Úvod Správy Všetko najlepšie, pán tréner!

Všetko najlepšie, pán tréner!

Jozef Vengloš dnes oslavuje 75. narodeniny.

Náš najúspešnejší futbalový tréner Jozef Vengloš (na fotke vľavo vedľa ďalšej slovenskej i "belasej" legendy Jána Popluhára, ktorý oslávil 75. narodeniny minulý rok) sa v piatok 18. februára dožíva životného jubilea - 75 rokov. Rodák z Ružomberka, ktorý ako jediný Slovák v histórii priviedol bývalú československú reprezentáciu na dva svetové a dva európske šampionáty, začínal s futbalom v rodnom meste pod dohľadom trénera Ondreja Petrašku a profesorov na strednej škole. Po príchode z Liptova do Bratislavy si celých dvanásť rokov (1954 - 1966) obliekal dres Slovana. V roku 1955 ako kapitán mužstva priviedol tím z Tehelného poľa k titulu majstra Československa a hral aj v európskych pohárových súťažiach. Ako hráč a kapitán "belasých" sa veľa naučil od erudovaných a svojráznych trénerov nášho klubu Leopolda "Jima" Šťastného, neskôr hlavného kouča rakúskej reprezentácie, a Antona Bullu.

Keď Jozefa Vengloša choroba donútila ukončiť aktívnu športovú činnosť, odišiel trénovať do Austrálie, do tímu FC Prague Sydney. Vedomosti z krajiny "protinožcov" po svojom návrate domov dokázal podložiť úspechmi. Svoj "materský" Slovan Bratislava priviedol k dvom titulom majstra Československa. Navyše, v Slovane v tých rokoch utvoril základ pre najúspešnejšiu reprezentáciu slovenskej a českej futbalovej histórie. S Václavom Ježkom sa v Belehrade podieľal na titule majstra Európy 1976 a neskôr aj na účasti vo štvrťfinále MS 1990 v Taliansku. Z postupu na svetový šampionát sa tešil spolu s Františkom Havránkom aj v roku 1982, keď tím Československa pod ich vedením postúpil na MS v Španielsku.

Jozef Vengloš viedol šesťkrát európske a svetové výbery futbalových hviezd a osobností. V roku 1990, keď začal trénovať Aston Villu, sa stal prvým mimobritským trénerom v anglickom futbale. Predstihol tak iných, dnes slávnejších Európanov, ako napríklad Arsena Wengera v Arsenale, Rafaela Beniteza v Liverpoole, Joseho Mourinha v Chelsea, či trénerov Anglicka Svena-Görana Erikssona a Fabia Capella. Výrazne trénerské stopy zanechal aj v Sportingu Lisabon, vo Fenerbahce Istanbul, v Kuala Lumpure, v Celticu Glasgow a v japonskom klube Ičihara JEF United. V rokoch 1993 - 1995 bol prvým trénerom novovytvorenej reprezentácie Slovenska. V minulosti viedol aj národné výbery Austrálie, Malajzie a Ománu.

Neskôr ako expert FIFA prednášal trénerom v 120 krajinách sveta. Získal vysoké vyznamenania nielen za odbornú úroveň, ale aj za prístup v rámci zásad fair-play. Dlhé roky pôsobí vo funkcii prezidenta Asociácie európskych futbalových trénerov (AEFT). Minulý rok ho na konferencii vo Varšave v tejto funkcii potvrdili na ďalšie tri roky.

