku. Uvedomujeme si, aké je dôležité venovať sa aj najmenším a ponúknuť im športové vyžitie. Aj to, ako prilákať deti k futbalu, patrí medzi dôležité súčasti našej práce na Akadémii ŠK Slovan.“

Šéftréner mládeže na záver roka adresoval aj poďakovanie. „V prvom rade sa chcem poďakovať vedeniu klubu a majiteľovi p. Kmotríkovi za to, že nám na akadémii vytvára výborné podmienky na našu každodennú prácu. Všetko máme zabezpečené na vysokej profesionálnej úrovni. Pre nás trénerov je fantastickou odmenou, že niekoľkí mladí hráči podpísali s klubom profesionálne kontrakty. Taktiež sa chcem poďakovať svojim kolegom a trénerom, ktorí v jednotlivých kategóriách odvádzajú výbornú prácu. V novom roku prajem všetkým veľa úspechov a nám slovanistom veľa víťazstiev na Tehelnom poli,“ uzavrel Vladimír Gála.

Slovan TV
Aktuálne novinky
Sledujte priamy prenos z prípravného zápasu.
Belasí sa v 1. kole kvalifikácie Ligy majstrov stretnú s FK Sutjeska Nikšić.
Pohár Ferdinanda Daučíka pokračuje druhým ročníkom.

Neprehliadnite

Pohár Ferdinanda Daučíka pokračuje druhým ročníkom.
Majstrovská sezóna ŠK Slovan pokračuje.
Klubová hymna ŠK Slovan Bratislava - Na Tehelnom poli

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

© 2019 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.