Úvod Správy Eventy Pripomíname si najväčší úspech v histórii československého klubového futbalu

Pripomíname si najväčší úspech v histórii československého klubového futbalu

Česť a sláva belasým hrdinom z Bazileja!

Dnes uplynie presne 52 rokov od najväčšieho úspechu nielen v dejinách nášho klubu, ale aj v histórii celého československého klubového futbalu. Slovan Bratislava presne 21. mája 1969 zdolal vo finále PVP v Bazileji slávnu Barcelonu a získal do klubovej vitríny doteraz najcennejšiu trofej.

Cesta za trofejou nebola jednoduchá. Belasí v prvom kole prešli cez NK Bor, následne ich čakalo FC Porto, ktoré vyradili po výsledkoch 0:1 vonku a 4:0 doma. Ďalší súper bol ešte náročnejší, veď AC Turín patril medzi talianske veľkokluby. V Taliansku vyhrali belasí po góle Karola Jokla 1:0, vedeli však, že súper ešte bude klásť tuhý odpor. V odvete aj napriek vylúčeniu Ivana Hrdličku zvíťazili slovanisti pred 22 000 divákmi po heroickom výkone 2:1.

V semifinále belasí prešli cez nepríjemný škótsky Dunfermline a v Bratislave zavládla obrovská radosť – Slovan sa prebojoval do finále PVP! A vyzývateľ bol z kategórie najnáročnejších. Súperom nášho tímu bola slávna FC Barcelona.

Zverenci Michala Vičana previedli jeden z najpamätnejších výkonov v histórii slovenského i československého futbalu. Ľudovít Cvetler expresne, už v prvej minúte, otvoril skóre a poslal Slovan do vedenia. Barcelona odpovedala o štvrťhodinu neskôr vyrovnávajúcim gólom, no prvý polčas patril našim hráčom, ktorým Michal Vičan naordinoval víťaznú taktiku. Ešte do prestávky skóroval Vladimír Hrivnák a na 3:1 upravil Ján Čapkovič. Ani kontaktný gól Barcelony v druhom polčase už nič nezmenil na tom, že „Bieli jastrabi z Tehelného poľa bratislavského,“ ako ich nazval legendárny Gabo Zelenay, priviezli trofej do Bratislavy.

Kapitánom víťazov bol Alexander Horváth. „Aj keby na to človek nechcel myslieť, tak na tieto spomienky nikdy nezabudne. Často si doma pozerám záznam z tohto zápasu a obdivujem svojich spoluhráčov za to, čo sme spoločne dosiahli. Víťazstvo v PVP je nezabudnuteľné, som rád, že sme klubu dopriali tento úspech. A rovnako ma teší pozvanie pri príležitosti storočnice klubu i výročia PVP, veľmi rád som sa vrátil na Tehelné pole pred našich fanúšikov,“ povedal Alexander Horváth.

Medzi osobnosti, ktoré zažili slávne finále, patrí aj klubová legenda Alexander Vencel. Ten má v pamäti stále živé spomienky na víťazný bazilejský večer. „V našich podmienkach sme dosiahli naozaj významný úspech, umocnený tým, že Barcelona už v tom čase mala veľký cveng. Silu tohto víťazstva sme si uvedomili až po príchode do Bratislavy, keď sme videli dav tisícok ľudí na uliciach, ktorí oslavovali zisk PVP. Vyvrcholením bolo stretnutie na Tehelnom poli, kam prišlo okolo 30 000 ľudí, aby sme im predstavili trofej. Slovan bol v tom čase medzi úzkou európskou špičkou, čo by sme si mali aj po rokoch vážiť,“ vyhlásil Alexander Vencel.

Pred dvomi rokmi sa trofej za víťazstvo PVP vrátila do Bratislavy. Počas osláv klubovej storočnice sa priamo s trofejou opäť potešili žijúci hráči z víťazného tímu a rodinní príslušníci tých futbalistov, ktorí už žiaľ nemôžu byť medzi nami.

Česť a sláva belasým hrdinom z Bazileja!

Výsledky Slovana Bratislava v PVP 1968/1969

1. kolo:

Prvý zápas:

Slovan Bratislava - NK Bor 3:0 (0:0)
Góly: 48. a 68. Cvetler, 79. Jokl

Odveta:

NK Bor - Slovan Bratislava 2:0 (1:0)

 

2. kolo:

Prvý zápas:

FC Porto - Slovan Bratislava 1:0 (1:0)

Odveta:

Slovan Bratislava - FC Porto 4:0 (1:0)
Góly: 26. Ján Čapkovič, 48. Jokl, 85. Jozef Čapkovič, 88. Jokl (11 m)

 

Štvrťfinále:

Prvý zápas:

AC Turín - Slovan Bratislava 0:1 (0:0)
Gól: 53. Jokl

Odveta:

Slovan Bratislava - AC Turín 2:1 (1:0)
Góly: 24. Horváth, 60. Hlavenka

 

Semifinále:

Prvý zápas:

Dunfermline - Slovan Bratislava 1:1 (1:0)
Gól: 78. Ján Čapkovič

Odveta:

Slovan Bratislava - Dunfermline 1:0 (1:0)
Gól: 24. Ján Čapkovič

 

Finále:

Slovan - Barcelona 3:2 (3:1)
Góly Slovana: 1. Cvetler, 30. Hrivnák, 41. Ján Čapkovič

Zostava Slovana vo finále PVP 1968/1969: Vencel - Fillo, Hrivnák, Horváth, Ján Zlocha - Cvetler, Jozef Čapkovič, Hrdlička - Ladislav Móder (Bizoň), Jokl, Ján Čapkovič

Slovan TV
Aktuálne novinky
Belasí sa v sobotu o 15:00 predstavia v Podbrezovej.
Informujeme našich fanúšikov o možnosti zakúpenia vstupeniek na najbližší zápas FK Železiarne Podbrezová – ŠK Slovan Bratislava.
Ideálny vianočný darček pre každého slovanistu.

Neprehliadnite

Ideálny vianočný darček pre každého slovanistu.
ŠK Slovan Bratislava – MFK Skalica 1:0.
ŠK Slovan Bratislava – LOSC Lille 1:1.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.