"Viete dobre, že mám futbal rád. Teší ma, že môžem oslavovať v takom krásnom období, ktoré vygradovalo úspechom slovenskej reprezentácie na vlaňajšom svetovom šampionáte. Slováci si na MS 2010 urobili také meno, že si to nevieme my doma celkom dobre predstaviť. Len ma mrzí, že vystúpenie Slovenska má ďaleko väčší ohlas vo svete ako u nás. Ale ja som ho prežíval veľmi intenzívne. Bol som chorý, ležal som doma a každú chvíľu mi zvonil telefón. To mi moji kolegovia z celého sveta gratulovali k výkonu Slovákov. Bolo nádherné počúvať aspoň takto na diaľku obdivné slová a prejavy uznania.," skonštatoval Jozef Vengloš. "Dôležité pre môj život a kariéru bolo to, že som mal vynikajúcich trénerov a učiteľov. Na začiatku bol Ondrej Petraško, potom profesori na strednej škole. V Slovane ma viedla výrazná európska trénerská osobnosť Jim Šťastný. Pod jeho vedením sme vyhrali dva tituly majstra Československa. Neskôr viedol rakúsku reprezentáciu. Jim Šťastný svojimi víziami obohatil európsky futbal, svojimi vedomosťami ho posunul ďalej. Bol veľmi inšpiratívny. Páčilo sa mi na ňom to, že keď videl, že futbal berieme ako profesionáli, dokázal aj niečo tolerovať a odpustiť. Vďaka veľkým skúsenostiam dokázal urobiť priestor pre sebarealizáciu každého hráča. Ale musel vidieť, že to dotyčný nezneužije," definoval Jozef Vengloš základ hráčskej a trénerskej filozofie, ktorou sa celý život riadil. "Som veľmi rád, že som mohol hrať s takými hráčmi ako boli Viliam Schrojf, Emil Pažický, Michal Benedikovič, Viktor Tegelhoff, Michal Vičan, Anton Urban, Arnošt Hložek. V Slovane Bratislava som viedol výborných hráčov, s ktorými sme spolu vyhrali federálnu ligu. Kostra toho tímu tvorila základ zlatého belehradského kolektívu. Do sveta som sa dostal práve po ME 1976 v Belehrade, kde sme dokázali zdolať oboch finalistov majstrovstiev sveta 1974 v Mníchove - Nemecko a Holandsko. To nikto pred ME 1976 nečakal. Vďaka úspechu v Belehrade som bol veľmi želaným lektorom na rôznych medzinárodných konferenciách a seminároch. V dôsledku úspechu našich futbalistov som doteraz prednášal v 120 krajinách. Mohol som sa realizovať ako futbalový odborník," povedal Jozef Vengloš.

Medzi prvými gratulantmi nechýbal ani športový riaditeľ Slovana Ján Švehlík: "Vždy keď počujem meno Jozef Vengloš príde mi na um fakt, že je to tréner, ktorý ma do veľkého futbalu priviedol. Je trénerom, pod ktorého vedením sme získali majstrovský titul v Slovane Bratislava a spolu s ním sme dosiahli najvýznamnejší úspech bývalého československého futbalu - víťazstvo na ME 1976 v Belehrade."

Všetci fanúšikovia Slovana, ktorí by sa ku gratuláciám radi pripojili aspoň symbolickým potleskom, budú mať príležitosť pred domácim ligovým zápasom s Prešovom (5. 3.), keď budú Jozefovi Venglošovi oficiálne gratulovať aj zástupcovia ŠK Slovan.

Slovan TV
Aktuálne novinky
Premiérový súťažný zápas na novom Tehelnom poli je vypredaný.
Mitch Apau utrpel v Dunajskej Strede nepríjemné zranenie.
Posledné desiatky vstupeniek v predaji na slávnostný otvárací zápas na Tehelnom poli.

Neprehliadnite

Dôležitá informácia - po derby s Trnavou bude spustená druhá vlna predaja permanentiek prostredníctvom ticketmedia.sk
SLOVAN TV pripravil pre svojich fanúšikov druhú časť minirelácie pod názvom “NÁZOR EXPERTA“. Každý týždeň budeme pre vás pripravovať a pýtať sa klubových legiend a bývalých hráčov Slovana ich názory a očakávania pred ligovým zápasom. V druhom dieli pred zápasom so Sereďou sme vyspovedali Jozefa Valachoviča.
Premiérový súťažný zápas na novom Tehelnom poli je vypredaný.

Klubové trofeje

Platinoví partneriPlatinum partners

© 2019 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.