Úvod Správy Tréningy zamerané na silu, prácu s loptou a intenzívne behy

Tréningy zamerané na silu, prácu s loptou a intenzívne behy

Kto zo slovanistov dvihne v posilňovni najviac? O fyzickej príprave belasých sme sa rozprávali s kondičným trénerom Martinom Kojnokom.

Podstatnou zložkou sústredenia v Turecku je kondičná a silová príprava hráčov. Hlavný tréner Ivan Vukomanovič viackrát prízvukoval, že práve fyzická príprava bude počas zimnej prípravy veľmi dôležitá. Belasí majú dennodenne na programe dvojfázové tréningy v posilňovni i na ihrisku. Kondičný tréner Martin Kojnok priblížil podobu tréningov, priority v oblasti kondičnej prípravy a taktiež stravovanie hráčov na sústredení v Beleku.

Spolu s celým realizačným tímom ste naplánovali tréningový program na sústredení v Turecku. Na čo sa zameriavate počas prvej fázy sústredenia?

Zo začiatku prípravy sa zameriavame na objemovú zložku rozvoja všetkých pohybových schopností a prácu s loptou. Postupne prechádzame do intenzifikácie tréningov a snažíme sa pracovať vo väčšej intenzite, ktorá by mala vyvrcholiť tretím týždňom prípravy.

Môžete nám priblížiť podobu tréningov na sústredení? 

Všeobecne môžeme povedať, že zo začiatku týždňa sa vždy kombinuje dopoludnia jeden tréning v posilňovni a potom popoludní tréning na ihrisku. Ku koncu týždňa dochádza k prevahe tréningov na ihrisku. Druhý a tretí týždeň na sústredení uzavrú prípravné duely. Štvrtý týždeň bude úplne špecifický, pretože odohráme až štyri zápasy, takže v tomto čase bude zaťaženie hráčov maximálne individuálne na základe toho, kto ktorý zápas a koľko odohrá. 

Spomenuli ste tréningové jednotky v posilňovni. Na ktoré partie tela sa pri posilňovaní zameriavate a aké cviky majú hráči naordinované?

V posilňovni pracujeme na dve skupiny, aby sme mali lepšiu kontrolu nad hráčmi, pretože preferujeme kvalitu práce pred jej kvantitou. Správny výber cvikov je pre nás veľmi dôležitý. Všetci hráči vykonávajú rovnaké cvičenia, resp. pohyby, ale hmotnosť a počet sérií majú nastavené individuálne. Tieto individualizácie sme robili na základe výsledkov predsezónnych testov. Využívame komplexné cviky, ktoré zaťažujú niekoľko svalových partií súčasne. Pri výbere cvikov sme brali do úvahy to, aké pohyby potrebujeme od hráčov v zápase. Dolné končatiny hráči zaťažujú len unilaterálnymi cvičeniami (každá končatina vykonáva cvik samostatne), jednak z dôvodu efektívnejšieho rozvoja a taktiež kvôli prevencii zranení a odstraňovaní svalových disbalancií.

Kto z hráčov dvíha v posilňovni najťažšie váhy?

Podobne ako vo väčšine klubov, aj u nás patria medzi najsilnejších strední obrancovia. Treba však dodať, že váhy, s ktorými pracujeme, nie sú až tak veľké. Zameriavame sa hlavne na kvalitu prevedenia a hráči väčšinu cvikov vykonávajú len na jednej a potom na druhej končatine (ako napr. drep na jednej nohe). Prezradím ale jednu informáciu z testovania, ktorá by mohla byť zaujímavá. Boris Sekulič dokázal pätnásťkrát po sebe urobiť drep so 140-kilogramovou činkou, v čom sa mu priblížili Aleksandar Čavrič, Tamás Priskin, Milan Rundič a Kornel Saláta.

Absolvujú hráči aj samostatné bežecké tréningy?

Tréningy zamerané len na beh nemáme. V každom tréningu sa snažíme rozvíjať hráčov v tom športe, ktorý robia, a to je futbal. Vždy máme tréning s loptou a samozrejme k tomu pridávame aj behy. Nie je to však tak, že hráči behajú 15-20 kilometrov niekde v lese. Dnešný futbal je už o inom ako len o behaní. Za posledných desať rokov celkový počet odbehaných kilometrov v zápase klesol o dve percentá, ale počet behov vo vysokej intenzite (nad 20 km/h) stúpol o tridsať percent a počet akcelerácií a šprintov dokonca o osemdesiat percent. To znamená, že dnešní hráči nemusia behať viac než v minulosti, ale musia behať rýchlejšie a tieto relatívne krátke a rýchle behy musia dokázať čo najčastejšie opakovať. V tomto je najväčší rozdiel medzi nami a poprednými európskymi klubmi. Naši hráči sa v rýchlosti a intenzite behov potrebujú zlepšiť a preto takto trénujeme. Prácu hráčov na tréningoch zaznamenávame na GPS zariadenie a merače srdcovej frekvencie. Na základe týchto údajov vieme, koľko daný hráč nabehal kilometrov, v akej intenzite, koľko spravil šprintov a akú mal srdcovú frekvenciu. Čo sa týka počtu kilometrov, hráči väčšinou za tréning odbehajú osem – desať kilometrov. Vieme, že v zápase sú schopní odbehnúť desať – dvanásť kilometrov, no v prvom rade nás zaujíma kvalita práce, ktorá je vyjadrená počtom vysokointenzívnych behov a šprintov.

Ako je nastavené stravovanie hráčov na tureckom sústredení?

Bývame v hoteli, ktorý často navštevujú futbalové kluby aj individuálni športovci. Vzhľadom k tomu je nastavená kuchyňa, ktorá z môjho pohľadu ponúka všetko, čo športovec na dobrú regeneráciu a podporu výkonu potrebuje. Strava je riešená formou švédskych stolov, každý hráč si môže vybrať, čo si jeho tela žiada. Pred odchodom na sústredenie hráči absolvovali prednášku s naším nutričným poradcom Milanom Sedliakom, ktorý im nastavil určité obmedzenia a odporúčania čo, kedy a koľko môžu zjesť. Hráči majú taktiež nastavenú suplementáciu minerálov, vitamínov a ďalších stavebných látok, ktoré pomáhajú pri regenerácii i zlepšovaní výkonu. Samozrejme všetky prostriedky sú povolené, keďže naši futbalisti sa počas ligových zápasov či v reprezentácii podrobujú dopingovým skúškam.

Hráči v nedeľu absolvovali pobyt v kryokomore. Aké má kryokomora účinky na ľudský organizmus?

Pobyt v kryokomore výrazne urýchľuje proces regenerácie, má pozitívny efekt na obranyschopnosť tela a prispieva k prevencii zranení. V extrémnom chlade v tele z fyziologického hľadiska prebieha viacero procesov, ktoré majú pozitívny vplyv na hormonálnu sústavu. Tá ovplyvňuje rast svalov a odbúravanie metabolitov, ktoré vznikajú pri vysokej záťaži. Väčšina hráčov má s kryokomorou skúsenosti, pretože ju zvykneme využívať aj v domácich podmienkach. 

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Čo ešte prinieslo 172. derby?
Vstupenky budú v predaji výhradne online.
Informácia k zdravotnému stavu Kuca.

Neprehliadnite

Lukáš Pauschek je novým rekordérom našej ligy.
Cesar Blackman o svojom prvom majstrovskom titule.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.